fbpx
Таг: горан трајковски

таг: горан трајковски

Трајковски: Трговците да ги задржат цените на ниво на стандардот на граѓаните

Државните пазарни инспектори правеле контроли и вршеле надзори во сите големи синџири маркети во државата, а целта била да се види дали се почитуваат антикризните мерки за намалување на цените. Како што информира директорот Горан Трајковски, од првичните информации, имало прекршоци, но ќе се почека да завршат надзорите во целост. Трајковски кажа дека ДПИ нема надлежност да влијае врз формирањето...

Запленетото овошје и зеленчук од акцијата на Кванташки пазар донирано во болници и во училишта

По завршување на координираната акција на Кванташкиот пазар која денеска Агенцијата за управување со одземен имот и Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ја спроведе заедно со Управата за финансиска полиција и МВР, запленетата роба од овошје и зеленчук била донирана во болници, здруженија, училишта и во затворот Идризово, соопштија од Агенцијата за управување со одземен имот. Донации од запленетите овошје и...

Намалени цените на тестенините и млечните производи, се чека одлука за шеќерот, оризот и за јајцата

Министерот за економија Крешник Бектеши, кој денеска, заедно со премиерот Димитар Ковачевски и директорот на Државниот пазарен инспекторат Горан Трајковски беа во посета на маркети за да видат дали се почитува одлуката за намалување на цените на тестенините и на млечните производи, кажа дека на почетокот на наредната недела ќе се донесат одлуки и за цените на шеќерот, јајцата...

Од утре тестенините и млечните производи со намалени цени, инспекторатот најавува контроли и казни

Одлуката на Владата за намалување на цените на тестенините и на млечните производи се донесоа пред речиси една недела, а од утре веќе и официјално стапуваат во сила. Во маркетите граѓаните ќе можат да купат за 15 отсто поевтини тестенини и за 10 отсто поевтини млечни производи. Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) најавува дека од утре инспекторите ќе бидат на терен...

Рафтовите во маркетите и денеска празни, лебот бргу се троши каде што го има

И денеска во продавниците не се испорачува бел и полубел леб. Откако Владата завчера ја донесе одлуката да се замрзне цената на 33 денари, рафтовите во маркетите останаа празни поради големите производители. Од обиколката што ја направи Мета.мк претпладнево на неколку маркети во Скопје, увидовме дека може да се најде по некоја векна пченкарен или 'ржан леб. Во помалите...

Прислушувани разговори за затворањето на А1 телевизија: „Мора да им се земе лиценцата, па нека плачат после“

Две нови „бомби“ за затворањето на А1 телевизија се појавија на јутјуб каналот Fenix A1. Во првата бомба се објавени разговори на кои наводно се слушаат гласовите на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот обвинител Љупчо Шврговски. Во втората бомба пак наводно разговараат тогашниот директор на УЈП, Горан Трајковски, како и поранешниот главен...

МВР го испитува протекувањето на лични податоци на 4.739 студенти

До Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика на Министерството за внатрешни работи (МВР) не стигнала пријава и поради тоа сè уште не се води никаква постапка во врска со протекувањето на околу 5.000 лични податоци на студенти од неколку државни и приватни факултети во земјава. Сепак, од Секторот за „Мета“ велат дека тие по службена должност го испитуваат...

Трајковски: Никој не може да гарантира сто отсто заштита на личните податоци

„Вонредниот инспекциски надзор на Машински факултет е во завршна фаза, а сè што е алатка на законот во поглед на санирање на настанатите штети, веќе е преземено по наши насоки од страна на Машинскиот факултет. Останува да ги известиме сите засегнати студенти со нашите наоди за да може да си бараат одредени права во граѓански постапки пред судовите“, рече директорот на...

Горан Трајковски назначен за директор на ДЗЛП

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 85. седница ја прифати одлуката со која се предлага Горан Трајковски да биде назначен за директор на Дирекцијата за заштита на личните податоци (ДЗЛП). Горан Трајковски беше прв човек на Управата за јавни приходи (УЈП) девет години, а од оваа функција беше разрешен во ноември минатата година. Управата за јавни приходи беше спомната во...

Горан Трајковски разрешен од позицијата прв човек на УЈП

Горан Трајковски е разрешен од функцијата директор на Управата за јавни приходи, а одлуката била донесена на синоќешната седница на Влада. Нов директор на оваа институција ќе биде Кирил Миновски, кој ја вршеше функцијата прв човек на Државен пазарен инспекторат. Управата за јавни приходи беше спомната во извештајот на Прибе како област за која има силни критики и за која власта, заедно...

Смената на директорот на УЈП, Горан Трајковски, не е договорена со СДСМ

Смената на директорот на УЈП, Горан Трајковски, не е договорена со СДСМ, изјави за „Мета“ портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - Не е разговарано на таа тема. Можно е да му истекува мандатот. Не сме изменаџирале ништо во таа смисла - изјави Шилегов. Управата за јавни приходи беше спомната во извештајот на Прибе како област за која има силни критики и...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...