fbpx
Таг: гласање

таг: гласање

Ципрас до пратениците на СИРИЗА: Или сме заедно или паѓа владата

Премиерот Алексис Ципрас побара поддршка од пратеничката група на СИРИЗА со ултиматум дека ако нема поддршка, нема веќе ни да има влада на левицата. „Или сите ќе бидеме заедно, или паѓа владата на левицата“, истакнал Ципрас на дискусијата на парламентарната група пред почетокот на расправата за гласањето на новиот пакет мерки, на кои се противат десетици пратеници на СИРИЗА. Гласањето на мерките...

Грција меѓу протести и парламентарно гласање за мерките

Пред и во грчкиот парламент, денеска ќе се водат вистински борби за новиот строг пакет мерки што грчката влада го договори со европските кредитори. Грчките пратеници денеска треба да го изгласаат пакетот мерки за тој да добие прво зелено светло во ЕУ и да почне да се гласа и по останатите европски парламенти за да се спроведе. Паралелно со расправата, Грците...

Ципрас доби зелено светло од собранието, но црвен картон од пратениците на СИРИЗА

Грчкото собрание застана зад пакетот мерки и му даде зелено светло на премиерот Алексис Ципрас да ги продолжи преговорите за постигнување договор со кредиторите. Ципрас и пакетот реформи добија поддршка од 250, против беа 32, а воздржани, а присутни беа осум пратеници. Со ова европските кредитори покрај пакетот мерки имаат потврда дека мнозинството грчки партии застануваат силно и одлучено зад мерките,...

Гласањето на дијаспората ќе се оспори во новиот Изборен законик?

Гласањето на дијаспората е единственото нешто околу кое партиите лани, при промена на Изборниот законик, не успеаја да се согласат и оставија тоа да го решаваат во подобри времиња, односно пред наредните парламентарни избори. Предлогот на СДСМ беше гласањето во изборните единици 7, 8 и 9 да се спроведе ако бројот на запишани избирачи во секоја од нив изнесува најмалку 3 отсто...

Буралиева, Грчева и Топузовa-Каревска не гласаа против Чавков!

Опозициските пратенички Љубица Буралиева, Солза Грчева и Роза Топузовa-Каревска на денешната 50. Собраниска седница не гласаа поротив предлогот на премиерот Никола Груевски за новиот министер за внатрешни работи, Митко Чавков. Од 81 присутeн пратеник, 71 пратеник гласаа „за“, воздржани беа двајца, a „против“ гласаше само еден пратеник. Против предлогот на премиерот Чавков да биде министер за внатрешни работи гласаше само пратеничката на...

Пратениците гласаа: Чавков и Мисајловски нови министри во Владата на Груевски

Собранието денеска со мнозинство гласови ги изгласа новите министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако досегашните, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, вчера си поднесоа неотповикливи оставки. За изборот на Митко Чавков за нов министер за внатрешни работи, од 81 присутен пратеник, „за“ гласаа 71, „против“ гласаше еден, а воздражни беа двајца пратеници во законодавниот дом. Владо Мисајловски за...

Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Делегатите денеска гласаат за реизбор на Груевски за лидер

Денеска напладне почнува вториот дел од 15. Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој се одржува во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, на кој присутните делегати ќе гласаат за реизбор на Никола Груевски за лидер партијата. Право на глас имаат 650 делегати, од кои, како што пренесува „Утрински“ на својата интернет-страница, 523 вчера биле присутни во салата на Центарот за култура...

На ВМРО-ДПМНЕ „му пукна“ мнозинството во Општина Охрид

Советот на Општина Охрид на вчерашната седница не ја усвои одлуката за поништување на постапката за концесија на јавното осветлување во Охрид, по пат на јавно партнерство со чешка фирма. ВМРО-ДПМНЕ, иако го има, не го обезбеди потребното мнозинство за оваа точка, за која гласаа само 11 советници. Од мнозинството, отсутни беа советниците Илјат Ибраими и Коста Трифуноски, додека опозициските беа...

