fbpx
Таг: ФИТР

таг: ФИТР

Макрадули именуван за член на УО на „Пошта“, Деспотовски разрешен од ФИТР

Владата на вчерашната 18. седница заклучи да му препорача на Надзорниот одбор на Акционерско друштво за поштенски сообраќај „Пошта на Северна Македонија“ во државна сопственост–Скопје за член на Управниот одбор на АД „Пошта на Северна Македонија“ во државна сопственост–Скопје да го избере Јани Макрадули, информираат од владината прес-служба. Владата донесе Одлука за давање на претходна согласност на Управниот одбор на...

ФИТР: Пет пилот општини ќе може електронски да плаќаат сметки кон општината и јавните претпријатија

За полесен пристап и поквалитетни услуги на локално ниво преку развој на дигитални алатки и решенија, Фондот за иновации и технолошки развој и УНДП реализираа јавен повик за дигитализација на општините, соопштија од ФИТР. Избраното решение на компанијата Ентер од Охрид - Е-платформа LUCA E-LSG PLATFORM - ќе ги опфати алатките за Воспоставување на електронски систем за наплата на давачките...

ФИТР додели иновациски ваучери за 34 научно-истражувачки проекти, од кои најмногу се на УКИМ

Од денеска 34 проекти започнуваат со реализација на кои заедно ќе работат домашните компании и академската заедница во функција на економскиот развој, соопшти директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски, кој на денешната прес-конфренција ги презентираше резултатите од првиот Јавен повик за иновациски ваучери, со кои се поддржуваат проекти наменети за развој на нови производи и...

ФИТР: Поддршка за седум проекти за справување со климатски промени

Седум проекти добиваат поддршка во рамките на јавниот повик за справување со климатски промени 02-2, кој Фондот за иновации и технолошки развој, ФИТР, го реализира во соработка со Програмата за развој на ОН, УНДП, Министерството за надворешни работи на државата Израел, Министерство за животна средина и просторно планирање на С.Македонија, како и две партнер организации, Кајама Центарот за одржлив...

Повик на ФИТР и УНДП за дигитализација на општините за подобрување на јавните услуги

Од денеска, па до 15 ноември ќе трае јавниот повик на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и УНДП (Програма за развој на ОН) за дигитализација на општините, чија цел се развој на дигитални алатки и решенија за подобри и поквалитетни услуги. УНДП ги обезбедува средствата во висина од 4 милиони денари, а спроведувањето е на Фондот, соопштија...

ФИТР ќе ги поддржи универзитетите за иновации и ќе поттикнува соработка со компаниите

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) презентираше нов инструмент за поддршка на домашните компании и високо-образовните институции во развој на нови производи и услуги. Вкупниот износ на средства во јавниот повик изнесува 15 милиони денари, а ќе се доделуваат на факултетите и истражувачките центри, кои ќе остварат конкретна деловна соработка со домашните компании во истражување и развој. Министерката за...

Македонија се искачи за две места погоре на листата на Глобалниот иновациски индекс

Државата годинава се искачи за две места погоре во однос на лани, на листата земји кои вложуваат во иновации и иновациска структура што резултира во економски напредок, покажува најновиот извештај на Глобалниот иновациски индекс (ГИИ) за 2020 година. Фондот за иновации и технолошки развој информира дека во Глобалниот извештај кој рангира 130 држави во светот во однос на иновативните перформанси...

ФИТР: 28 предлог-проекти во финалната фаза на јавниот повик за справување со климатски промени

Во финалната селекција на јавниот повик за справување со климатски промени продолжуваат 28 предлог-проекти од вкупно 39, кои пристигнаа до Фондот за иновации и технолошки развој во изминатиов период во рамките на проектот што тие го реализираат во соработка со повеќе институции. „Проектите нудат решенија за глобалниот проблем со климатските промени и имаат за цел намалување на негативните последици по...

ФИТР: 123 домашни компании се во финална фаза на повикот за брзо прилагодување во борбата со ковид-19

Од вкупно 166 апликации, 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција во рамките на Јавниот повик за брзо прилагодување од последиците од ковид 19 на Фондот за иновации и технолошки развој во првиот циклус. Овие компании планираат инвестиции од 237 милиони денари, од кои 97 милиони денари се нивен влог, додека од ФИТР побаруваат безмалку 139 милиони...

На повикот на ФИТР, 166 компании со предлог-проекти за економско заздравување од ковид-19

Рекорден број над 2.000 домашни компании подигнале апликациски пакети на јавниот повик за брзо прилагодување на ковид-19, на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР), од кои, 166 поднесоа предлог-проекти во првиот циклус, информираат од ФИТР. Компаниите побаруваат речиси 90 проценти од предвидениот буџет од 200 милиони денари, поради што, ќе се бараат дополнителни средства, најави директорот на ФИТР, Јован...

Наградени 39 проекти на училишта на „Предизвик за млади истражувачи 3“

Триесет и девет проекти на основни и средни училишта од целата држава, се наградени во рамките на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 3“ кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со Министерството за образование и наука. Годинава прворангирано основно училиште е ООУ „Страшо Пинџур“ од Неготино, додека кај средните училишта најдобро рангиран е проектот на...

ФИТР финансиски ќе им помогне на 69 домашни компании кои ќе инвестираат во технолошки развој

И во услови на криза, има домашни компании кои се подготвени со минимална државна поддршка да инвестираат во сопствен развој, а со тоа и во развој на македонската економија, изјави денеска директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Јован Деспотовски на денешната прес-конференција во Владата. Тој информираше дека вкупно 69 компании од пристигнатите 188 апликации ќе добијат финансиска...

ФИТР: 66 домашни компании во финална селекција за проекти поврзани со технолошки развој

Шеесет и шест домашни компании од 74 кои аплицирале, продолжуваат во фазата на финална селекција на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој на Фондот за иноватции и технолошки развој ФИТР по редовна постапка. Вкупниот обем на инвестиции кај овие проекти е над 11,7 милиони евра. Компаниите од Фондот побаруваат 3,5 милиони евра максимален износ, а се подготвени да вложат ...

Фондот за иновации го објави третиот предизвик за млади истражувачи

Основните и средните училишта ќе може да аплицираат за третиот „Предизвик за млади истражувачи“ на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), од денеска до 16 март. Проекти кои ќе бидат прифатени се од областа на природните и техничките науки кои би се реализирале за максимум шест месеци. Вкупниот буџет за годинашниот предизвик е шест милиони денари или од 100.000...

Полицијата влезе во Фондот за иновации и технолошки развој

Во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој вчера влегла полицијата, по налог на Обвинителството за организиран криминал.  Се проверува документацијата поврзана поврзани со последната одлука на фондот за доделување неповратни средства за македонски компании. Од обвинителство велат дека бидејќи се работи за предистражна постапка, нема да даваат информации. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...