fbpx
Таг: Гази Баба

таг: Гази Баба

ЦУК: Слободно пешачете на Водно, забрана за движење нема

Низ парк шумата Водно или низ националните паркови Шар Планина, Маврово, Галичица и Пелистер, може да се движите слободно, без никакви ограничувања, информира Центарот за управување со кризи. Оттаму додаваат дека доколку граѓаните планираат да се движат низ останатите планински делови од државата, може да побараат писмено одобрение за движење во некоја од локалните подружници на ЈП Национални шуми. „Центарот...

МВР демантира: Прифатниот центар во Гази Баба нема да се користи за бегалците од Авганистан

Министерството за внатрешни работи (МВР) „најостро ги демантира дезинформациите пласирани од одредени портали дека Прифатниот центар во Гази Баба ќе се користи за сместување на бегалците од Авганистан, и дека министерот Спасовски тоа го потврдил“. Како што порачаа од МВР, всушност станува збор за преселување на Прифатниот центар за странци во близина на Бардовци. Користениот статус на министерот Спасовски е во...

Во Гази Баба воопшто да нема можност за третман ниту на неопасен отпад, бараат жители на Општината

Жители на Општината Гази Баба бараат целосна пренамена на земјиштето на кое локалните власти планираат да дозволат изградба на постројки за третман на отпад. Тие бараат целосно бришење на намената Е 3.1 и целосно отфрлање на можноста да се третира било каков отпад, како и впишување на други комерцијални содржини кои би биле компатибилни со органско производство на храна...

Георгиевски: Во Гази Баба површините за загадувачка индустрија не се зголемени, туку намалени

Општина Гази Баба носи Детални урбанистички планови (ДУП-ови) согласно Генералниот урбанистички план (ГУП) и согласно законите и површините наменети за загадувачка индустрија, наспроти шпекулациите, не се зголемени, туку се намалени, порача градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски на денешната прес-конференција. „Не, сосема спротивно. ДУП-от предвидува намалување на Г1 индустријата за 30 проценти, или, ако сакате, за околу 100 хектари се...

По цела година следење и заплени во „Планина“ во Грчец и Гази Баба, избегале главните нарко-босови

Цела година двајца јавни обвинители и двајца истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал (ОЈО-ГОКК) следеле две нарко групи и собирале докази против нив. Едната група била од населбата Гази Баба, а втората од селото Грчец. При вчерашното апсење петмина од групата од Грчец и еден од групата од Гази Баба избегале, откако добиле некаква дојава, се...

Димковски: Забраната за движење низ шумите е делумна, изземени се Водно, Гази Баба и НП Маврово, Пелистер и Галичица

Парк шумата Водно и шумата на Гази Баба се изземени од делумната забрана за движење низ шумите, која беше донесена минатата недела, бидејќи со нив не стопанисува ЈП Национални Шуми. Таму движењето е слободно имајќи ги секако предвид рестриктивните мерки на Владата против пандемијата, рече на денешната прес-конференција Трајан Димковски, министер за земјоделие, шумарство и водостопанство, осврнувајќи се на...

Изградбата на новиот мост над Вардар во Аеродром почнува утре

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, придружуван од градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на Гази Баба, Борче Георгиевски, и на Центар, Саша Богдановиќ, изврши увид на градежните работи за проширување на булеварот АСНОМ и најави дека утре ќе почне изградбата на нов мост, во продолжение на булеварот. - Општините Аеродром, Гази Баба и Центар за помалку од две години ќе бидат...

Висок раст на цените на становите во Охрид, Битола и Гази Баба (инфографик)

Гази Баба, Охрид и Битола се рекордери по пораст на просечната цена на станбениот квадрат за период од една година, покажа анализата на Мета.мк на податоците од регистрите на цени и закупнини на Агенцијата за катастар на недвижнини за перидот јули-септември 2018 и 2019 година. Ви овие три града, цената на метар квадратен во периодот од јули до септември...

Правливата улица во Тетово и новиот мерач во Гази Баба виновници за „пиковите“ на аерозагадување

Реконструкција на локална улица во Тетово, во близина на станицата за мерење на квалитетот на воздухот на Министерството за животна средина е најверојатната причина за зголемените концентрации на ПМ 10 честичките во воздухот во овој град, се вели во информацијата објавена на сајтот на МЖСПП. Според неа, откако изминативе денови мерната станица во Тетово, лоцирана во дворот на основното...

Невена Георгиевска од „О2“: Шилегов повеќе се фали одошто има резултати

Активистите на „О2 Иницијативата“ во 2018 година беа активен монитор на постапките на локалната и на централната власт поврзани со животната средина, аерозагадувањето, уништувањето на Водно. За тоа што е сработено и дали се квалитетни мерките против загадувањето зборувавме со Невена Георгиевска, претставник на „О2 Иницијативата“. Бевме сведоци дека Владата калкулираше со алармирање на јавноста за надминат праг на аерозагадување...

