fbpx
Таг: геноцид

таг: геноцид

Зеленски: Градовите и селата што беа повторно заземени од руските сили се опустошени

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека градовите и селата што беа повторно заземени од руските сили се опустошени, додека најголемиот град во централна Украина ги засили напорите да ја поправи штетата на својот воден систем од ракетните напади, пренесе Ројтерс. Градот Кривиј Рих, со проценета популација од 650.000 жители пред војната, беше погоден со осум крстаречки ракети во средата, соопштија...

Парламентот на Австрија усвои резолуција за геноцидот во Сребреница

Парламентот на Австрија едногласно усвои резолуција за геноцидот во Сребреница, оддавајќи им почит на Босанците убиени на 11 јули 1995 година. Со Резолуцијата се бара од австриските власти да продолжат активно да ја поддржуваат комеморацијата на геноцидот во Сребреница заедно со другите членки на Европската унија. Усвојувањето на документот доаѓа по официјалната посета на австриската министерка за правда Алма Задиќ на...

Заменикот народен правобранител Андоновски во Киев на средба со украинската колешка Сивитска

Заменикот народен правобранител Јован Андоновски во Киев се сретна со својата украинска колешка Ирина Сивитска, со која разговараше за клучните прашања на Украинците кои се наоѓаат во Северна Македонија. Како што соопштија од кабинетот на Андоновски, тие дискутирале за пристапот до здравствена заштита на Украинците кои се наоѓаат во нашата држава, пристапот до образование на украинските деца, како и пристапот до...

Џафери во Украина, ги посети и Буча и Ирпин каде беа убиени стотици цивили

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера беше во посета на Украина, на официјална покана на неговиот украински колега, претседателот на парламентот на Украина, Руслан Стефанчук, при што имаше средба и со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Џафери, беше и во населбата Буча и градот Ирпин, каде руските војски извршија масакр на стотици цивили во текот на нивната окупација, соопшти Собранието...

Бајден го обвини Путин за геноцид во Украина, Русија трупа дополнителни сили за напад на истокот

Американскиот претседател Џо Бајден за прв пат изјави дека диктаторот Владимир Путин врши геноцид во Украина. Зборувајќи на настан во сојузната држава Ајова, Бајден пред присутните граѓани рече: „вашиот семеен буџет, вашата способност да го наполните резервоарот - ништо од тоа не треба да зависи од тоа дали диктаторот ќе објави војна и ќе изврши геноцид“, пренесува Би-би-си. Откако подоцна...

Здружението „Лесја Украинка“ бара реакција за дезинформациите што ги негираат злосторствата во Украина

„Лесја Украинка“, здружението на Украинците во Северна Македонија се огласи со реакција на сè почестите дезинформации во врска со инвазијата на Русија врз Украина, како и одобрувањето на воените злосторства, односно на навредите и говорот на омраза на интернет. Здружението побара мерки за сузбивање на овие негативни појави, кои се оквалификувани како кривични дела во македонското законодавство. „Во информациониот простор...

Бајден бара Путин да се соочи со судење за воени злосторства по убиствата во Буча, Русија негира геноцид

Американскиот претседател Џо Бајден повика на рускиот претседател Владимир Путин да му се суди за воени злосторства, бидејќи се појавија докази за злосторствата наводно извршени од руските сили во Украина, пренесе британскиот јавен сервис Би-би-си. Гневот на меѓународната заедница се зголемува поради наводните убиства на цивили во Буча, град во близина на главниот град Киев. „Овој тип е брутален“, рече Бајден...

Филмот за геноцидот во Сребреница „Quo vadis, Aida?“ прогласен за европски филм на годината

Филмот на босанската режисерка Јасмила Жбаниќ „Quo vadis, Aida?“ ја доби наградата за филм на годината на доделувањето на Европските филмски награди, манифестација која често се опишува како еквивалент на американските „Оскари“. Жбаниќ ја освои и наградата за најдобра режисерка, додека носителката на главната улога во филмот, српската глумица Јасна Ѓуричиќ, е прогласена за европска актерка на годината за 2021...

Вистиномер: Со ковид-19 вакцините не се вршат репресии и експерименти врз луѓето

Постот што ги рецензираме изнесува неточни и манипулативни тврдења дека невакцинираните ќе бидат подложени на репресии и присилни тестирања, кои наликуваат на дехуманизираниот однос на нацистите кон Евреите за време на Холокаустот и дека вакцинацијата ќе стане задолжителна. Засега, пак, има само најави за можни рестрикции за невакцинираните лица, исклучиво заради заштита на јавниот интерес и општото здравје на...

