fbpx
Таг: Ѓорче Петров

таг: Ѓорче Петров

Вистиномер: Сите сакаат нов Клинички центар, нема јунак да го изгради

Нов клинички центар најавуваа сите власти во изминативе десетина години, партиите го ветуваа во изборните програми како клучен капитален објект, се распишуваа тендери, се склучуваа договори, се фрлаа лопати… Изградба на современ медицински центар ветуваа сите министри за здравство од 2010 година, почнувајќи од Бујар Османи, па Никола Тодоров, Арбен Таравари, Венко Филипче до сегашниот Беким Сали, и според...

В петок, културно-едукативен настан во организација на Здружението на граѓани Културно ехо

Меѓународното Здружение на граѓани Културно ехо Скопје, ќе реализира културно-едукативен настан во Домот на култура во Ѓорче Петров во петок во 20 часот. Тема на проектот „Создаваме град, градиме иднина!“ е новиот генералeн урбанистички план за Скопје (ГУП за период од 2023 до 2032 година), кој е најважниот документ за планирањето на иднината на градот. „Проектот има за цел да...

Остри реакции против планот да се изгради триметарски ѕид пред Ромското маало во Ѓорче Петров

Мрежата за заштита од дискриминација денеска побара од Општина Ѓорче Петров итно да се повлече од намерата за изградба на триметарски ѕид во маалото каде што живее претежно ромско население. „По првичните реакции и протести на жителите, од надлежни лица во општината беше посочено дека станува збор за ограда која е наменета за заштита и превенција од идни сообраќајни несреќи...

Насер Ештрефи во новиот процес осуден на 13 години затвор за убиството во Ѓорче Петров

Кривичниот суд во Скопје му досуди казна од 13 години затвор на Насер Ештрефи во повторениот судски процес за убиството на младиот Ангел Петковски во населбата Ѓорче Петров на 19 мај 2014 година. Обвинителството го гонеше Ештрефи по истите наводи според кои тој и претходно беше осуден во првичниот случај - на 14-годишна затворска казна. Убиството на матурантот Петковски се...

Културно ехо ќе одржи конференција на тема „Студентски град, сега!“

На 27 октомври со почеток од 18 часот во Домот на културата - Општина Ѓорче Петров ќе се одржи конференција под името „Студентски град, сега!“ организирана од страна на Културно Ехо во соработка со Сити Скоп и Општина Ѓорче Петров. Оваа конференција е дел од проектот на Културно Ехо наречен „Од напуштена фабрика до студентски град“. Целта на овој проект...

Вистиномер: Никој нема да тренира магаре или коњ, тоа е проект за обука на ученици за управување со фарми на копитари

Со проектот одобрен во рамките на „Еразмус плус“ програмата се одобрени пари на средното училиште „Ѓорче Петров” во Кавадарци, а не на директорот на училиштето Горан Велковски, инаку брат на пратеникот на СДСМ, Диме Велковски, пишува Вистиномер. Раководителот на образовната институција воопшто нема да добие никакви пари, туку тие се доделени за 35 ученици и петмина наставници за двонеделна обука,...

Нееднаквост на Врховниот суд: Граѓаните чекаат со години, бизнисмените и функционерите „вршат работа“

Врховниот суд донесе одлука за случајот „Труст“ на бизнисменот Сеад Кочан една година и седум месеци по одлуката на Апелациониот суд. Но тоа не е случај со граѓанинот Насер Ештрефи, чие семејство пет години чека пред вратите на судот, каде случајот е покриен со прашина, пишува Порталб.мк. Нееднаквиот пристап на судските институции кон граѓаните е секако една од главните причини...

Контраспин: Мицкоски дава изјави како во „најдобрите“ денови од комунизмот

Зошто Мицкоски си дозволува да спинува за инцидентот со дуќанот на Мисајловски? Затоа што традицијата на ВМРО-ДПМНЕ, за жал и на другите партии во земјава, говори дека во предизборна кампања може сè и сешто да се каже. Но тоа е, сепак, спин. Исто како што би било спин да се каже дека „врз основа на индиции, ВМРО-ДПМНЕ сам подметнал екплозивна...

Допрва ќе се анализира дали возот е економски исплатлив како јавен превоз во Скопје

Министерството за транспорт и врски допрва ќе прави анализа за нивото на економска исплатливост на проектот за воспоставување на приградски железнички сообраќај во Скопскиот регион. Владата во својата 4 - годишна програма за работа ја вклучи идејата за користење на возот како средство за јавен превоз во Скопје со 4 железнички краци, вклучувајќи ги линиите кои би поаѓале од...

Владата додели пари за подготовките за новиот Клинички центар

Вкупно 14,4 милиони денари (234.000 евра) на својата вчерашна, 162. седница додели Владата на Општина Ѓорче Петров за изработка на урбанистичко проектни документации, основни проекти за инфраструктура и елаборат за геолошки и геомеханички својства на почвата за местото Веле Поле, каде што треба да се гради новиот Клинички центар. Исто така, прифатена била Информацијата на Министерството за образование и наука...