„Мост“: 26,15 отсто од жителите на општина Центар гласале до 14 часот

Вкупно 26,15 отсто од жителите на општина Центар со право на глас излегле да се изјаснат на референдумот за изгледот на Градскиот трговски центар, соопшти Граѓанската асоцијација „Мост“. Набљудувачите на „Мост“ на теренот забележале нови неправилности на неколку на гласачки места. На гласачкото место 2.802 во ДСУ „Панче Караѓозов“, гласач ја затворил вратата од гласачкото место и не ги пуштал...

„Илинден“ ги повика Македонците од Албанија да гласаат за Кајмакоски

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана ги повика етничките Македонци од Албанија и од сите земји каде живеат, да гласаат за Македонија на годинешната манифестација за избор на песна за „Евровизија“, што ќе се одржи во Виена, Австрија, од 19 до 23 мај. Република Македонија ќе биде претставена од Даниел Кајмакоски, со песната „Лисја есенски“. - Даниел Кајмакоски ќе учествува на првата...

Активисти ќе им објаснуваат на граѓаните зошто треба да гласаат на референдумот за ГТЦ

Членовите на граѓанската иницијтива „Го сакам ГТЦ“ ќе организираат форуми, прошетки низ Градскиот трговски центар, изложби на стари фотографии за да допрат до секој граѓанин и да објаснат зошто е важно да излезат на референдум и да се изјаснат на прашањето „Дали сте за тоа да се задржи сегашниот изглед на фасадата на ГТЦ?“, пишува „Нова ТВ“. - Во овие 20...

МНР: Го плативме долгот кон ОН

Според Министерството за надворешни работи, не се точни информациите дека Македонија, поради неплатена членарина, го изгубила правото на глас во Генералното собрание на Организацијата на обединетите нации. Од МНР информираат дека долгот е намирен и наскоро тоа ќе биде нотирано во ОН. - Имавме две недели рок да платиме. Во однос на плаќањето на членарината кон ОН, неопходниот износ е намирен...

Студентите со свирчиња ќе ги чекаат пратениците пред Собранието

Неформалната студентска организација „Студентски пленум“ утре, во 11 часот, пред Собрание организира настан наречен „Пратениците го трчаат почесниот круг – реформски маратон“. Во 12 часот, во Собранието ќе се одржи седница на која на дневен ред за гласање ќе бидат измените на законите во образованието. „Пред пратениците во Собранието ќе се најдат измените за Законот во високото образование в среда....

Самарас го предложи Димас за наследник на Папуљас

Ставрос Димас е кандидатот на владината коалиција за наследник на претседателот Каролос Папуљас. Грчкиот премиер Андонис Самарас само што најави дека поранешниот министер за надворешни работи и поранешен еврокомесар ќе биде во трка за претседател на предвременото гласање кое ќе почне на 17 декември. Димас важи за кандидат со умерени ставови и со силен меѓународен кредибилитет. Покрај Димас, кој беше шеф на...

МЦЕО: Дали во Македонија владее атмосфера на страв и на конспирации?

Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО) „Еврометар“, во своето последно истражување објавува податоци за тоа колкава е атмосферата на страв и на конспирации во Македонија. Анкетите се правени со директни прашања, како, на пример, „Дали македонските граѓани слободно го кажуваат своето мислење?“, и индиректни прашања „Македонската влада има податоци за тоа како гласал секој граѓанин“, „Спонтани протести не постојат, туку...

Hulumtuam: Secili mund të blejë numër të pakufizuar të pripejd-kartelave

При претресот МВР заплениле 2.500 СИМ-картички од сите мобилни оператори
Në të tre operatorët celularë nuk ka kufizime të veçanta për numrin e kartelave pripejd të cilat mund t’i ketë një person juridik apo fizik. Pas skandalit rreth kurdisjeve në festivalin “Shkupi 2014”, në të cilin u arrestuan disa veta, të cilët shfrytëzuan rreth 2500 SIM kartela, Agjencia “Meta” hulumtoi se a ka ndonjë kufizim lidhur me numrin e...

МВР проверува дали покрај „Скопје 2014“ се местеле и други фестивали

Сопственик на продукциска куќа, автор и композитор на песни, сопственик и управител на фирма која го организираше телефонското гласање на музичкиот фестивал „Скопје 2014“ и уште едно лице, се осомничени како организатори на групата што планирала местење на резултатите од гласањето на фестивалот, на кој, меѓу другото, се избираше и песна која догодина ќе ја преставува земјава на „Евровизија“. Крајната...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...