fbpx
Таг: Горјан Јовановски

таг: Горјан Јовановски

Буџетот скратен, директорот спастрен: По половина век постоење, МКЦ Скопје е на колена

Помалку од еден месец откако Младинскиот културен центар во Скопје (МКЦ) одбележа половина век од своето основање, култната институција посветена исклучиво на младите се соочува со најтешкиот период во богатата историја. За време на мандатот на градоначалничката Данела Арсовска, во МКЦ има драстично намален буџет, смени на директори, протести, заклучени врати и многу нејаснотии. Поранешниот директор, а сега раководител на...

Магла ја закова целата земја, загадено и во „чистите“ градови, се диши само во Лазарополе

Берово, Охрид, Гевгелија и други градови низ земјава кои традиционално се познати по чистиот воздух, деновиве се борат со високите концентрации на ПМ 10 честички. Котлините се заковани во магла, а квалитетот на воздухот што го дишиме е крајно ризичен. Рај за белите дробови деновиве е само Лазарополе, каде ПМ 10 се речиси на нула. Во Скопје, пак, заедно со...

Еко активизмот е можност младите да ја земат иднината во свои раце

Заштитата на балканскиот рис, зачувување на природното и културното богатство на Охридскиот регион, борбата за почист воздух, намалувањето на влијанието на климатските промени, енергетската транзиција кон обновливи извори, зачувување на биодиверзитетот, справување со отпадот, воведување на циркуларна економија.... Листата на еколошки предизвици со кои се соочува нашата држава е долга, а заедничко за сите е што многу од решенијата за...

ЕУ петта година критикува во Извештајот за загадувањето на воздухот, голем напредок нема

И во 2022 година, како и во претходните години, Европската комисија во Извештајот за напредокот на земјава во европските интеграции повторно со забелешки за аерозагадувањето. Во поглавјето Животна средина и климатски промени, ЕУ на македонските власти како прво задолжение на кое треба особено да работат во идната година им го потенцира забрзувањето на напорите за намалување на загаденоста на...

Ќе има големо загадување на воздухот, но ќе нема државна лабораторија да го измери

Централната лабораторија за животна средина ниту зимава нема да биде подготвена да го следи квалитетот на воздухот што ќе го дишеме. Иако деновиве и министерот за животна средина Насер Нуредини најави дека нè очекува тешка зима во која ќе се користат нечисти горива за производство на електрична енергија и за затоплување на домовите и дека може да очекуваме и...

Град Скопје нема пари за широка мрежа мерни станици за загадување на воздухот и за Зелен катастар

Нема пари за широка мрежа на нискобуџетни мерни станици за следење на загадувањето на воздухот кои требаше да се постават во целиот град, ниту пак за изработка на Зелениот катастар. Со последниот ребаланс на буџетот на Градот Скопје, што беше изгласан вчера помина само еден предлог на советниците од Зелен хуман град, за отворање на работилница за преработка на...

ИКС ги објави своите номинации за македонски кандидати за наградата „Earthshot Prize“

Оваа година за глобалната награда за животна средина „The Earthshot Prize“, Институтот за комуникациски студии (ИКС) за македонски претставници со креативни решенија ги номинираше Горјан Јовановски со апликацијата AirCare, иницијативата „Ретвитни оброк“ и Програмата за закрепнување на Балканскиот рис што ја спроведува Македонското еколошко друштво. Станува збор за најпрестижна награда на светско ниво што се доделува во оваа област. „Earthshot“...

Биоотпадот секаде е ресурс за правење компост, само кај нас се третира како ѓубре

Лушпи од зеленчук и овошје, суви лисја и гранки од дворовите и парковите или пак остатоци од земјоделското производство, овоштарството и лозарството. Сето тоа е биоотпад, кој кај нас завршува на депонија, а во многу држави преставува ресурс. Според статистиките во земјава, биоотпадот учествува со околу 60 отсто од она што го фрлаат домаќинствата и кое најчесто завршува во...

Стотина сензори ќе се поставуваат на градски објекти во Скопје, ќе се бараат изворите на аерозагадувањето

Советот на Градот Скопје прифати амандман на советниците на Зелен хуман град и се обврза од градскиот буџет да инвестира 700.000 денари за поставување на хипер-мрежа на сензори за мерење и локациско мапирање на аерозагадувањето во главниот град. Со овие средства ќе треба да се постават стотина сензори за мерење на аерозагадувањето на градски институции и средни училишта, но...

Наместо печки на дрва, сончевите колектори се спас од аерозагадувањето и за поевтина струја

Меѓународната енергетска криза, која што влијаеше на енормно зголемување на цените на електричната и топлинската енергија, го вклучи „црвениот аларм“ кај граѓаните во земјава. Прашањата за висината на сметките за струја од 1 јануари 2022 година, пропратени со шпекулациите дека ќе има рестрикции на електрична енергија, ги стимулираа граѓаните есенва да се пренасочат кон набавка на печки на дрва,...