Не може да се активираат итните мерки за загадувањето без мерните станици во Лисиче и Гази Баба

Нефункционалните мерни станици за загадување со ПМ10 честички во Лисиче и Гази Баба ја оневозможуваат Влада на Република Македонија да ги активира интервентните мерки против аерозагадувањето, велат од „Скопје смог аларм“. „Согласно уредбата, доколку среднодневната концентрација на ПМ10 честички е над 200 микрограми на кубен метар во два последователни денови во најмалку две мерни станици во Скопје, тогаш стапуваат на...

Догодина ќе се набават нови инструменти за сите 18 мерни станици за загадувањето

Нефункционирањето на инструментите за ПМ10 честички на мерните станици нема да биде прикажано како намалување на загадувањето на воздухот во годишните извештаи, изјави заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули како одговор на новинарско прашање на „Мета“. - Не, нема да бидат прикажани како намалување на загадувањето бидејќи не работат. Сакам да го потенцирам уште еднаш Планот за чист воздух кој...

Шесте нови приватни станици мерењата ги почнаа со високо ниво на загадување на воздухот

Шесте нови мерни станици, кои го мерат загадувањето на воздухот во Скопје, поставени од страна на проектот „Скопје пулс“ утринава и синоќа измерија високо ниво на загадување. Тоа се мерните станици кај Металски Завод Тито во општина Гази Баба, кај полициската станица во Ѓорче Петров, населба Козле во општина Карпош, како и три мерни станици во Центар- кај кафулето „Излет“,...

МВР за „Вистиномер“: Ќе се гради нов објект на Прифатниот центар, а не нов бегалски камп

По шпекулациите во јавноста дека се планира целосно нов центар за азиланти во Визбегово, од Министерството за внатрешни работи (МВР) за „Вистиномер“ ги негираат гласините, велејќи дека е планирано само да се изгради нов објект за постоечкиот Прифатен центар за странци, кој сега се наоѓа во поранешната детска градинка на Гази Баба и е во катастрофална состојба и не...

Ќе се гради нов мост кој ќе ги поврзува Аеродром и Гази Баба

Град Скопје за 24 месеци ќе изгради има нов мост во должина од 120 метри на булеварот „АСНОМ“, кај хотелот „Русија“ кој ќе ги поврзува општините Аеродром и Гази Баба. - За проектот е предвидено пробивање и продолжување на нов булевар во должина од 2.107 метри, од хотелот „Русија“, преку Вардар и населбата Керамидница се до Скопски саем. Ќе има...

Малолетници пронашле рачна бомба на улица во Гази Баба

Малолетници вчера попладне пронашле рачна бомба на улицата Ордан Чопела во скопската населба Гази Баба, информира МВР. Случајот бил пријавен околу 14 часот, во Едницата за информации и команда Скопје од страна на граѓанин. На местото излегла екипа на Одделот за антитероризам на МВР, која ја подигнала рачната бомба. Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Трајковски: Четири месеци се на власт, а не реализираа ниту еден проект во Гази Баба

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Гази Баба, Тони Трајковски, на денешниот митинг порача дека новата влада во изминатите четири месеци не само што не реализирала ниту еден проект во општина Гази Баба, туку ги намалила буџетските средства наменети за инвестиции во општината. - Нашите противкандидати не за изминатите четири години, туку за изминатите 17 години не реализирале ниту еден проект...

Заев: Трајковски и Трајановски се виновни за поплавите во Гази Баба

Победуваме во Гази Баба, во Скопје и во цела Македонија затоа што сме единствени и сплотени и затоа што дојде време да падне режимот, изјави вечерва лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од митингот во скопската општина Гази Баба. Заев истакна дека премногу се важни локалните самоуправи за да бодат оставеби да гинат во мртвилото, да минуваат годините и децениите. Тој...

Центар, Гази Баба и Карпош би можеле да добијат градоначалник во првиот круг

Три скопски општини би можеле да добијат градоначалник уште во првиот круг на гласање, покажа анкетата што ја спроведе „М-проспект“ на барање на „Телма“ и на МЦМС, на примерок од 1.560 испитаници. Општините Центар, Гази Баба и Карпош по гласањето на 15 октомври би можеле да добијат градоначалник. Според анкетата, кандидатот на СДСМ за Центар, Саша Богдановиќ, ќе го победи Дејан...

ВМРО-ДПМНЕ: Георгиевски гласа против чистење канали, па приговара што не се чистат

„Борче Георгиевски без трошка срам излегува на прес-конференција и говори за чистење канали, иако самиот како советник во Општината Гази Баба гласаше против нивното чистење. Каналите во општина Гази Баба се чистат редовно и тоа го знаат и советниците на СДС кои на седниците на Советот на Општината ги гледаат извештаите за исчистените канали“, одговори ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...