fbpx
Таг: фотографија

таг: фотографија

Дискриминација при вработување: Ме одбија за работа поради физичкиот изглед

„Мета“ ја пренесува статијата на „Вистиномер“ за дискриминацијата при вработување во земјава: Дискриминацијата при вработување по основа на род, возраст, етничка припадност, раса, личниот статус, боја на кожата или јазик сè уште опстојува во земјава, нешто што за „Вистиномер“ го тврдат и невладини организации, но и лица кои се соочиле со овој проблем – да не бидат примени на работно...

Биенална изложба на фотографии – Фотоесеј со домашни и странски преставници

Сношти во просториите на Националната Галеријa на Република Северна Македонија беше отворена втората биенална изложба на фотографии во организација на фото клубот „Елема“. На изложбата можат да се избројат вкупно 45 фоторафии, припадници на фотографски есеи кои ги застапуваат 13 домашни, странски автори и членови на „Елема“. Македонски фотографи чии дела се во склоп на настанот се: Кирил Штрков, Боро Рудиќ,...

„Неусогласеноста на личните чувства со медитивната природа на околината“ – Ликовна колонија Галичник

Вчера официјално беше отворена изложбата за 31 и 32 сесија на манифестацијата „Ликовна колонија Галичник“ во просториите на националната галерија „Мала станица“. Изложбата е содржана од две сесии кои во фокусот на творење го ставаат одност на човекот кон своето општество, трагот што го остава, сите опасности кои со кои се соочува и неговото постоење во природата како и постоењето...

Фотографија на талентирана Македонка се појави на билборд на „Тајмс сквер“ во Њујорк

Нина Георгиева, позната како Геометриева е уште една талентирана македонска артистка која во моментов живее во Јапонија. Нејзина фотографија се појави на еден од билбордите на „Тајмс сквер“ во средишниот дел на Менхетен, Њујорк пред два дена заедно со нејзиното уметничко име и името на компанијата која стои зад фотографијата. Се работи за фотографија која е направена во Токио и...

Морав да се ставам себе си во улогата на „ѕиркач“, вели Стефан Божиновски за својата изложба „Ѕиркачот“

Изложбата „Ѕиркачот“ на Стефан Божиновски се отвори на 27 октомври во Младинскиот културен центар во Скопје. Ангела Витановска-историчар на уметност, изложбата ја најави со стиховите: И чувствуваш како некој да е тука, и те гледа. Не го гледаш, но те гледа. Будно те следи, и… чека. Како сведок. Нем сведок на туѓо постоење. „Во денешното општество љубопитноста и силната желба да се навлезе и...

„За убавите моменти да станат поубави“ – интервју со режисерката Ана Андонова

Филмот за Ана е платното на кое ги слика емоциите кон темите што ја засегаат додека изворните идеи се секојдневни ситуации од кои произлегуваат значајни сценарија. Себе си во сферата на филмот се „монтира“ уште од 14-годишна возраст, а последователните години ѝ донесоја бројни меѓународни награди и признанија. Tаа сега студира на Американскиот универзитет на Европа - ФОН од...

На први ноември започнува меѓународен натпревар за научна фотографија

Од први ноември до петнаесети декември годинава, ќе се одржи натпревар за научна фотографија на ниво на држава, а четворицата победници ќе имаат можност да се натпреваруваат во второто ниво од натпреварот, меѓународниот натпревар со учеснички фотографии од повеќе земји низ Европа и светот. Овој меѓународен натпревар посветен на науката и нејзината поврзаност со фотографијата има за цел да ја...

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ завршува вечерва

Вчера завршија со работа сите работилници и другата филмска програма од Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“, а вечерва во 19.30 часот во Кинотеката ќе се одржи завршната вечер каде ќе биде прикажано сработеното, а ќе бидат прогласени најдобрите филмови во сите натпреварувачки категории. Завршната вечер ќе биде пренесувана и на фејсбук-страницата на фестивалот. Работилницата за дигитален дизајн ја водеше...

Хеликоптерот „Инџенуити“ ја испрати првата фотографија во боја од Марс

Хеликоптерот „Инџенуити“ а испрати првата фотографија во боја од површината Марс, направена 5,2 метри над површината. „Инџенуити“ со својата камера успеа да ја направи фотографијата за време на вториот успешен тест за лет, а на неа може да се видат разни детали и траги од роверот „Персеверанс“. НАСА претходно објави изработена фотографија на НАСА која визуелно ги покажа температурните разлики на...

НАСА сподели необична фотографија од Марс: Сините дини на Црвената планета

Огромни пространства од сини дини во долги линии создадени од ветрот ја опкружуваат северната поларна капа на Марс. НАСА ја објави необичната фотографија од планетата Марс, на која овој дел од Црвената планета е голем по површина како сојузната американска држава Тексас, пренесува SciTech Daily.  Изработената фотографија на НАСА визуелно ги претставува температурните разлики на Марс. Сините дини на оваа...