Обединет Балкан за чист воздух: Утре и задутре ќе бидат засадени 400 дрвја во регионот и во Скопје

На 19 и 20 ноември во повеќе градови во регионот, вклучително и во Скопје, ќе бидат засадени вкупно 400 дрвја. Како и минатата година, се организира регионалната акција „Дрво на пријателството“ што ја спроведува Европскиот фонд за Балкан (ЕФБ), во соработка со Мој Воздух/AirCare, во Македонија и други локални партнери во сите земји од регионот на Западен Балкан. Во Скопје,...

Скопјани ќе предлагаат зелени проекти што мислат дека треба да се финансираат од градскиот буџет

Граѓаните и граѓанските организации во следните денови можат да достават свои предлози за зелено и хумано Скопје, кои мислат дека треба да бидат финансирани од градскиот буџет за идната година. Зелен хуман град најави дека повторно ќе организира граѓански буџетски форум на кој ќе бидат презентирани пристигнатите идеи. Предлозите може да се поднесат преку платформата „МојГрад“, а трите кои...

Нова мапа ќе ги лоцира сите загадувачи од индустријата во целата земја

Нова мапа на загадувачи, ќе им помогне на граѓаните да ги лоцираат индустриските капацитети во нивната околина кои може да се причина за лошиот квалитет на воздухот. Веб страната www.mapanazagaduvaci.mk , изработена од еко-активистот Горјан Јовановски од „Мој воздух“, во соработка со здружението „Зелен институт“, од неодамна е пуштена како пилот-верзија и на неа веќе се поставени педесетина капацитети...

Горјан Јовановски ја доби Европската награда за најдобар млад иноватор во 2020 година

Горјан Јовановски, креаторот на апликацијата МојВоздух ја освои Европската награда за најдобар млад иноватор 2020 во категоријата за млади до 30 години. Во изјава за „Мета.мк“, Јовановски вели дека оваа награда е изненадување за него, имајќи предвид дека од сите 16 проекти од иноватори низ Европа, токму апликацијата МојВоздух е одбрана како победник. „Ми го исполнува срцето тоа што може...

Апликацијата за квалитет на воздухот AirCare донираше пакети со храна на социјално загрозени семејства

Од апликацијата AirCare која што го прикажува нивото на загаденост на воздухот во населбите во Македонија започнаа со првите донации на пакети со храна. Преку нивната програма AirCare Амбасадори, корисниците на нивната апликација можат да донираат 5,99 долари од кои што половина одат во хуманитарните цели а другата половина кон понатамошен развој на оваа апликација. https://www.facebook.com/aircaretheapp/posts/3892624900812946?__xts__=68.ARAzXqCHMQqziTKu7T79-Z0lZ8_VwIuJPUdmmJhie5q8PjRmYOTbXXW5d-L-dlKfJ2PKqa2u1OlDcV968t0rKYce5O6yKYWvwETmxXa3DztUevih1fremV0NdRy-GyDVNl0YWnB8--VNhpK1bwGLclTn0GM7dZqyUHjCho42GQ6vd8083kiDTlhHAigptEsfhhU-ovu6A34lSjwVU8ITMjJ9ifwHS6sk8n8DWvp8yeemaxzEGxmlOrrAt3YZnZT5z3we-GA03dojGg1TvxbOJ0Ibf0JX_foxvcM26hw-AWZWR1j_zq8sQye9gngwSeIqsn-OUnOLAnXRUNW4HtjirjSFiQ&__tn__=-R Основачот на оваа апликација, Горјан...

Избрани дигитални алатки за справување со последиците од Ковид-19, една е за лажни вести

На јавниот повик КРЕАТОН наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од Ковид-19 избрани се 16 решенија. Повикот е спроведен во соработка со партнерите - Амбасадата на Швајцарија во земјава, УСАИД, УНДП, УНИЦЕФ, МАСИТ и ФИТР чии претставници беа членови на Комисијата за евалуација и избор, информираат од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). -...

Дигитален самит: Образованието треба да ги подготви младите за новите технологии

На панелот „Дигитални разговори“ кој се одржа вчера во рамките на Дигиталниот самит на земјите од Западен Балкан, учесниците разговараа за потребата од следење на најновите трендови во дигитализацијата и истакнаа дека сè повеќе социјални интеракции, однесувања, одлуки, мислења и трансакции се дигитализирани и посредувани од онлајн платформи. - Една третина од вештините потребни денеска, веќе нема да бидат корисни за...

Протест: Стоп за загадувањето или блокада на градовите на 15 јануари

Ограничување на движењето на возилата во поширокото централно градско подрачје, воведување сообраќаен режим во денови кога има енормна загаденост, забрана на движење на возила кои користат горива со понизок стандард од „еуро 4“ и дизел, намалување на цената на билетот во јавниот превоз се дел од мерките што граѓаните и еколошките здруженија од Скопје, Тетово, Битола, Кочани, Кичево ги побараа од...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...