fbpx
Таг: Фондација Метаморофозис

таг: Фондација Метаморофозис

Хакатоните се главната врата за чекор кон промоција на иновативните бизнис идеи на младите

Иновативните идеи на младите победници на дата хакатоните, организирани од Фондацијата Метаморфозис во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество, како и во други иницијативи во регионот, го докажаа својот голем потенцијал на денешната панел дискусија посветена на темата „Што може да се направи со отворени податоци?“, која што се одржа во рамките на Меѓународната конференција за отворени...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени теми. Македонските институции и цивилното општество стануваат сè повеќе свесни за важноста од отворање на податоците, но како што повеќе се навлегува во овој процес, така испливуваат и предизвиците со...

Избрани победниците на видео-конкурсот „Светло, камера, климатска акција!“

Избрани се трите победнички видеа на CTRLZ предизвикот – видео-конкурс „Светло, камера, климатска акција!“ што го објави Фондацијата Метаморфозис. На видео-конкурсот пристигнаа вкупно 14 авторски дела, кои беа оценувани од комисија составена од новинари во Новинската агенција „Мета.мк“ и претставници на Британската амбасада. При оценувањето, најмногу се вреднуваа идејата, креативноста при изработката и силината на пораката на доставените содржини. При...

Триесетта епизода на „Шорткат“: Заговори за климатските промени

Во 30-тото издание на вестите за млади „Шорткат“ го прикажуваме вториот дел од рубриката „Зошто (не) е така?“ каде експерти во своите полиња и познавачи на состојбите ги коментираат најголемите митови и заговори. Тема на „Зошто (не) е така?“ овојпат се климатските промени, а дали нештата околу глобалното затоплување се или не се така ни кажуваат Мила Јовановска и...

Онлајн дебата за младите и климата: Малите чекори водат до големи и важни промени

Зошто е важно да се намали влијанието на климатските промени од аспект на младите и како нашата држава се справува со климатските промени, но и што треба да преземат властите и граѓаните за да го ублажат влијанието од климатските промени, зборуваа учесниците на онлајн дебатата на тема „Глобалното затоплување повикува на акција, како да се справат младите со иднината?“...

Отворен повик за пријавување на третото издание на Хакатонот за отворени податоци

Фондацијата Метаморфозис ги повикува сите заинтересирани студенти, стартап компании од областа на ИТ и сите ИТ ентузијасти да се пријават за учество на третото издание на Хакатонот за отворени податоци. Хакатонот е четиридневен натпревар на кој учесниците треба да создадат креативно решение што ќе овозможи промовирање на концептот за отворени податоци. Негова основна цел е доближување на отворените податоци до...

Нова епизода на „Шорткат“ – Црна вдовица живее и во Македонија, во Гази Баба има над илјада желки

Вечерва во 19 часот ќе биде објавена најновата епизода од емисијата за млади „Шорткат“. Во новото издание ги пренесуваме резултатите од истражувањето на Македонското еколошко друштво во кое беа ангажирани млади еколози. Нивните проекти покажаа дека еден од најотровните пајаци во светот, црната вдовица, е присутен и во Македонија. Парк шумата Гази Баба е дом на над илјада желки, а...

Панел дискусија на „е-Општество“: Учениците од руралните средини се плашат од јавен настап

Младите од руралните средини немаат пристап до локални и регионални медиуми, забележана е недоволно зајакната свест за медиумска писменост и слабо развиен младински активизам. Младите не се ниту мотивирани, ниту заинтересирани да се вклучат во било какви локални акции каде би ја вклучиле медиумската промоција. Ова беше истакнато на панел-дискусијата „Искуства од неформалното образование на младите за медиумска писменост...

Мониторинг во медиумскиот сектор: Реформи на половина пат – политичката волја час ја има, час ја нема

Документот е резултaт на истражување спроведено во рамките на проектот „Проверка на факти за напредокот на Република Северна Македонија на патот кон ЕУ“, кој го спроведува Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ од Скопје, со поддршка на Националната фондација за демократија од САД. Проектот се спроведува во текот на 2021 и 2022 година. Резимето од мониторингот за реформите во медиумскиот сектор...

В понеделник ќе се одржи онлајн конференцијата „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“

Фондацијата „Метаморфозис“ и „Евротинк“ в понеделник (28 јуни) ја организираат конференцијата на тема „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“, која ќе се одржи преку Зум, со симултан превод меѓу македонски, албански и англиски јазик. На конференцијата, која ќе започне од 11 часот, ќе учествуваат носители на одлуки, експерти, активисти, новинари, функционери од земјата и странство кои ќе ги...