Бајден е првиот американски претседател што го призна геноцидот врз Ерменците, Турција бесна

Џо Бајден е првиот американски претседал кој официјално го призна геноцидот извршен врз Ерменците, по повеќе од еден век откако османлиските сили во 1915 и 1916 година убија околу 1,5 милиони Ерменци. За овој потег, претседателот Бајден го известил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор. Претходно, во 2019 година и Конгресот на САД го призна извршениот геноцид...

Фејсбук ќе го третира негирањето на Холокаустот како забранет говор на омраза

Фејсбук ги менува своите интерни правила со вклучување на негирањето на Холокаустот во дефиницијата на говор на омраза, откако неколку години трпеше критики дека не презема доволно силни мерки за спречување на тој облик на дезинформации. Моника Бикерт, потпретсетаделка на Фејсбук за јавни политики за содржини на 12 октомври објавила блог пост со најава дека платформата ги надградува правилата за...

Медиумите пренесуваат дезинформации од руски РТ дека Милошевиќ бил ослободен од вина за геноцид

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

„Можеби избрзав малку“ вели Саша Богдановиќ откако го нарече Никола Димитров „идиот“

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, на својот профил на Фејсбук му честиташе на писателот Петер Хандке за Нобеловата награда за литература, чиешто врачување беше бојкотирано од неколку земји поради поддршката што Хандке ја давал на Слободан Милошевиќ и на неговиот режим во текот на војните во поранешна Југославија и поради негирањето на геноцидот во Босна и Херцеговина, пишува...

Папата замоли за прошка поради улогата на Црквата во геноцидот во Руанда

Папата Франциск замоли за прошка поради „гревовите и грешките на Црквата и на нејзините членови“ за време на геноцидот во Руанда во 1994 година. Тој на претседателот на Руанда, Пол Кагаме, му рече дека се надева дека неговото извинување ќе ѝ помогне на земјата да ги залечи раните. Во изјава по нивниот состанок, Ватикан призна дека некои католички свештеници и чесни...

Вучиќ: Барањето на БИХ за ревизија на пресудата во Хаг е неодговорен потег

Највисоките државни функционери на Србија како „неодговорен потег“ го оценија и го осудија отворањето на постапката за ревизија на пресудата на Меѓународсниот суд на правдата во Хаг по тужба на Босна и Херцеговина против Србија за геноцид и предупредија дека со ваквиот чекор целиот регион се враќа во минатото. Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека барањето на БИХ е...

Раководствата на Србија и на Република Српска сложно против Изетбеговиќ

Барањето од Бакир Изетбеговиќ е акт на омраза на муслиманите во Сараево кон Србија и има цел да се укине Република Српска, порача денеска претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по средбата во Белград што тој и претседавачот на Претседателството на БИХ, Младен Иваниќ, ја имаа со претседателот и со премиерот на Србија, Томислав Николиќ и Александар Вучиќ. Темата на...

Законот за казнување за негирање геноцид не важи за Сребреница

Собранието на Србија усвои закон за казнување за негирање геноцид, но како што предупреди Фондот за хуманитарно право, тоа нема да важи за негирање на геноцидот во Сребреница и на други злосторства сторени за време на војната во Хрватска и во Босна и Херцеговина. Со измените на кривичниот закон, кои беа усвоени синоќа, се воведува ново кривично дело според кое...

Руанда обвини 22 француски офицери за геноцид

Руанда објави листа на 22 француски офицери кои ги обвини дека помагале да се испланира и да се изврши геноцид во 1994 година. Националната комисија на Руанда за борба против геноцидот денеска ја објави листата на обвинети, еден месец откако француските истражители рекоа дека повторно отвораат истрага за врската со соборувањето на авионот на тогашниот претседател Џуванел Хабјариман. По соборувањето...

Бан Ки-мун предложи на ИД да им се суди во Меѓународниот суд во Хаг

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, вчера изјави дека дејствата на терористичката групација Исламска држава во градот Синџар се злосторство врз човештвото, јавуваат светските агенции. Генералниот секретар предложил и тие настани да бидат ставени под истрага во Меѓународниот суд во Хаг. Тој изрази загриженост за судбината на луѓето што се наоѓаат во областите окупирани од ИД, особено за „илјадниците жени и деца -...

Турција ја одби посетата на германска делегација поради резолуцијата за геноцид

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, потврди дека неговата земја го забранила влезот на висока германска делегација на своја територија, како одговор на усвојувањето на резолуцијата за признавање на геноцидот на Ерменците во германскиот парламент. - Ние сметаме дека посетата е неприфатлива – им изјавил Чавушоглу на новинарите во Анкара. Германските власти соопштија дека државниот секретар за одбрана, Ралф Браукзипе, и...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...