fbpx
Таг: Фонд за здравствено осигурување

таг: Фонд за здравствено осигурување

Државен завод за ревизија: ФЗО исплаќало породилно додека осигуреници примале плата

Низа пропусти при издавањето лекови, исплата на надоместок за породилно отсуство додека осигуреници земале плата, необезбедени доволно здравствени услуги за дијагностицирање ковид-19 на товар на Фондот. Ова се само дел од неправилностите кои ги утврдиле државните ревизори, а се наведени во извештајот кој денеска го објави Државниот завод за ревизија. Извештајот се однесува на финансиските извештаи на Фондот за...

Од 1 јануари поголем капитационен бод за матичните лекари

Од 1 јануари ќе се зголеми вредноста на капитациониот бод за избраните лекари по општа медицина и гинекологија од 63 на 75 денари, а за избраните лекари стоматолози, капитациониот бод се зголемува од 48 на 61 денар по осигурено лице. Ова го соопштија попладнево од Фондот за здравствено осигурување. Одлуката доаѓа после разговорите и преговорите со претставници на Лекарската...

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Министерството за здравство

Асоцијацијата за цистична фиброза најави дека утре во 11 часот и 55 минути ќе излезе на протест пред Министерството за здравство поради тоа што, како што велат, и покрај ветувањата што досега ги добиле од министерството, Фондот за здравствено осигурување и одделите каде се лекуваат пациентите, нема поместување во третманот на болеста кон подобро, а здравствената состојба на пациентите...

ДЗР: За две години, граѓаните во приватното здравство прелеале 18,6 милиони евра за ковид тестови

Сметано по најниската наплатена цена од 1.400 денари по тест и направени 819.240 тестови за две години, од граѓаните во приватното здравство се прелеани повеќе од 18,6 милиони евра, покажа ревизијата на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Фондот за здравствено осигурување на за 2020 година. Како што стои во објавата на ревизорите, изразено е мислење со...

Продолжени договорите на медицинските сестри од Здравствен дом – Скопје, понуда за вработување и за повеќе доктори

Веќе од утре ќе им бидат продолжени договорите на медицинските сестри, кои беа ангажирани на определено време во Здравствен дом - Скопје, а чии договори за работа истекле на 31 октомври, потврди за Мета д-р Виктор Исјановски, директорот на институцијата. Како што тој информира, станува збор за четириесетина медицински сестри чии договори истекле заклучно со крајот на минатиот месец, а...

Од утре се укинуваат квотите за лекови на рецепт во аптеките

Граѓаните од утре во аптеките ќе можат да подигнат лекови без да стравуваат дека се потрошени залихите. Со воспоставувањето на новиот систем за подигање лекови ќе нема квоти за лековите од позитивната листа, со што на граѓаните ќе им се овозможи во било која аптекада го добијат неопходниот лек. Воедно, кај матичните лекари и во аптеките ќе се врши препишување...

Приватните специјализанти не добивале пари оти не биле испланирани во буџетот

Министерството за здравство соопшти дека конечно се обезбедени парите од државата наменети за приватните специјализанти што поминале на конкурсот во јануари годинава. Од таму велат дека тие досега не добивале пари оти не биле предвидени во буџетот. „Сите приватни специјализанти (92. кандидати) кои се стекнаа со правото да добијат месечен паричен надоместок на последниот конкурс за приватни специјализации не биле...

Државата плаќа здравствено осигурување за 19.062 лица повеќе, од што има сиромашни

Државата го финансира здравственото осигурување на сиромашни лица, но во 2015 година, таа бројка изнесувала повеќе, отколку што има лица што живеат под прагот на сиромаштија, се вели во публикацијата од „Фајненс тинк“ насловена „Универзално здравствено осигурување на Репупблика Македонија-ефекти од спроведување на проектот Здравствено осигурување за сите“. Имено, за 2015 година се јавува разлика од 19.062 лица, помеѓу лицата,...

Фондот за здравство одобри лекување во странство за малата Ханита Салиу

Фондот за здравствено осигурување одобри средства за лекување во странство за Ханита Салиу, која има иста дијагноза како малата Тамара Димовска од Велес која почина минатата година. Малата Ханита во јавност се појави на 9 фебруари на протестот на годишнината од смртта на Тамара. Таткото на девојчето, Садула Салиу, тогаш изјави дека двапати побарале помош од државата, но биле одбиени со образложение...

Документ потврдува дека малата Тамара ја чувале за промоција на спиналниот центар

Документ до кој дојде порталот „Либертас“ открива дека Фондот за здравствено осигурување на Македонија на 8 октомври 2014 година испратил допис со кој препорачува пациентите што боледуваат од сколиоза, кифоза или кифосколиоза да не бидат упатувани на лекување во странство бидејќи „се работи за заболувања при кои не постои итност за оперативно лекување“. „Во крајна фаза на подготовка пред почнување со...