fbpx
Таг: герила акција

таг: герила акција

„Стоп за рибокрадците“ – Герила акција во Струмица

Герила акција посветена на проблемот со сè позачестените појави на рибокрадство со употреба на струја во струмичкиот регион организираше група еколози и спортски риболовци собрани околу платформата „Корморани“ во соработка со Центарот за современи уметности од Скопје. Оваа платформа која се залага за зачувување на водените екосистеми и одржлив спортски риболов, постави инсталација на градскиот плоштад во Струмица. Тие велат...

Со герила акција, движењето „Сите за МКЦ“ продолжува да се спротивставува на кратењето на буџетот

На овогодинешниот музички фестивал „Земјотрес“, неформалното движење „Сите за МКЦ“, повторно го изрази својот револт преку герила акција, со што продолжи да се спротиставува на енормното кратење на програмскиот буџет на институцијата Младински културен центар (МКЦ) за 84 отсто во споредба со лани, информираат од движењето. За време на саботниот настап на Дина Јашари на „Земјотрес“ беше пуштено големо платно...

Со огромни прашалници активисти запрашаа: „Ќе се дише ли зимава“?

Со портокалови огромни прашалници, поставени на плоштад „Македонија“ и пред ЈУ Дом на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, активистите од Младинскиот образовен форум прашаа „Ќе се дише ли зимава“? Оваа иницијатива, како што соопштија од МОФ, има за цел да ја подигне свеста на институциите во однос на сите прашања поврзани со животната средина и да побуди критичко размислување за...

Продолжува акцијата против дезинформациите: „Лажговците со кратки нозе фатени среде Скопје“ [Фото]

Герила акцијата против дезинформации продолжува во центарот на Скопје. Денес се појави макета со лажговци кои држат транспаренти со лажни вести. „АСНОМ е избришан од Уставот – Отвори си ги очите, ако мижиш, ќе те лажат!“, „Со договорот од Преспа станавме Северномакедонци – на лагата и се куси нозете, а долги опашките“, „Путин ја ослободува Украина од фашизмот – отвори...

Герила акција: Народната мудрост посилна од лажните вести [Галерија]

Денеска на повеќе локации низ Скопје анонимни активисти поставија макети од мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најчесто употребуваните и најштетните дезинформации во Македонија. Покрај секоја од лажните вести напишана е по една народна поговорка или адаптација на народна мудрост која укажува на штетноста, неморланоста и опасноста од манипулациите врз населението. Авторите на инсталациите поставија пет најзлонамерни дезинформации...

„Чекајќи го Годо“ – уметничка акција посветена на евроинтеграцијата на земјава во центарот на Скопје

Во центарот на Скопје денеска е поставена уметничката инсталација „Чекајќи го Годо“, посветена на односот на Европската Унија кон Република Северна Македонија. Герила акцијата е дел од проектот „Артиватор“ на Центарот за современи уметности. „Инспирацијата за оваа акција доаѓа од сличноста на состојбите во драмата Чекајќи го Годо на Семјуел Бекет и Евроинтеграцискиот процес на РСМ. Иако на прв поглед...

Герила акција: Мраз на жешките плочки ги потсети скопјани на глобалното затоплување

„Ако на овој мраз му требаат 6 часа да се истопи, колку време ќе им треба на глечерите да се стопат?“. Со ова мото, Центарот за современи уметности - Скопје, организираше герила акција со истурање мраз на плоштатката кај Порта Буњаковец, во обид да ја крене свесноста за последиците од неодговорното користење на ресурсите од страна на човештвото и...

Се вжештуваат реакциите на спротивставените страни за висококатниците кај Холидеј Ин

Секоја од спротивставените страни во однос на изградбата на висококатници на просторот спроти Холидеј Ин денеска излезе со пожестоки ставови во однос на темата. Жителите од Ново Маало, кои го поддржуваат инвеститорот МГ Фешн за изградба на трите висококатници, денеска до Владата на РСМ и Општина Центар доставија петиција со преку 330 потписи од жители на Ново Маало и...

Снешко „поручуе“: Носи ја маската правилно, не си снешко!

Снешко со транспарент „Носи ја маската правилно, не си снешко“ денеска е поставен на плоштадот Македонија како нова герила акција наречена „Снешко поручуе“ на групата Урбани уметнички акции. Како што велат урбаните уметници, со оваа акција сакаат да ги потсетат граѓаните дека новогодишните празници не се изговор за олабавување и заборавање на опасноста од вирусот додека епидемијата е сè...

Протест поради нефункционалноста на Центарот за социјални работи во Шуто Оризари [галерија]

Кај Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје денеска се одржа протестна акција со наслов „Лавиринтот во Центарот за социјална работа во Шуто Оризари“, како израз на незадоволството од страна на ромската заедница поради нефункционалноста на Центарот за социјални работи во Шуто Оризари. „Детектирани се низа неправилности и несоодветен однос од страна на вработените кон социјално загрозените семејства и лица, поради...

