fbpx
Таг: Гора

таг: Гора

Во Албанија 170.000 Бугари има само во националистичките соништа

Бугарскиот весник „Труд“ во вчера објавена статија за 15-та светска средба на бугарските медиуми која што се одржуваше во Тирана во текот на викендот, меѓу другите информации протна и една невистина - дека најверојатно не само во регионот Голо Брдо, туку и околу Корча живееле меѓу 100 и 170.000 етнички Бугари“. Весникот оваа невистина всушност ја пренесува во цитатот на...

Српскиот патријарх г.г. Иринеј ги нарече Македонци во областа Гора „одродени Срби“

Патријархот на СПЦ, г.г. Иринеј, етничките Македонци во областа Гора ги нарече „одродени Срби“. Поглаварот на СПЦ, таквата квалификација ја дал во опширно интервју за телевизиски канал на СПЦ, „Храм“, на што реагираше македонското друштво „Илинден“ од Тирана. - Искажаното од страна на патријархот Иринеј, го сметаме за скандалозен став. Тој тврди дека Горанците биле Срби, кои го зборувале најчистиот српски...

Катастрофална состојбата со снегот и со мразот во областите Голо Брдо и Гора

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана се огласи со соопштение и со алармантно предупредување дека е катастрофална состојбата со снегот и со мразот во областите Голо Брдо и Гора. Македонско друштво „Илинден“ ги повика албанската влада и општините да преземат итни и неодложни мерки за да се подобри ситуацијата. „Ги повикуваат Владата, Општина Либражд, Општина Булќиза и Општина Кукс итно да ги...

За албанскиот народен правобранител етничките Македонци се горанско малцинство

За Народниот правобранител на Албанија, етничките Македонци од областа Гора се горанско малцинство. Официјално на овој став, реагираше македонскo друштво „Илинден“ од Tирана. - Народниот правобранител спомена дека во областа Гора „де факто“ постои горанско малцинство. Македонскo друштво „Илинден“ од Tирана посочува дека во областа Гора не постои никакво горанско малцинство. Во областа Гора има само македонско малцинство и таму...

Поднесени 11 кривични пријави против лица вмешани во акцијата „Гора“

Единицата за економски и компјутерски криминал поднела 11 кривични пријави против 11 лица за сторени 11 кривични дела во акцијата „Гора“, од кои осум за вршење јавен превоз без поседување лиценца, две злоупотреба на службена положба и овластување и едно дело - пустошење шума. Притоа, по однос на кривичното дело вршење јавен превоз без поседување лиценца, пријавените повеќепати со товарни возила вршеле...

Во областа Гора невработени се 95 проценти од жителите

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана ја повика владата на Албанија итно да преземе соодветни мерки за подобрување на состојбата во областа Гора, истовремено искажувајќи ја својата загриженост за крајно неповолната положба на тамошните етнички Македонци. - Сметаме дека досегашното однесување кон областа Горa и кон тамошното население значи кршење на основните човекови права според меѓународните конвенции. Потврда за ваквиот наш...

Пет кривични пријави против лица вмешани во акцијата „Гора“

Постапувајќи по организирана акција „Гора“, минатиот месец единицата за економски и за компјутерски криминал при СВР Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе пет кривични пријави против шест лица, поради постоење основи за сомневање дека сториле осум кривични дела. Притоа, констатирано е дека бесправно биле исечени 30 кубни метри огревно дрво, а причинетата штета е проценета на 196.000 денари.

Кривична пријава против 43 лица во акцијата „Гора“

Во рамки на организираната акција „Гора“, МВР до надлежното јавно обвинителство поднесе нова кривична пријава против 43 лица од Скопје и од Скопско, поради основан сомнеж дека ги злоупотребиле службената положба и овластувања, како и дека фалсификувале службена исправа, односно фалсификувале или уништувале деловни книги. Врз основа на наплата за наводно извршена ознака за сеча во износ од 300 денари за еден кубен метар за...

Во полициска акција уапсени шест лица

Шест лица, осомничени за незаконска експлоатација на шуми, утрово биле приведени во полициска акција, пренесуваат медиумите. Според првичните информации, станува збор за продолжение на акцијата под кодно име „Гора“, насочена против овој вид криминал. Од полицијата ја потврдиле информацијата и повеќе детали најавиле во текот на на денот. Како што јавува телевизијата „Алфа“, повикувајќи се на извори од истрагата, осомничените регистрирале приватна...

Aкадемската фела избира нов ректор на УКИМ, резултатите ќе се знаат попладнево

Редовни, вонредни професори, доценти и студенти - членови на универзитетски студентски собранија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска избираа прв човек на најстарата високообразовна институција во државата. Право...