fbpx
Таг: Фонд

таг: Фонд

КОП 27 завршува денес, ЕУ согласна на фонд за помош на сиромашните земји за климатски катастрофи

Меѓународната климатска конференција КОП 27 денеска завршува во Египет, а една од позитивните вести доаѓа од Европската Унија (ЕУ) која се согласи на формирање и финансирање на меѓународниот фонд за загуби и штети што треба да им помогне на најсиромашните земји во светот да се справат со климатските катастрофи, пишува Гардијан. Драматичната интервенција на ЕУ доаѓа во моментот кога САД...

Од продажба на ќеси собрани над 720.000 евра, средствата ќе одат за селекција на отпад низ градовите

Од продажбата на биоразградливи ќеси за само четири месеци се собрани над 44,7 милиони денари или над 720.000 евра, информираат за Мета.мк од Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖССП). Станува збор за периодот од 1 декември лани до крајот на март 2022 година, при што пресметките и уплатите на трговците од продажбата на пластични ќеси се вршат...

ССКМ бара формирање на посебен фонд за заздравување на женското претприемништво во услови на пандемија

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ), Здружението на бизнис жени и Федерацијата на фармери покренуваат иницијатива за формирање на посебен фонд за финансиска поддршка на женското претприемништво, со барање да се изготват родово поделени статистики за проблемите од кризата и да се креираат мерки за заздравување на женското претприемништво. На жените им е потребна поголема поддршка преку пристапот...

Спасовски очекува угостителите да кажат како ќе ја сузбијат сивата економија во нивната дејност

Коментирајќи го барањето на Комората за туризам и угостителство, дека ќе треба државна помош за дезинфицирање на угостителските објекти штом се отворат, техничкиот премиер Оливер Спасовски возврати со став дека од нив очекува метод за сузбивање на сивата економија во угостителството. Попладнево во Штип Спасовски кажа дека во време на здравствено - економската криза бил присутен на настани поради барања...

Без Фонд за енергетска ефикасност и инвестиции, ќе нема намалување на аерозагадувањето

Македонската влада догодина треба да започне со користење на 25 милиони евра кредит од Светската банка со кој е предвидено до 2025 година да се изврши реновирање на околу 100 јавни објекти на локално и централно ниво преку примена на мерките за енергетска ефикасност. Од Министерството за финансии за „Мета.мк“ велат преку проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор...

Царовска: Првпат се исплатија пензии без задолжувања, пензискиот систем е стабилен

Пензискиот систем во земјата е стабилен и за првпат после долги години се исплатија пензии без задолжувања, истакна денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. „Со пензиската реформа дадовме сите по малку, и помладите и повозрасните и направивме заштеда од околу 4 милијарди денари во Фондот за ПИОМ со што го стабилизираме системот и обезбедивме сигурна и континуирана...

Регионалните и локалните медиуми бараат пари од буџетот преку медиумски фонд

Граѓански пари за медиумите, но не директно од државниот буџет, туку кои би доаѓале од специјално оформен медиумски фонд, за кој, сепак, Владата ќе го има конечниот збор. Ова како предлог доаѓа од Здружението на регионални и локални медиуми „Медиум објектив“, што денеска беше предмет на дебата со новинарските здруженија, сопствениците на медиумите и министерот за отчетност и трансапрентност, Роберт...

МАПАС ќе ги информира пензионерите кои се оштетени со нераспределбата на пензиите

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС), известува  дека во рамките на своите надлежности ќе соработува со надлежните институции заради заштита на интересите на членовите на пензиските фондови, поради скандалот со пензиите кој го откри Министерството за труд и социјална политика (МТСП). „Исто така, МАПАС ја известува јавноста дека ќе ги информира членовите за нивната распределба во соодветните пензиски фондови...

Стотина илјади штедачи не сакаат обесштетување од пропаднатите банки

Фондот за осигурување депозити не може да обесштети 101.909 штедачи кои ги чувале парите во банките и штедилниците за кои во изминативе години бил отворен стечај или ликвидација. Вкупната пресметана обврска за обесштетување на штедачите во 11 банки и штедилници кои биле членки на Фондот, а потоа згаснале изнесувала 1,5 милијарди денари. Од 1997 година до 31.12.2017 година се обесштетени...

Чистењето на линданот во ОХИС ќе чини помеѓу 40 и 260 милиони евра, вели Рашковски

Владата денеска потпиша меморандум за соработка со Канцеларијата за услуги за проекти на ОН (УНОПС) и со министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка преставувано од амбасадорот на Кралството Норвешка за Србија, Македонија и Црна Гора, за чистење на токсичниот отпад - линдан - во поранешната фабрика ОХИС. Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, во изјава за медиумите рече дека...

