fbpx
Таг: Фондација Отворено општество

таг: Фондација Отворено општество

Демант на Фондацијата Отворено општество – Македонија: Не го финансиравме кампот „Секс извидници и рокенрол“

Фондацијата Отворено општество – Македонија ги демантира написите кои се појавија во Курир, Република, Нетпрес, Лидер и Плус Инфо, а кои имплицираат дека ФООМ го финансирал извидничкиот настан Sex Scouts and Rock n Roll. Изнесените информации се комплетна невистина и претставуваат дезинформирање на јавноста, велат од ФООМ. „Би сакале да ја информираме јавноста дека Управниот одбор на Фондацијата Отворено општество-...

Експертската јавност се вклучува со анализи и предлози за „чистење“ на непрецизните делови од Предлог-законот за буџети

Во текстот на Предлог Законот за буџети кој го регулира целокупниот систем на управување со јавните финансии во државава, постигнат е голем напредок во однос на сегашните законски одредби, но следува период во кој треба да се дефинираат некои нецелосни одредби и делови, некои треба да се надминат, а некои да се избегнат. Во спроведената досегашна анализа на Законот...

Сорос ѝ донира милион евра на Будимпешта за справување со корона вирусот

Американскиот милијардер и филантроп, Џорџ Сорос, најави дека ќе даде помош од еден милион евра на негиовиот роден град Будимпешта. Парите ќе бидат доделени од неговата Фондација Отворено општество, која пред две години беше забранета во Унгарија од власта на Виктор Орбан. Инаку, на чело на Будимпешта од минатата година е Гергеј Карачон, кој беше заеднички кандидат на опозицијата. Тој...

Заев се сретна со Сорос во Давос

Премиерот Зоран Заев, во рамки на Светскиот економски форум во Давос, се сретнал и со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на фондациите Отворено општество (ФОО) и со Патрик Гаспар, претседател на ФОО, соопшти Владата. „Зачленувањето на Република Македонија во НАТО и интеграцијата кон Европската унија беа оценети како клучни чекори кои обезбедуваат стабилност и сигурност за земјата и за...

Џорџ Сорос е личност на годината според „Фајненшел тајмс“

Американскиот филантроп и милијардер Џорџ Сорос денеска од британскиот економски дневен весник „Фајненшел тајмс“ беше прогласен за личност на 2018 година. „За личност на годината „Фајненшел тајмс“ обично решава врз основа на достигнувањата. Во случајот на Сорос оваа година, одлучено е врз основа на вредноста што тој ја претставува“, се вели во образложението. Џорџ Сорос (88), унгарски Евреин кој во САД...

Тевдовски: Без владеење на правото, нема успешна економија

Состојбата со владеењето на правото, насоката во која тоа се движи и неговата поврзаност со управувањето на јавните финансии на транспарентен начин се темите на Меѓународната конференција „Владеење на правото - Каде се движиме“, што почна денеска во Скопје. Конференцијата, која денеска и утре се одржува во хотелот на „Александар палас“, е во организација на Центарот за студии на европски...

ВМРО-ДПМНЕ: Сорос влезе длабоко во владата на Заев и СДС

Таканаречените невладини организации на Сорос кои се под директна контрола на СДС си го покажаа уште еднаш и дефинитивно своето вистинско лице. Тие никогаш не беа никаков невладин сектор, туку само слуги на политичките интереси на спрегата помеѓу СДС и Сорос изјави денеска Димче Арсовски, потпретседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ пред просториите на фондацијата „Отворено Општество“. -Поранешните невладини, а сега...

Формирано ново граѓанско движење „Стоп операција Сорос“

„Стоп операција Сорос“ е името на новото граѓанско движење преку кое, како што велат основачите, во наредниот период „ќе се иницира и ќе се даде придонес во процесот на десоросоизацијата во Република Македонија“. Граѓанското движење ќе се водело од максимата „Не прашувај што државата направила за тебе туку што ти си направил за државата“. Еден од основачите, Никола Србов, вели дека...

Во Струга обука од концептот „Општина по мерка на граѓаните“

Фондација „Отворено општество“ – Македонија во рамките на концептот „Општина по мерка на граѓаните“ денеска и утре во Струга организира обука за претставници од граѓански организации на тема „Мониторинг на акциски планови“. Концептот е имплементиран во партнерство со Општина Струга. Обуката има цел да им понуди на претставниците на граѓанските организации алатки за надзор на имплементацијата на локалните стратегии и акциски планови...

Филмот на Сорентино „Раката на Господ“ на 19 август го отвора фестивалот „Браќа Манаки

„Оваа година на Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“ ќе има неверојатни филмски остварувања од најголемите светски фестивали, главна ѕвезда ќе биде Ентони Дод Ментел, директорот на фотографија...