fbpx
Таг: Горан Столевски

таг: Горан Столевски

„Ти нема да бидеш сама“ по премиерата на Sundance доби позитивни критики од светските филмски списанија

Деби долгометражниот филм на Горан Столевски, „Ти нема да бидеш сама“ (You Won't Be Alone) премиерно беше прикажан на 22 јануари на најголемиот независен филмски фестивал во САД, Sundance Film Festival кој се одржа во Парк Сити во Јута. По емитувањето беа објавени критики, оценки и осврти на филмски критичари и новинари кои го опишаа филмот како приказна со интригантен,...

Новиот филм на Горан Столевски влезе во официјалната селекција на Sundance 2022

Најновиот филм на Горан Столевски, натприродниот хорор филм „You won't be alone“ влезе во официјалната селекција на Sundance Film Festival за 2022 година. Ова е деби долгометражен филм на македонскиот режисер и сценарист кој живее и работи во Австралија. „Ти нема да бидеш сама“ е во продукција на американската продукциска компанија Focus Features, на кој има работено продуцентката Кристина Сејтон и кинематографот...

„Вараети“ го смести Горан Столевски меѓу најдобрите 10 режисери за 2022 година

Списанието за филмска, музичка и театарска уметност, „Вараети“ ја објави својата листа на режисери кои не треба да ги пропуштиме во годината што следи. Меѓу десетината најдобро квалификувани беше и македонскиот режисер Горан Столевски за неговиот најнов филм „Нема да бидеш сама“. „Уште еден неверојатен автор, едуциран во Австралија го поврзува фолклорот на родната Македонија во неговото надприрдотно долгометражно деби,...

Македонскиот „Види ја ти неа“ најдобар интернационален краток филм на „Санденс“

Краткиот филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски и продукција на Скопје Филм Студио и Црна Мачка Продукција на 34-от Филмски фестивал Санденс, најголемиот американски фестивал на независен филм, ја освои наградата Најдобар интернационален игран филм во категоријата кратки филмови. Во конкуренција за наградата беа 17 наслови од целиот свет. „Види ја ти неа“ е приказна за...

СајберСкуп: Белоруската кампања на дезинформации ја распространуваат и „хактивисти“

Дезинформациската кампања ГоустРајтер (GhostWriter), поврзана со белоруската влада во средината на јуни се обидела да протурка гласина дека мажите-бегалци од Украина што се во Полска ќе бидат идентификувани и...