fbpx
Таг: FZO

таг: FZO

Фатон Ахмети се повлекува од директорувањето во ФЗО за да му се посвети на Али Ахмети

Фатон Ахмети, денеска на социјалните мрежи објави дека си поднесува оставка од функцијата генерален директор на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО). Во својата објава напишал дека поднел оставка за да се посвети на партиските задачи со максимална посветеност во реализација на визијата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој на оваа позиција беше назначен пред две години. Во „негово време“...

По падот на системот на ФЗО, во земјава доаѓа претставник на НАТО за сајбер и хибридни напади

Премиерот Димитар Ковачевски, по хакерскиот напад на системот на Фондот во здравство кој не беше изолиран случај, најави дека во државата треба да дојде помошник-генералниот секретар на НАТО за сајбер напади и хибридни напади. „Го договараме терминот на кој ќе разговараме за детали за соработката со централата на НАТО во Брисел, меѓутоа и со поединечните земји членки кои се понапредни...

Матичните лекари преку протест бараат повеќе пари од Фондот за здравство односно од државниот буџет

Матичните лекари, на „Светскиот ден на здравјето“ протестираа пред зградата на Министерството за здравство. Тие бараат да им се покачи капитацискиот бод од 63 денари до 90 денари за еден пациент. Согласно тие капитациски бодови матичните приватни лекари од Фондот за здравство, односно од државниот буџет, добиваат приходи за нивните амбуланти и вработени. Според Лидија Чолакова Дервишова, претседателка на Здружението...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...