fbpx
Таг: гласачки кутии

таг: гласачки кутии

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 12 приговори за вториот круг на изборите

ВМРО-ДМНЕ поднесе 12 приговори до ДИК, во кои повторно се констатирани нерегуларности, исти како во првиот круг, соопшти денеска партискиот портпарол Наум Стоилковски. Тој рече дека приговорите се однесуваат, пред сè, на гласачки места каде што се пронајдени повеќе или помалку ливчиња во кутиите од тоа што е нормално. - Несовпаѓање на број на потпишани гласачи со бројот на ливчиња има...

Последен ден од кампањата, од полноќ изборен молк

Фото: Борче Поповски
Кандидатите за претседател на државата, Стево Пендаровски и Гордана Силјаноска-Давкова и нивните тимови до денеска на полноќ ќе имаат можност да ги убедуваат гласачите да им го дадат својот глас во вториот круг на претседателските избори в недела. Од полноќ се до 19 часот в недела ќе трае изборниот молк, во кој е забрането какво било агитирање. Гласачките места в недела,...

„Студентски пленум“: СПУКМ со специјалци насилно ги собра кутиите од гласањето

„Студентски пленум“ на својата страница на „Фејсбук“ ги повикува сите студенти и граѓани да одат пред студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, затоа што, како што пишуваат, членови на СПУКИМ, заедно со припадници на специјалните полициски сили, насилно ги грабнале гласачките кутии од денешните избори. „Сите пред „Кузман“ студентскиот дом. Пред 20 минути насилно беа украдени четири гласачки кутии и беа донесени...

СПУКМ: „Студентски пленум“ сака насилно да ги спречи изборите за нов студентски лидер

Денешните избори за нов лидер на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) се одвиваа на транспарентен и демократски начин, со сите правила и регулативи пропишани во статутот и во правилникот за спроведување избори на СПУКМ, се тврди во соопштението на СПУКМ. Оттаму велат дека изборите почнале во 9 часот на сите 23 факултети, точно навреме, а треба...

Гиевска: Изнесените клевети и навреди, Шилегов ќе добие можност да ги докаже на суд

Слободанка Гиевска, ќерка на уставната судијка Елена Гошева, денеска испрати демант на прес-конференцијата што портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, ја одржа во петокот. Шилегов на прес-конференцијата рече дека Гошеви не само што се директно поврзани и наградувани од ВМРО-ДПМНЕ со високи позиции во државата, туку ова семејство преку Слободанка Гошева учествувало и во слични изборни измами при гласањето за време на...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...