fbpx
Таг: гласање доверба

таг: гласање доверба

ГЕРБ на Бојко Борисов ќе го поддржи кревањето на ветото за Северна Македонија

Лидерот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов денеска објави дека неговата партија ќе го поддржи кревањето на бугарското вето за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ, откако претходно неговата партија заедно со другите опозициски партии не се појавија на продолжението на парламентарната седница, па немаше кворум, известува mediapool.bg. „Со овој став Борисов истовремено сака...

Бугарскиот парламент расправа за гласањето доверба на владата на Кирил Петков, во Софија протести

Во бугарскиот парламент денеска се расправаше за гласањето доверба на владиниот кабинет предводен од Кирил Петков. Расправата веројатно ќе продолжи до утре, а гласањето доверба би се случило в четврток. Ова е прво барање да се изгласа недоверба на владата предводена од Кирил Петков, известува mediapool.bg. Расправата течеше со многу обвинувања и кон владата и кон партиите на владејачката коалиција,...

Пратеникот Реџепи самоволно се засолнил, бидејќи добивал закани по живот

Пратеникот Кастриот Реџепи, којшто не се појави на собраниската седница за гласање доверба на владата во четвртокот, денеска одржа прес-конференција во Собранието. Тој рече дека на денот на гласањето доверба на владата самоволно се засолнил за да не дозволи земјата да отиде во правец спротивен на неговите убедувања и стратешката определба. „Се надевам дека разумот ќе надвладее во деновите пред нас,...

СДСМ најавува проширување на мнозинството, Мицкоски се прашува дали вреди да се занимава со политика

Изјавите на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и обраќањето преку Фејсбук на пратеникот на БЕСА, Кастриот Реџепи, укажуваат дека наместо да се изгласа недоверба на владата, владеачките партии ќе го прошират мнозинството. Пратеникот на Движењето БЕСА, Кастриот Реџепи, кого денеска го бараа лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на БЕСА Билјал...

(ФОТО) Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во скафандер во Собрание, пред седум месеци критикуваа за истата работа

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој е и координатор на пратеничката група и Ангелинка Петкова денеска во скафандери дојдоа во Собранието на РСМ за да учествуваат на седницата на која треба да се гласа недоверба на актуелната влада. Бидејќи и двајцата се позитивни на ковид-19 и се во изолација, под посебни протоколи е дозволено нивното присуство во парламентарниот дом. Пред...

Опозицијата и власта со противречни изјави за тоа кој го има мнозинството во Собранието

Неизвесност околу тоа кој го има мнозинството во Собранието на РСМ пред гласањето за доверба на Владата што ќе се одржи во четврток. И владејачката СДСМ и опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека имаат поддршка од 61 пратеник, со која што би се задржала актуелната влада на премиерот Зоран Заев или би се формирало ново парламентарно мнозинство. Пратеникот на партијата Алтернатива,...

Иницијатива за конгрес: Го нема новото парламентарно мнозинство на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ посрамотена

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ бара уште сега актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да си поднесе оставка. Тие велат дека секој искрен и чесен член на ВМРО-ДПМНЕ вчера очекувал триумф и му верувал на Христијан Мицкоски за новото парламентарно мнозинство во Собранието. „Наместо прослава, партиските членови добија ладен туш. СДСМ покажа дека нивното мнозинство е...

Нема простор за одложување на пописот, наша должност е да го спроведеме, вели Заев

Премиерот Зоран Заев вели дека пописот предвиден за април годинава треба да се одржи и дека нема потреба за негово одложување, како што побара лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Пописот ќе се спроведе од 1 април до 21 април. Во лето никој никаде не прави попис. Во септември веќе се подготовките за локалните избори, а во октомври и ќе...

Владата на Бојко Борисов го преживеа гласањето за недоверба

Бугарската конзервативна влада денеска го преживеа гласањето за недоверба, што беше побарано од опозициските социјалисти, кои го обвинуваат кабинетот на премиерот Бојко Борисов за неспособност да ја искорени ендемската корупција и поврзаноста со олигарсите и мафијата. Иако илјадници Бугари протестираат во Софија против владата на Борисов речиси две недели, сепак, предлогот за изгласување недоверба го отфрлија 124 од 237...

Во Бугарија парламентот ќе расправа за недоверба на владата на Борисов

Бугарското собрание денеска на вонредна седница ќе расправа за недоверба на владата предводена од премиерот Бојко Борисов. Ова е петти обид на бугарските социјалисти како водечка опозициска партија да ја соборат владата на Борисов преку покренување на ова прашање во парламентот. Во Софија уште утрово започна протест пред бугарскиот парламент, на кој протестантите побараа оставка од владата на Бојко...

Романската влада го преживеа гласањето доверба

Романската влада, на чело со социјалдемократите, го преживеа гласањето доверба во парламентот. Барањето за смена на владата го поднесе опозицијата од редот на партиите од десниот центар, а за време на изјаснувањето, пратениците од владејачката коалиција се воздржале од гласање. Тоа било доволно барањето на опозицијата да не помине, затоа што социјалдемократите заедно со коалицискиот партнер држат околу 61 отсто од...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...