Вистиномер: Не постои „спасено шверцувано бебе“, ниту, пак, таква операција на спасување

Монтирана фотографија од наводно „спасено шверцувано бебе“ во тело на обработено мртво животно, наменето за продажба во месарниците, се користи за ширење дезинформации дека станува збор за спречена трговија на деца и тоа од симпатизерите на наводната армија на Q-аноните, т.е. на теориите на заговор и симпатизери на американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, пишува Вистиномер.мк во својата нова...

Граѓаните со креативни реакции на странската фотографија на сајтот „Дома си е дома“

Откако се пушти во употреба веб страната „Дома си е дома“ за поддршка на граѓаните и домашниот туризам, граѓаните забележаа дека фотографијата која е искористена како главна позадина на страницата, е фотографија од езеро во Германија. Граѓаните ја воочија иронијата во промовирањето домашен туризам со фотографии од странство, по што хаштагот #ДомаСиЕДома се наполни со креативни постови од фотографии од...

Случајот на „прекугранично известување“ потопен во магла на неточности

„Една ТВ и три портали во Македонија се финансирани со 2,5 милиони евра средства од Унгарија, таму е Груевски“. Ова е насловот на еден напис на „Top Channel” објавен на 20 февруари. Тргнувајќи од тврдењето во насловот, тој е подигнат во форма на обвинување и известува за шема за поврзување на медиумите со политиката преку лица кои се формално...

Плински боци не се користат за греење на патничките возови, тврдат од железница

Железници на РСМ - Транспорт ги демантираше информациите на ВМРО - ДПМНЕ дека патничките вагони на возовите во земјава се затоплуваат на плински боци. Од железничкото претпријатие тврдат дека во ниту еден случај не е дозволено користење на плински боци за загревање на вагоните. Реакцијата доаѓа по вчерашната информација на ВМРО - ДПМНЕ дека плински боци се вградуваат за...

Ива од Скопје една од наградените млади автори на Европските денови на културно наследство

Четиринаесетгодишната Ива Ангеловска од Скопје е една од десетте млади автори наградени на повикот на Европските денови на културното наследство насловен „Европска недела на креатори на културно наследство“. Нејзината фотографија беше селектирана помеѓу стотиците креации на млади луѓе од дванаесет европски земји. Наградената фотографија има наслов „Трагедијата го запира времето. Хуманоста го придвижува“. Нa фотографијата e претставена Старата железничка станица во...

Објавената фотографија од Јанева од терасата во домот е тежок напад врз приватноста

Денеска повеќе медиуми објавија фотографија од поранешната јавна обвинителка Катица Јанева, од терасата на нејзиниот дом, откако таа беше пуштена во домашен притвор. Објавувањето на фотографијата не е од јавен интерес и претставува тежок напад врз приватноста. Фотографирањето на Катица Јанева, од како што се вели во текстот, „своите соседи и споделување на социјалните мрежи“ е казниво според Кривичниот законик на РМ, како кривично...

Британски новинар го фотографираше Груевски на прошетка во Будимпешта

Даниел Нолан, дописник на британски „Гардијан“ од Будимпешта вчера на својот Твитер-профил објави фотографија од избеганиот поранешен македонски премиер Никола Груевски во Будимпешта. Груевски бил фотографиран од Нолан во центарот на Будимпешта, како чекори кон штанд за автобуски туристички тури „Хоп Он - Хоп Оф“. Фотографијата е направена пред бутикот „Ретрок“ близу метро станицата „Деак Ференц“ и паркот „Ержебет“ во...

Албански „Топ ченел“ објави стара слика како дезинформација дека е „Груевски на граница“

Албанската телевизија „Топ ченел“ објави фотографија на која е избеганиот премиер Никола Груевски и за која тврди дека е снимена на граничниот премин Хани Хоти на албанско-црногорската граница на 11 ноември 2018 година во 19 часот и 11 минути. Овој текст и слика го преземаa голем број на албански, унгарски и некои македонски медиуми без притоа да ја проверат...

Запален автомобилот на таткото на пратеникот Хари Локвенец

Засега непознат сторител вчеравечер го опожарил автомобилот „мини купер“ со прилепски регистарски таблички, кој бил во сопственост на таткото на пратеникот Хари Локвенец. Според билтенот на МВР, случајот во полиција вчера во 23.05 часот го пријавил пратеникот, кој вчера беше на потпишувањето на Спогодбата со Грција за решавање на спорот за името на брегот на Преспанското Езеро.

Депонија во центарот на Охрид, помеѓу училиште и детска градинка

Освен што не направи ништо за образованието во Охрид, локалната самоуправа го става на ризик и здравјето на учениците, обвинија од СДСМ. Од охридскиот разгранок на партијата побараа градоначалникот Никола Бакрачески и раководството на основното училиште „Григор Прличев“ итно да ја исчистат депонијата што се создава среде најголемото основно училиште и веднаш до централната детска градинка, во центарот на Охрид. - Покрај депонијата,...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...