Бухова: Не можеме да ја затвориме амбулантата во Ѓорче Петров, таму се лечат 30.000 пациенти

Државните здравствени и санитарни инспектори вчера извршиле вонреден инспекциски надзор во бараката во која е сместена амбулантата во Ѓорче Петров, а во која беше објавено дека имало змија која ги испаничила пациентите. Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ), Ирина Бухова, информира дека го задолжила директорот на Здравствениот дом - Скопје во најкус рок да каже што планира...

Не е изграден ветениот универзитетски клинички центар во Скопје

Ќе изградиме современ и функционален Универзитетски клинички центар во Скопје кој ќе обезбеди високо квалитетни здравствени услуги на населението во целата држава.     Ветувањето на СДСМ дадено за предвремените парламентарни избори (декември 2016 г.), дека во првите две години по доаѓањето на власт „ќе изградат современ и функционален Универзитетски клинички центар во Скопје кој ќе обезбеди високо квалитетни здравствени услуги на...

Бајрами: Инцидентот во Студеничани не е пријавен

Претседателот на Комисијата за следење на изборни нерегуларности во Јавното обвинителство на РСМ, обвинителот Џелал Бајрами по затворањето на гласачките места изјави дека до тој момент до обвинителството и до МВР не е пријавен настанот во Студеничани каде едно избирачко место утрово не беше отворено бидејќи, како што објави МОСТ дека лицето кое го поседувало клучот од избирачкото место...

Ќе се исфрла нафтата за греење во две училишта во Ѓорче Петров

Во основните училишта „Димитар Поп-Георгиев Беровски“ и „Тихомир Милошевски“ во општина Ѓорче Петров наскоро ќе се исфрли нафтата како енергенс во училишните системи за затоплување и ќе се замени со поеколошки горива, најавија заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули и градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски. Макрадули појасни дека пренамената ќе се направи следната година. - Во рамките...

Поставен семафор на опасната улица „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров

На улицата „Борис Сарафов” кај основното училиште „Мирче Ацев” во населбата Ѓорче Петров конечно е поставен семафор, кој се очекува да профункционира уште денеска. Улицата „Борис Сарафов“ важи за критична точка во сообраќајот низ Ѓорче Петров и на неа во изминатата година се случија неколку сообраќајки во кои беа повредени главно деца. „Во меѓувреме, се поставуваат и други сообраќајни знаци за...

Обвинителството бара на Сокол Митревски да му биде забрането да го напушта Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска соопшти дека е отворена истражна постапка против девет лица за злоупотреба на службената положба и овластување. Осомничените лица, меѓу кои е и поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, се товарат дека во 2014 година постапиле незаконски при одлучувањето во постапки за поднесени барања за утврдување правен статус на бесправни објекти, со што нанеле...

Приведен е Сокол Митревски, поранешниот градоначалник на Ѓорче Петров

Поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, е приведен утрово, потврдија за „Мета“ извори од истрагата. Митревски, според неофицијални информации, е приведен за злоупотреба на службената положба и овластувањата, во врска со незаконска пренамена на земјиште на територијата на општината и за незаконско давање земјиште под концесија. Заедно со Митревски уапсени се уште пет лица вработени во Општината. Митревски се очекува да биде...

Заев го осуди насилството во изборниот процес и повика на воздржаност

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашниот митинг во Ѓорче Петров рече дека државата ќе даде повеќе пари кон општините и ќе помогне во гасификацијата за да се намали загадувањето, но и за да се намалат трошоците на граѓаните. - Ќе работиме за граѓаните да имаат чист воздух и вода и услови за здрав живот. Општината Ѓорче Петров ќе...

Во Ѓорче Петров граѓаните попладне ќе ја блокираат улицата Борис Сарафов

Родители и граѓани на Ѓорче Петров, кои се засегнати од ризичниот сообраќај на улицата Борис Сарафов, попладнево ќе одржат мирен протест пред влезот на ООУ „Мирче Ацев“ и ќе ја блокираат улицата, барајќи поголема безбедност на децата. Иницијаторите велат дека по неколкуте неуспешни барања испратени до Советот на Gрад Скопје за воведување соодветна сообраќајна сигнализација, не добиле точна временска рамка...

Ќе има темелна реконструкција на институциите, порача Пендаровски од Карпош

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од митингот во скопски Карпош го повика на дуел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и градоначалникот на Крапош и лидер на ГРОМ, Стевчо Јакимовски. - И од овде го повикам првиот бандит Никола Груевски на дуел. Ако ти е тешко сам, викни го и вториот бандит Ствечо Јакимовски. По наша грешка овде во Карпош победи...

Скопски „Водовод“ есенва ќе нема акција за плаќање на заостанатите сметки без камата

Скопското јавно претпријатие „Водовод и канализација“ годинава нема да организира акција за граѓаните и компаниите за плаќање на заостанатите сметки на рати без камата. Вакви акции имало во минатите...