fbpx
Таг: фотомонтажа

таг: фотомонтажа

Во Њујорк не е поставен билборд на кој пораката „поддршка за Украина“ се менува со „поддршка за Израел“

Видеоматеријал, кој е графички обработен лажно прикажува дека во Њујорк се појавил дигитален билборд на кој пораката „Ја поддржуваме Украина“ е потисната со порака „Го поддржуваме Израел“. Станува збор за графички обработен видеоматеријал. На оваа проминентна локација во Њујорк никогаш не постоел билбордот од видеото. Корисници на Твитер, кои отидоа да проверат што има на посочената локација, фотографираа дека...

Лажно е видеото со гафот „Слава на урина“ додека Зеленски бил во ОOН

Виралното видео со наводната грешка на билборд на среде Тајмс сквер во Њујорк, каде што пишувало „Слава на урината“ наместо „Слава на Украина“ е целосна лага и дезинформација, пуштена да му наштети на угледот и на Украина и на претседателот Володимир Зеленски и на земјата домаќин. За жал повеќе медиуми на македонски јазик без проверка ја објавија оваа дезинформација...

Фотографијата од Бајден со завои на главата не е вистинска

Фотографијата која што го прикажува американскиот претседател Џо Бајден преврзан со завои на неговата глава не е вистинска и реална. Станува збор за исечок од сатирично видео кое што се споделува на интернет просторот откако Бајден се сопна и падна на церемонија во Колорадо. Завоите на главата на Бајден се монтирани, а, исто така, е монтиран и говорот кој...

Лажни фотографии и текст прикажуваат непостоечка јапонска министерка

Лажен текст постиран под фотографии направени со вештачка интелигенција ја убедува јавноста дека Јапонија имала министерка за здравство, која е прикажана во многу провокативна позиција, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Преку објава на социјалната мрежа Фејсбук, на која се прикачени неколку фотографии од жена со длабоко деколте, се тврди дека на нив е прикажана министерката...

Фотографиите на кои „Путин колабира“ се креирани со вештачка интелигенција

Лажно е тврдењето на социјалната мрежа Фејсбук од некои корисници дека Путин колабирал во Москва, кое притоа се поткрепува со две фотографии како е легнат на под. Истражувањето потврди дека таков настан не се случил, а фотографиите се создадени со апликација со помош на вештачка интелигенција, при што е познат дури и авторот Миша Петров, пишува „Вистиномер“ во својата...

Некохерентниот говор на Камала Харис во ова видео е компјутерски манипулиран

Видеоклипот што се споделува во постот е дигитално изменет во аудио делот. Навидум бесмислениот монолог на потпретседателката на САД е дигитално изменет. Од оригиналната снимка објавена на страницата на Белата куќа (1 час и 1 минута од видеото) се гледа дека Харис кажала нешто сосема поинакво од тоа што се прикажува во кусиот видеоматеријал. На Твитер постои профил кој објавува...

Фотографии генерирани со вештачка интелигенција ги „здружија“ Кејт Мидлетон и Меган Маркл

Фотографиите се креирани преку алатки за вештачка интелигенција. Во реалниот живот, пријателството меѓу принцезата од Велс и војвотката од Сасекс е многу неверојатно, со оглед на историјата на тензии помеѓу двете семејства. Овие две личности се намерно одбрани за ваква манипулација којашто ќе привлече внимание и кликови на социјалните мрежи, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Лажна е фотографијата на која Путин клекнат му ја бакнува раката на Џинпинг

Настрана од фактот дека таквиот гест на потчинување би бил крајно нереален, проверката на факти сугерира дека сликата е генерирана од апликација за вештачка интелигенција (AL). Алатките за вештачка интелигенција можат да создадат фотореалистични слики кои се полни со детали и тешко се разликуваат од реалните слики, сепак тие редовно произведуваат слики што содржат грешки, особено нереално се претставуваат...

Лажна фотографија од наводно апсење на Трамп се шири на социјалните мрежи

Не е уште познато дали ќе гледаме фотографии од полициски службеници во Мар а Лаго, во домот на Трамп во Флорида, но, засега, фотографијата која е дел од постот кој го рецензираме претставува графички изменета фотографија која што се шири на социјалните мрежи, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук...

Антикорупциска: Злоупотребен е профилот на Фејсбук на претседателката Ивановска

Злоупотребен е профилот на Фејсбук на претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), Билјана Ивановска. На нејзиниот приватен профил преку фотомонтажа се злоупотребуваат семејни фотографии, информираше ДКСК, од каде велат дека случајот претставува дефокусирање на јавноста. „Во интерес на вистината ја информираме јавноста дека приватниот профил на социјалната мрежа Facebook на претседателката на Државната комисија за спречување на...

