fbpx
Таг: Фолтин

таг: Фолтин

Почнува 12. Филозофски филмски фестивал

Денес со почеток во 20.30 часот во Летното кино „Мирно лето“ во Кинотеката на Северна Македонија со музички соло-перформанс на фронтменот на Фолтин, Бранислав Николов и со проекција на филмот „Додека трае војната“ (While at War, 2019) на Алехандро Аменабар со  започнува програмата на 12. Филозофскиот филмски фестивал. Филмот „Додека трае војната“ е посветен на писателот и философ Мигуел де...

„Фолтин“ со концерт во Хераклеа ќе ја прослави 25-годишнината

Со целовечерен самостоен концерт в сабота со почеток во 21 часот, славната битолска група „Фолтин“ ќе го одбележи својот 25 роденден. Првиот настап на Фолтин исто така бил во Хераклеа, во 1996 година. Oсвен колажот од предходните девет албуми, „Фолтин“ премиерно ќе го отсвират и нивното најново издание „Симултан бакнеж“. Концертот во Хераклеа се случува после низата промотивни концерти низ Македонија...

„Фолтин“ утре ќе одржат бесплатен концерт на летната сцена „Марко Цепенков“ во Прилеп

Музичката група „Фолтин“ утре (29 јули) ќе одржат концерт на летната сцена на ЦК „Марко Цепенков“, со почеток во 21 часот. „Концертот е по повод јубилејот 25 години од првиот концерт на Фолтин, ќе биде промовирано најновото студиско издание „Симултан бакнеж". Ќе се свират најновите и најубавите стари песни. Влезот е бесплатен. Концертот во Прилеп е финансиски поддржан од Министерство...

По повод 25 години од првиот концерт, „Фолтин“ ќе одржат бесплатни концерти во Струга, Прилеп и Велес

По повод јубилејот 25 години од одржувањето на првиот концерт, од „Фолтин“ најавуваат три бесплатни концерти за вљубениците на оваа музичка група што ќе се одржат во текот на јули. На летната сцена во Центарот за култура во Струга ќе настапат на 25 јули, додека на 29 јули „Фолтин“ ќе го одржат концертот во Прилеп на летната сцена во...

„Фолтин“ денеска го промовираа новиот албум „Симултан бакнеж“ (видео)

Групата „Фолтин“ денеска во МКЦ го промовираше новиот албум „Симултан бакнеж“, како и видео запис за една од песните на изданието. На албумот којшто е објавен под етикетата на „ОХО продукција“ се наоѓаат четири песни, кои беа снимени во Студио Алшар во декември минатата година. Албумот го продуцираше Пеце Талески, додека обвивката на албумот е изработена од режисерот Ѓорче Ставрески....

„Фолтин“ ќе биде македонскиот претставник на одбележувањето Европски ден на музиката

На 21 јуни годинава, Скопје ќе биде еден од 12 градови кои ќе го одбележат Европскиот ден на музиката, каде преку 10 часовен музички маратон ќе се емитуваат онлајн концерти и настапи од голем број светски изведувачи. Наш претставник ќе биде составот на музичката група „Фолтин“. „Фолтин“ е една од најпознатите музички групи во Северна Македонија. Овој состав работеше на музиката...

Фестивалот АКТО во Скопје ќе понуди перформанси и музика

Во рамките на своето 12. издание во Скопје, фестивалот за современи уметности АКТО утре и задутре во кино „Култура“ и во Железничка зграда ќе понуди повеќе уметнички содржини. Фестивалот ќе почне утре со отворен штанд за продажба на независни музички изданија од македонски автори, во холот на кино „Култура“. Потоа, од 20 часот, на истата локација, под мотото „АКТО за...

„Фолтин“ со нов албум, „Пијан славеј“

Групата „Фолтин“ промовира нов албум, „Пијан славеј“, кој е во издание на Центар за култура-Битола. За новиот албум, членовите на групата велат дека е со жанровска разноликост, но е задржан нивниот музички печат и препознатлив стил. „Ела си в кревет“, „Пијан славеј“, „Облаче“, „Слободната љубов“ се само дел од нумерите на овој албум, чија концертна промоција дополнително ќе биде најавена. Досега...

„Фолтин“ со нова песна – „Ела си в кревет“

По мини-албумот „Антитело“, објавен во 2012 година, култниот битолски состав „Фолтин“ има нова песна, насловена „Ела си в кревет“. Покрај подготовката на новиот материјал, битолчаните се зафатени и со настапи низ регионот, а во текот на април и на мај ќе гостуваат во повеќе градови во Хрватска и во Словенија. https://soundcloud.com/foltin-1/ela-si-v-krevet-teaser

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...