Обработката на отпечатоци од прсти на изборите треба да добие дозвола од Агенцијата за заштита на личните податоци

И покрај тоа што лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се согласни околу набавката на апарати за отпечаток на прст за претстојните локални избори, Државната изборна комисија (ДИК) и стручните лица повоздржано реагираа во однос на предусловите што треба да се исполнат пред воопшто да се воведе обработката на отпечатоци од прсти на изборите. Од ДИК вчера во изјава за неколку...

„POINT Talks“: Ковид пандемијата имаше различно влијание на ланските изборни процеси на Балканот

Првата панел дискусија „POINT Talks“ од овогодинешната регионална конференција за политичка одговорност и нови технологии – ПОИНТ“ ги пренесе искуствата од изборните процеси од регионот, коишто се одржаа лани за време на ковид-19 пандемијата. Изборите што се случија во Северна Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Црна Гора беа во фокусот на денешната дебата што се разви меѓу...

Пандемијата со ковид-19 покажа колку е важно услугите од институциите да се добиваат онлајн

Пандемијата со ковид-19 уште повеќе ја потенцираше важноста и потребата од дигатилизација на институционалните услуги, нивно поедноставување, како и описменување на граѓаните за онлајн користење на тие услуги, наместо традиционално чекање на шалтери. Ова е генералниот заклучок на настанот Регионални дијалози за Дигиталната агенда“, настан во рамки на проектот, „Зголемување на граѓанското учество во Дигиталната агенда – ИЦЕДА. Миша Бојовиќ од...

Директорот на Фондацијата Метаморфозис, Бардил Јашари ја претставува Македонија на Форумот за мир во Базел

Започна 5-тото издание на Форумот за мир што се одржува во Базел, Швајцарија. На овој форум каде што учествуваат познати политички личности, активисти на организации, академски експерти, бизнисмени од целиот свет, се дискутира за ефектите на пандемијата на коронавирусот врз нашите животи, известува Порталб.мк. На Форумот кој се одржува онлајн и ќе трае три дена се дискутира за тоа кои се...

Економскиот факултет не пријавил во Агенцијата за заштита на личните податоци дека протекоа мејл адресите на 300 студенти

Економскиот факултет при УКИМ не доставил известување до Агенцијата за заштита на личните податоци за случајот со погрешниот мејл кој беше испратен до повеќе од триста студенти и во кој беа откриени нивните лични електронски адреси. Од Агенцијата за заштита на личните податоци за „Мета“ изјавија дека согласно член 37 став (1) од Законот за заштита на личните податоци, во...

МИОА и Фондацијата Метаморфозис ја промовираа онлајн платформата за отворено владино партнерство ovp.gov.mk

Министерство за информатичко општество и администрација МИОА во соработка со Фондацијата Метаморфозис, во рамките на проектот за граѓанско учество поддржан од УСАИД, ја развија онлајн платформата односно веб-порталот за отворено владино партнерство ovp.gov.mk. „Порталот за отворено владино партнерство (ОВП) има за цел да послужи како платформа за интеракција и размена на информациите во четири сегменти и тоа консултации за подготовка...

На годинешната „е-Општество“ конференција дознајте повеќе за постоечките е-услуги во земјата и во регионот

Нема доволно познавање на Дигиталната агенда во Северна Македонија и уште помала е запознаеноста со достапните е-услуги кои ги нудат институтциите за граѓаните. Како сведоци на глобалната Ковид-19 пандемија, можеме да забележиме дека пристапување кон дигитална трансформација е повеќе од потребен чекор за подобро функционирање на едно општество и можеме да увидиме како владите низ светот, вклучително владите од...

Британската амбасадорка Галовеј ги осуди говорот на омраза и лажните обвинувања кон новинарите на „Мета“

Амбасадорката на Велика Британија, Рејчел Галовеј, попладнево од нејзиниот Твитер профил ги осуди говорот на омраза и лажните обвинувања на социјалните мрежи и во некои портали против новинарите на „Мета“, кои заедно со нивните колеги од Метаморфозис се најдоа на удар на злонамерниците откако порталот „Лидер“ објави потпалувачки текст. Галовеј побара надлежните институции да преземат мерки и да го...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...