fbpx
Таг: Fixigo

таг: Fixigo

„Fixigo“: Македонски стартап со енергетски самоодржлива платформа за помош на земјоделците

Филип, Горјан и Михаил се тројцата млади студенти што се основачи на стартапот „Fixigo“. Во пријатен разговор со нив откриваме дека станува збор за компанија што развива универзална платформа, бежична сензорска мрежа која е енергетски самоодржлива чија главна намена и цел е решавање на проблеми во индустријата и производството. Засега, оваа платформа е во состојба на валидирање на концептот...

Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца

Вкупно 234 деца се убиени, а над 433 повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, јавува украинската новинска агенција „Укринформ“ повикувајќи се на изјава на украинското Јавно обвинителство. „До...