fbpx
Таг: годишнина

таг: годишнина

Одбележани 146 години од раѓањето на Гоце Делчев

Во рамки на одбележување на 146-годишнината од раѓањето на националниот херој и револуционер, Гоце Делчев, владина делегација положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје. „Идеалите и заложбите на големиот визионер Гоце Делчев се наша заедничка обврска да продолжиме да ја градиме државата во правец на остварување на тој вековен сон за слободна, демократска...

Владата и СДСМ ја одбележаа годишнината од смртта на Киро Глигоров

Со положување цвеќе на гробот на Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија, Владата и СДСМ денеска ја одбележаа шестгодишнината од неговата смрт. Во владината делегација на гробиштата Бутел беа министерот за култура Роберт Алаѓозовски, министерката задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и заменик-министерот за локална самоуправа Дејан Павлески. Делегацијата на СДСМ ја сочинуваа Миле Зечевиќ, организационен секретар на СДСМ,...

Одбележана годишнината од нападите во Њујорк и во Вашингтон

САД ја одбележаа 16-годишнината од терористичкиот напад на Ал каеда во Њујорк и во Вашингтон, во кој на 11 септември 2001 година загинаа околу 3.000 лица. Во Њујорк, на местото на кое беа кулите близначки, односно Светскиот трговски центар, роднините на загинатите носеа нивни фотографии и ги чита нивните имиња. Церемонијата, на која учествуваа околу 1.000 лица, почна со едноминутно молчење...

Поради годишнината од Рамковниот, Џафери ја презакажа седницата за в понеделник

Претседателот на Собранието, Талат Џафери се премисли и расправата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, која требаше да продолжи утре, ја презакажа за в понеделник. На официјалната интернет-страница на Собранието стои дека за утре не се предвидени никакви активности во законодавниот дом, а продолжението на седницата е закажано за в понеделник во 11 часот. Пратениците, како што објави „Телевизија...

Со „Скопје го слави животот“ ќе се одбележат 54 години од катастрофалниот земјотрес

Со настани организирани од Младинскиот културен центар (МКЦ) - Скопје, Музејот на Град Скопје и од Град Скопје, утре ќе се одбележат 54 години од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје на 26 јули 1963 година. Мултимедијалниот културен настан што под мотото „МКЦ за Скопје“ го организира Младинскиот културен центар, кој традиционално се одржува на 26 јули, годинава се одржува...

Турците вчера пред да телефонираат мораа да го слушаат Ердоган

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената аудиопорака од претседателот, а дури по нејзиниот крај почнуваше вртењето на бројот, јавуваат турските медиуми. Во пораката, Ердоган им го честитал на повикувачите „националниот...

Шест години по убиството на Нешковски, обидот за прикривање уште актуелен

Денеска е шестгодишнината од протестите против полициската бруталност што избувнаа по убиството на Мартин Нешковски вечерта на 5 јуни 2011 година, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ. Специјалното јавно обвинителство на почетокот на минатата година го презеде во своја надлежност случајот за убиството на Нешковски, кој, како што информираат оттаму, сè уште е во предистражна постапка. Инаку, полицаецот Игор...

Местенка, тероризам или криминал: Две години без одговори за акцијата во Диво Насеље

И по точно две години  прашањата што се наметнаа уште додека Диво Насеље во Куманово сè уште мирисаше на барут и на чад од дводневната борба помеѓу специјалните полициски сили и вооружената група, остануваат неодговорени. Одговори на клучните дилеми нема ниту по една и пол година судски процеси: Кои биле вистинските мотиви и цели на кумановската група?; Дали станува збор за...

Туск: Единството е единствен начин ЕУ да опстане

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по повод 60 години од постоењето на Европската Унија, изјави дека единството на 27-те земји членки е единствен начин да се осигури нејзиниот опстанок. - Европа, како политички ентитет, или ќе биде обединета или нема да ја има воопшто – им порача Туск на лидерите на 27-те земји кои се собраа во Рим да...

Со „Прошетка за Зоран“ одбележана 14. годишнина од атентатот на Ѓинѓиќ

Со традиционалната „Прошетка за Зоран“ и со полагање венци и цвеќе на гробот и на местото на неговото убиство, денеска во Белград е одбележана 14-годишнината од убиството на премиерот на Србија и претседател на Демократската партија, Зоран Ѓинѓиќ. Членовите на владата на првиот премиер на Србија по падот на режимот на Слободан Милошевиќ и денеска, како секој 12 март, положија...

Јанева на „Фејсбук“ објави фотографија со целиот тим на СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска на својот фејсбук-профил објави фотографија со целиот тим во новите простории во кои СЈО се пресели на почетокот на овој месец. Јанева денеска го објави вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО и ги поднесе до судот првите две обвиненија. Едното е за уништување на документација поврзана со опремата од нелегалното прислушување, а другото...

