fbpx
Таг: Голо Брдо

таг: Голо Брдо

Пред пописот во Албанија, бугарската потпретседателка Јотова во посета на Голо Брдо

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова денеска заминува во посета на Албанија, каде ќе се сретнела со претставници на бугарското малцинство, извести Бугарско национално радио (БНР). Посетата доаѓа пред пописот на населението и живеалиштата во Албанија, кој се очекува да почне следната седмица. Првата активност на Јотова ќе биде средба со претставници на бугарската заедница во Голо Брдо. Албанија во октомври 2017 година...

Министерот Османи ги посети Македонците во Албанија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска престојува во работна посета на Албанија, каде се сретна со повеќе преставници на македонското национално малцинство и со преставници на локалните самоуправи. Османи е во посета на месноста Голо Брдо во Албанија, каде имаше средби со Македонците од Тробиште, Голобрдо и Пустец, на кои им посочи дека Северна Македонија обезбедува поддршка за...

Фактоје: Иако Бугарските пасоши се барани и во Албанија, официјални податоци од властите нема

Албанскиот портал Фактоје.ал објави напис за феноменот со бугарските пасоши во Албанија. Во написот се вели дека неофицијално, многу припадници на македонската заедница во Албанија, која е распространета во областа Гора во Кукс, Голо Брдо во Либражд и Преспа во областа Корча, добиле бугарски пасоши, бидејќи биле заверени како припадници на бугарското малцинство, законски признато во 2017 година. Но,...

Во Албанија 170.000 Бугари има само во националистичките соништа

Бугарскиот весник „Труд“ во вчера објавена статија за 15-та светска средба на бугарските медиуми која што се одржуваше во Тирана во текот на викендот, меѓу другите информации протна и една невистина - дека најверојатно не само во регионот Голо Брдо, туку и околу Корча живееле меѓу 100 и 170.000 етнички Бугари“. Весникот оваа невистина всушност ја пренесува во цитатот на...

Македонците од Албанија го осудија Бушати за изразот „славомакедонци“

Вчерашната изјава на министерот за надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати, за албанската телевизија „Топ ченел“, во која за македонскиот народ тој го употреби изразот „славомакедонци“, наиде на општа осуда меѓу етничките Македонци во Албанија. Македонското друштво „Илинден“ од Tирана и разгранокот на друштвото за областа Голо Брдо денеска соопштија дека го осудуваат и оти се непријатно изненадени од...

Катастрофална состојбата со снегот и со мразот во областите Голо Брдо и Гора

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана се огласи со соопштение и со алармантно предупредување дека е катастрофална состојбата со снегот и со мразот во областите Голо Брдо и Гора. Македонско друштво „Илинден“ ги повика албанската влада и општините да преземат итни и неодложни мерки за да се подобри ситуацијата. „Ги повикуваат Владата, Општина Либражд, Општина Булќиза и Општина Кукс итно да ги...

За албанскиот народен правобранител етничките Македонци се горанско малцинство

За Народниот правобранител на Албанија, етничките Македонци од областа Гора се горанско малцинство. Официјално на овој став, реагираше македонскo друштво „Илинден“ од Tирана. - Народниот правобранител спомена дека во областа Гора „де факто“ постои горанско малцинство. Македонскo друштво „Илинден“ од Tирана посочува дека во областа Гора не постои никакво горанско малцинство. Во областа Гора има само македонско малцинство и таму...

Три лица загинаа кај селото Требиште во Голо Брдо

Во сообраќајна несреќа што се случи попладнево кај селото Требиште во Голо Брдо, три лица загинаа, а едно е тешко повредено. Од добиените повреди, на самото место починале Азем Карабрахами (21) од селото Мало Острени, неговата сестра Елена Бајрами (32) од село Тучепи и Муса Нуредини (35) од село Мало Острени, кој управувал со возилото. Тешки повреди добил Гентиан Сула (27),...

Со резолуција ќе се бара албанската влада да ги унапреди правата на македонското малцинство

Делегатите од 20 земји кои претставуваат повеќе од 30 малцинства во Европа, на 61. конгрес на Федералната унија на европските националности (ФУЕН) во Вроцлав, едногласно, усвоија резолуција која ја испратија до владата на Албанија и до други институции, посветена на правата на македонското национално малцинство во оваа земја. Поднесувачот, македонско друштво „Илинден“ од Тирана, соопшти дека документот за првпат е...

Македонците од Голо Брдо бараат регионализација на преминот Џепчиште – Требениште

Македонците во областа Голо Брдо во Република Албанија барат граничниот премин Џепиште – Требиште да добие статус на регионален премин од втора категорија, а не, како досега, од трета категорија. „Бараме од министерствата за внатрешни работи на Албанија и на Македонија и од царините на двете земји, граничниот премин Џепиште - Требиште во Голо Брдо, кој беше отворен во мај...

Сè повеќе средношколци од Голо Брдо учат во Охрид

Учениците од областа Голо Брдо во Албанија, по завршувањето на основното образование, нејчесто го избирааат Охрид како место каде го продолжуваат средното образование. Во моментов во Охрид двајца средношколци го продолжија образованието во средното медицинско училиште, еден во средното економско и двајца во угостителското училиште. Велат дека се многу задоволни со учењето и со однесувањето на професорите, со начинот на кој...

Македонците од Албанија да се враќаат во родните краишта, по студиите во матичната земја

„Нашата основна заложба треба да биде што повеќе деца етнички Македонци да бидат испраќани на дообразование во Македонија. Тие, пак, по завршувањето на студиите во матичната држава, треба да се враќаат назад во своите краишта, од каде потекнуваат и како иден образован и оспособен кадар, да придонесуваат за унапредување на положбата, секојдневниот живот и на севкупниот статус на Македонците во...

„Илинден“: Bо областа Голо Брдо ниту имало ниту ќe има Бугари

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, најостро ја осудува декларацијата на претседателството на патриотската асоцијација „Хазиз Лила“, објавена во весникот „Дибра“, со провокативен „Дали има Бугари во Голо Брдо“? „Bо областа Голо Брдо и во цела Албанија ниту имало ниту ќe има Бугари. Така било, така и ќе остане“, реагираат од Македонското друштво „Илинден“. - Крајно...

Наставникот што претепа ученици во Голо Брдо избркан од работа и приведен од полицијата

Дисциплинската комисија и раководството на основното училиште во селото Оржаново од областа Голо Брдо во Албанија, го остранила од работа учителот што претепа ученици, додека полицијата од градот Булќиза, го привела. Како што пишуваше весникот на македонски јазик „Илинден“, наставник Агим, според сведочењето на децата, им ги трескал главите на клупите и ги тепал со стап. Децата завршиле во болница. Четири од...

Македонското друштво „Илинден“ укажува на лошата состојба во областа Голо Брдо

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, уште еднаш ја повика Владата на Република Албанија итно да преземе соодветни мерки за подобрување на состојбата во оваа област. „Досегашниот однос на албанската влада има и во иднина ќе има долгорочни последици по положбата и правата на Македонците во Република Албанија. Потврда за ваквиот наш став е фактот...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...