Протестна акција во Битола: „Ромите не се вреќи за боксирање – стоп за насилството врз Ромите“

Граѓанска иницијатива во Битола со герила акција го изрази својот протест против бруталните претепувања на Роми од страна на униформирани полицајци во изминатите месеци, но и генерално против насилството од цивили врз битолски Роми, нешто што се провлекува долго време. На повеќе места се поставени „боксерски вреќи“ со налепници и банери, како и знаци кои порачуваат „Ромите не се...

Герила-акција во Битола: „Oстајте да помини фичото, држете растојание“

Групацијата „Инфо Акција“ спроведе герила-акција во Битола, за да ги потсети битолчани да го одржуваат растојанието од два метра меѓу човек и човек, за да се спречи ширењето на корона-вирусот. Акцијата „Oстајте да помини фичото, не се туркајте, држете растојание“, својата инспирација ја црпи од анегдота од периоди на 70-тите и 80-тите години на минатиот век, кога што и да...

Движење Беса: Срамот на Теута Арифи не го покриваат ни чадори

Младинскиот форум на Движењето Беса денеска во Тетово изведе герила-акција и постави чадори на дупки на улиците и на дивата депонија на влезот на Тетово. Со тоа го изразија своето негодување за владеењето на градоначалничката Теута Арифи. - Иако знаеме дека пропаднатите и срамни политики на градоначалничката на Општина Тетово, госпоѓа Теута Арифи, не може да ги покрие ништо, ние, Младинскиот...

Битолски Широк сокак излепен со лажни банкноти на албански јазик

Битолски Широк сокак утрово беше преплавен со лажни банкноти од 1.000 денари отпечатени на албански јазик, како и со летоци на кои пишува „Казна од 5.000 евра за секој што не знае албански јазик“. Акцијата најверојатно се случила доцна во ноќта, летоците и лажните банкноти се расфрлани насекаде, па вработените од Јавното претрпијатие „Комуналец“ со млазови вода се обидуваа да...

Герила-акција: Кутии со прва помош на детските игралишта

Кутии со прва помош се појавија на детските игралишта низ скопските населби, како дел од герила-акцијата со која се покажува дека местата каде играат децата се уништени и небезбедни. Речиси секое трето игралиште во Скопје е оштетено или несигурно, а најмногу ги има во скопските населби Карпош, Центар и Кисела Вода, додека во населбите Аеродром и Ново лисиче навидум состојбата е...

Герила-акција во Штип: „Внимавајте, Диме Спасов на патот“

Изминатиот викенд на фреквентните улици од Штип се појавија импривизирани сообраќајни знаци со содржина „Внимавајте, Диме Спасов на патот“. Знаците се дел од герила-акција, a кој стои зад неа, остана непознато. Знаците се поставени во строгиот центар на градот, покрај реката Отиња, покрај пешачката патека во коритото на реката Брегалница и во паркот во населбата 8 Ноември, кој е претворен во големо градилиште. Пред...

Герила-акции во повеќе градови против функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Група граѓански активисти вчера и денеска спроведоа герила-акции низ повеќе градови во Македонија. Акциите беа во Прилеп, Струмица, Велес, Битола, Тетово и во Куманово. Во Битола беше залепена пораката „Поголема провизија за повеќе станови. Ви благодарам битолчани, Владимир Талески“. Велешани револтот од актуелната власт го изразија со зборовите: „Се бориме за уште 10.000 иселени велешани. Поздрав Илија Димовски“. Прилепчани го „поздравија“ поранешниот...

„Слобода наместо страв“: Герила-акција против масовното прислушување

Со герила-акција за подигнување на јавната свест против масовното прислушување, Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ се вклучи во акциите на меѓународното движење „Слобода наместо страв“ (Freedom not fear). Како дел од акцијата, комби со голема сателитска антена, кое ги симболизираше т.н. „странски служби“ и на кое пишуваше „Слобода наместо страв“, ги посети Специјалното јавно обвинителство, Македонската радио-телевизија, СДСМ и...

Герила-акција на велешките активисти на манифестацијата „Питијада“

Велешки активисти направиле герила-акција на манифестацијата „Питијада“, така што синоќа на зградата до сцената поставиле огромно платно на кое пишувало „Затвор за фамилијата“, пишува „Нова ТВ“. Транспарентот бил упатен до функционерите на власта, кои синоќа биле присутни на оваа забавна манифестација, на која имало голем број луѓе.

Талески исплашен од герила-акција, не се појави на настан

Група битолчани од движењето „Јужен фронт“ го чекаа битолскиот градоначалник Владимир Талески во селото Логоварди за да му приредат нова герила-акција, но тој не се појави на настанот иако беше најавено неговото присуство и беа повикани новинарите од неговата прес-служба. Млади битолчани со транспаренти се подготвуваа да го изненадат Талески и да му порачаат да се „навикне на тесен простор...

Пазарен инспекторат затвори ланци на супермаркети, не ги почитувале замрзнатите цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски објави дека вчера инспекторите казниле и затвориле повеќе ланци на големи маркети во скопските населби Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел, како...