„Скопје смог аларм“ за заштита на животната средина бара 1 процент од БДП за 2018 година

Граѓанската заедница на еко-активисти „Скопје смог аларм“ бара од Владата итно да оформи посебен фонд за заштита на животната средина и да одвои околу 1 процент од проектираниот БДП за 2018 година. „Поради катастрофалната еколошка состојба во Македонија, сметаме дека Владата треба да одвои околу 1 отсто од БДП во посебен фонд за заштита на животната средина. Го повикуваме Министерството...

Фондот за иновации ги повикува компаниите да аплицираат за грантови до 30.000 евра

Фондот за иновации и за технолошки развој ги повикува заинтересираните компании да аплицираат до 3 мај годинава, за грантови до 30.000 евра. Директорката на фондот, Јасмина Поповска, соопшти дека покрај за иновативни компании со овој повик предвидена е и поддршка за десет микро, мали и средни претпријатија, кои сакаат да направат комерцијализација и иновација, кои веќе имаат некаков прототип и со поддршка...

3,5 милиони евра за прекугранична соработка меѓу Србија и Македонија

Европската комисија ја усвои првата Програма за прекугранична соработка помеѓу Србија и Македонија, чие финансирање е во висина од 3,5 милиони евра, обезбедено преку претпристапните фондови на Европската Унија (ИПА-фонд) за периодот 2016-2020 година. За првата фаза на спроведување на оваа програма, во текот на оваа и на следната година на располагање ќе бидат 1,4 милиони евра, соопшти Делегацијата на ЕУ...

Србија основаше Фонд за Западен Балкан

Одборот за надворешни работи на српското собрание го прифати предлогот на владата за формирање фонд за Западен Балкан, а дел од опозицијата предупреди дека тоа е еден чекор поблиску кон признавање на независноста на Косово. Целта на основањето на овој фонд е зајакнување на врските и поттикнување на евроинтеграциите на Албанија, БИХ, Црна Гора, Косово, Македонија и на Србија, како...

Претседателите на Стопанските комори од регионот на средба со Иванов во Охрид

Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе прими висока делегација од коморите од земјите од регионот - членки на Коморскиот инвестициски форум (КИФ) формиран во 2015 година, информираат од Стопанска комора на Македонија. Коморските делегации утре во Охрид ќе бидат предводени од претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески и неговите колеги од Србија и Косово. На средбата акцент ќе биде ставен на...

Димова: Вратени нови 24 милиони евра од фондовите ИПА1

„Благодарение на неодговорната и расипничка власт на Никола Груевски, Република Македонија врати нови 24 милиони евра доделени неповратни средства од третата компонента на фондовите ИПА1 наменети за регионален развој“, соопшти денеска на прес-конференција пратеничката Лидија Димова. - Ова се нови 24 милиони евра за коишто известуваме! Настрана оние стотина милиони евра од програмата ИПА2 што ЕУ ги повлече и никогаш...

Одложен тридневниот штрајк на грчката железница

Грчките железничари одлучија да го одложат најавениот тридневен штрајк, кој почна денеска. Штрајкот кој требаше да трае до среда на полноќ, ќе се одвива само денеска, а од утре ќе се нормализираат патничкиот и товарниот железнички сообраќај во државата. Одлуката за одложување на штрајкот ја донесоа двата синдикати на вработените во грчката железница по денешната средба со претставници на Фондот...

КОНТРАСПИН: Одлуката на ЕУ е санкција, а прстот е вперен кон ВМРО-ДПМНЕ и кон ДУИ

Ако некој отвоено вели дека Владата е без политичка волја, Владата нема подготвеност, нема зрелост, нема политичка посветеност итн., и дека поради тоа се кратат 27 милиони евра, а дека помошта нема да биде продолжена со друг проект, спинување е да се крие дека тоа не биле санкции или казна од ЕУ за Македонија во целост, а уште поголемо...

Фондот за иновации со 450.000 евра ќе поддржи 15 компании

На третиот повик на Фондот за иновации и технолошки развој, кој ќе биде отворен утре, ќе бидат обезбедени 450.000 евра, а се планира да се поддржат 15 претпријатија. Директорката на фондот, Јасмина Поповска, посочи дека сите заинтересирани компании подетални информации може да добијат во седиштето на фондот, на интернет-страницата, како и во новата контакт-канцеларија на фондот, која е отворена на...

Саудиска Арабија ќе формира најголем државен фонд во светот од 2.000 милијарди долари

Саудиска Арабија на берза ќе продаде помалку од пет отсто од акциите на државниот нафтен гигант „Арамико“ и ќе го формира најголемиот државен фонд на светот од 2.000 милијарди долари, што е во рамките на големиот план за реформи чија цел е намалување на зависноста на земјата од нафтата. Заменикот на саудискиот претстолонаследник Мохамед бин Салман е иницијатор на планот...

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...