Бан Ки-мун предложи на ИД да им се суди во Меѓународниот суд во Хаг

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, вчера изјави дека дејствата на терористичката групација Исламска држава во градот Синџар се злосторство врз човештвото, јавуваат светските агенции. Генералниот секретар предложил и тие настани да бидат ставени под истрага во Меѓународниот суд во Хаг. Тој изрази загриженост за судбината на луѓето што се наоѓаат во областите окупирани од ИД, особено за „илјадниците жени и деца -...

Скопје ја одбележува 53-годишнината од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска ја одбележува 53-годишнината од катастрофалниот земјотрес, кој се случи на 26 јули 1963 година, а во кој животите ги загубија 1.070 луѓе и 3.000 беа повредени. По повод одбележувањето на годишнината, делегација на Собранието на Република Македонија, составена од пратениците Драган Данев, Владанка Авировиќ и Софија Куновска во 10 часот ќе положи венец свежо цвеќе на гробиштата во Бутел. Во исто...

Ахмети: Секој член да работи со голема посветеност на остварување на нашите национални цели

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по повод 14-годишнината од основањето на партијата, испрати честитки на сите соработници, членови, симпатизери, колеги, како и на сите граѓани. „Петти јуни 2002 година ќе остане засекогаш значаен датум за сите нас, денот кога сите заедно одлучивме да воспоставиме наследнички субјект и потомци на Ослободителната национална армија, Демократската унија за интеграција. Нашата 14-годишнина доаѓа во многу тешки...

Јанева во Палермо на комеморација во чест на судијата Фалконе

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска во Палермо, Италија учествува на комеморацијата во чест на сицилијанскиот истражен судија Џовани Фалконе, кој на денешен ден пред 24 години беше убиен во атентат организиран од мафијата, чии членови ги гонеше Фалконе, заедно со неговиот соработник Паоло Борселино. Организатор на комеморацијата, како што соопштија од СЈО, е Фондацијата „Франческа Морвиљо Фалконе“, а во...

Утврдена програмата за одбележување на 1.100-годишнината од упокојувањето на св. Климент

Поглаварот на МПЦ-ОА, г. г. Стефан, митрополитот дебарско-кичевски, г. Тимотеј, претседателот на МАНУ, Таки Фити, и академиците, Владо Камбовски, Георги Старделов и Цветан Грозданов, на средбата со градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, ја утврдија програмата за одбележување на 1.100 години од упокојувањето на св. Климент Охридски. Носител на програмската содржина на свечената академија во Охрид е МАНУ со поддршка на...

Обвинителство: Нема нови околности во истрагата за смртта на претседателот Трајковски

До овој момент и од досега утврдените факти во истрагата, како и од извештајот од Меѓународната комисија за испитување на причините за авионската несреќата во која животот го загуби претседателот Борис Трајковски, не произлегле нови околности што би довеле до „донесување на поинаква одлука од претходно донесената резолуција“, соопшти денеска Јавното обвинителство. „Јавното обвинителство на Република Македонија во врска со истрагата...

Денеска се одбележува 12-годишнина од смртта на претседателот Борис Трајковски

Делегација на Собранието во состав Љупчо Димовски, Весна Дамчевска Илиевска, Александар Стојковски и Јагода Шахпаска, денеска во 11 часот ќе положат цвеќе на гробот на загинатиот претседател Борис Трајковски, во Алејата на великаните на гробиштата Бутел. Годишнината од смртта на претседателот Трајковски ќе биде одбележана и пред платото на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Цвеќе ќе положат директорот на СЦ „Борис...

Убијците на Тамара не се „непознати сторители“, порачаа граѓаните

„Убијци“, „Правда за Тамара“, „Оставка“ скандираа граѓаните што денеска пред зградата на Јавното обвинителство излегоа да искажат револт зашто и по една година Обвинителството сè уште не ги нашло виновниците за смртта на малата Тамара Димовска од Велес. Присутните побараа за смртта на девојчето да одговара и министерот за здравство, Никола Тодоров. - Помина една година откако почина Тамара Димовска, а Јавното обвинителство...

Организацијата на работодавци одбележа една деценија постоење

Водечката организација што ги застапува интересите на работодавците и се грижи за нивните права и слободи во економската и во социјалната сфера во земјата, одбележа една деценија од своето основање. - Како најголема и единствена репрезентативна организација на работодавци во земјава, Организацијата на работодавци на Македонија, како и во изминатите 10 години, така и во иднина, ќе продолжи посветено и енергично да...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...