Фотошопирана фотографија од Зеленски, Бајден и првата дама на САД стана вирална на социјалните мрежи

Oваа објава е невистинита, виралната фотографија на којашто е прикажано дека американскиот претседтел Џо Бајден, наводно, ја ставил раката на задникот на Зеленски е дигитално изменета. Станува збор за манипулирана верзија на официјална фотографија споделена од новинарскиот тим на Белата куќа, на којашто се гледа како првата дама Џил Бајден и нејзиниот сопруг го допираат Зеленски на грбот, со рацете...

Фотомонтажа: Канал 5 не објавиле дека ДУИ бара во ,,Светот на Биби” ликот на Боби да биде Албанец

Не е вистина дека Канал 5 објавиле медиумска содржина во која се вели дека ДУИ бара во „Светот на Биби“ ликот на Боби да биде Албанец и да зборува албански јазик. Некој ја фотомонтирал оваа дезинформација на темплејт од веб-страницата на Канал 5, со цел да дезинформира што поголем број на луѓе на сметка на кредибилноста на телевизијата. Демант...

Со монтирана фотографија снимена во Русија, се обвинува Украина дека е нацистичка

Фотографијата во склоп на постот што го рецензираме, а која го содржи украинското знаме, е графички изменета односно изманипулирана, за лажно да се претстави дека знамето е украинско. Фотографијата е направена покрај статуата на Ленин во рускиот град Новокузнецк, веднаш до административната зграда на овој град во регионот Камерово Русија. Знамето не е сино и жолто (како украинското), туку...

Вистиномер: Со стара фотомонтирана насловна страница се обвинува Фаучи дека ја донел СИДА-та во САД

Уште од стартот на пандемијата доктор Фаучи, националниот американски експерт за инфективни болести е честа мета на дезинформации и критики. Во  обид да се поткопа неговиот кредибилитет се споделува и оваа дигитално изменета фотографија која го става Фаучи во центарот на кризата со СИДА во осумдесеттите години од минатиот век, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Вистиномер: Со монтирани фотографии се обвинуваат светски лидери дека се сатанисти

Фотографиите во постот што го рецензираме се видоизменети (altered content) односно фотомонтирани за да прикажат сосема поинаква уметност со черепи и скелети, со цел да се претстави дека лидерите на НАТО поддржуваат сатанистичка уметност. Оригиналните фотографии се од настанот кој го приреди шпанскиот премиер Педро Санчез на 29 јуни, како дел од дводневниот самит на НАТО лидерите во главниот...

Вистиномер: Не постои „спасено шверцувано бебе“, ниту, пак, таква операција на спасување

Монтирана фотографија од наводно „спасено шверцувано бебе“ во тело на обработено мртво животно, наменето за продажба во месарниците, се користи за ширење дезинформации дека станува збор за спречена трговија на деца и тоа од симпатизерите на наводната армија на Q-аноните, т.е. на теориите на заговор и симпатизери на американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, пишува Вистиномер.мк во својата нова...

Вистиномер: Фотографијата со наводната Захариева – студентка, е лажна

Фотомонтажа со бугарска министерка за надворешни работи наводно од нејзините студентски денови кружи на повеќе профили на корисници на ФБ и на Твитер од земјава. Екатерина Захариева е прикажана во провокативна поза, полуоблечена, со што се создава импресија за нејзе врз основа на невистинита содржина — дезинформација, пишува „Вистиномер“. Пост објава на Фејсбук на страницата „Политички Циркус“ прикажува монтирана фотографија...

Намонтирана ракета во видео шири дезинформации дека експлозијата во Бејрут била поради напад

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Познат хрватски новинар лажно претставен како иселеник кој избегал од корупцијата

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Монтиран твит за сеење меѓуетничка нетрпеливост проголтаа српски медиуми, „Танјуг“ и српското МО

Една „фотомонтажа“ на твит, која предизвика многу гнев во српскојазичните медиуми на Балканот, е темата со која неодамна се зафати босанско-херцеговскиот сервис за проверка на факти и борба против лажните вести „Раскринкавање“ и докажа дека станува збор за лошо „скрпен“, односно измонтиран твит кој му се припишува на Емир Суљагиќ, од неодамна директор на Меморијалниот центар „Поточари“. „Твитот“ кој гласи...

Без вклученост на граѓанскиот сектор, не може да се зборува за плурализам и за отвореност

Учеството на јавноста во креирањето на јавните политики е нешто што во поширока смисла би значело „од граѓаните за граѓаните“. Правилниците, стратегиите, акциските планови, законите, законските измени - сите...