fbpx
Таг: генерален штрајк

таг: генерален штрајк

Владата одлучи дека нема да има продолжување на учебната година

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 44 редовна седница ја донесе Одлуката за утврдување на бројот на наставните денови во учебната 2021/2022 година во средните училишта. На седницата беше утврден бројот на наставните денови во тековната учебна година во средните училишта да изнесува 146 наставни денови, односно беше донесена одлуката да нема продолжување на учебната година. Во последниов период пошироката...

СОНК од утре ќе штрајкува, бара Владата да го „одврзе ќесето“

Штрајкот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) ќе се одржи утре. Членовите на синдикатот ќе штрајкуваат со неизвршување на работните задачи на работното место, односно ќе бидат сместени во простории што заеднички ќе ги договорат со директорите на установите и нема да ги извршуваат своите воспитно-образовни и згрижувачки дејности, соопшти на прес-конференција Јаким Неделков, претседател на...

СОНК најавува штрајк од 11 април, нема да има настава и згрижување деца

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) донел одлука за организирање на генерален штрајк во образованието и градинките кој ќе започне од 11 април, затоа што не постигнале договор со надлежните за зголемување на платите. Како што соопштија оттаму, во изминатиот период оствариле повеќе средби во Владата, но и со социјалните партнери - министерствата за образование и наука...

Помпео во телефонски разговор побара од Лукашенко да се вклучи во дијалог со опозицијата

Тримесечната политичка криза во Белорусија никако да резултира со компромис меѓу белорускиот претседател Александар Лукашенко и опозицијата предводена од Светлана Тихановска. Здружената белоруска опозиција му даде рок до денеска на претседателот Лукашенко за да си поднесе оставка, а во спротивно се закани дека ќе организира генерален штрајк во Белорусија којшто би започнал од понеделник, јавува Би-би-си. Ваквиот ултиматум од белоруската...

Каталонците стапуваат во генерален штрајк

Каталонците денеска стапуваат во генерален штрајк, кој ќе го блокира функционирањето на најголем дел од регионот кој бара независност, односно од одвојување од Шпанија, пренесува „Би-би-си“. Штрајкот го организираат каталонските синдикати и трговските здруженија, поради, како што се наведува, тешко кршење на правата и на слободите, за време на обидот за одржување на референдумот во неделата. https://twitter.com/guardian/status/915116560930476033 Шпанските централни власти, врз основа...

Синдикатите и јавниот сектор во Грција денеска излегуваат на 24-часовен генерален штрајк

Грција денеска ќе биде парализирана од генерален 24-часовен штрајк на работничките синдикати и на јавната администрација. Илјадници членови на синдикатите се очекува да излезат на масовниот протест во центарот на Атина, за да го изразат своето незадоволство од владините мерки кои влијаат на социјалните и на финансиските можности на граѓаните на Грција. „Повикуваме на протест како реакција на континуираната политика на...

Нов генерален штрајк во Грција

Грчките работнички синдикати денеска излегуваат на 24-часовен штрајк во Грција во знак на незадоволство од владините мерки за штедење. Членовите на двата најголеми работнички синдикати, АДЕДИ и ГСЕЕ, и синдикатот на Комунистичката партија, ќе ја парализираат работата на јавната администрација и ќе ги исполнат улиците на Атина со барање владата да не дозволи да поминат мерките, кои ќе ги...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...