fbpx
Таг: ФИТР

таг: ФИТР

ФИТР реагира: Компаниите на Дрин Ахмети и претходно аплицираа но беа одбиени

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) реагираше со соопштение по повеќе написи во медиумите во кои се посочува дека внукот на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, добил неколку грантови. Оттаму ги отфрлаат обвиненијата дека станува збор за корупција посочувајќи дека ФИТР е „единствена институција во државата која има сертификат ISO : 31007 за борба...

ФИТР: Млади истражувачи од основни и од средни училишта ќе релизираат зелени проекти

Шеснаесет основни и средни училишта од земјава ќе реализираат зелени проекти за зачувување и унапредување на животната средина и биодиверзитетот. Проектите се наградени во рамките на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи #5 – зелени проекти“, кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Како што информираа од ФИТР, од вкупно 57 пристигнати предлог-проекти, одобрени за финансирање се...

Професори, поранешни новинари и ексфункционери на листата соработници во Фондот за иновации

Со хонорари кои достигнуваат и до 110 илјади денари месечно, Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) се најде на тапет на Државниот завод за ревизија, кој утврди дека за периодот од 2019 до 2021 година биле потрошени речиси 750.000 евра за ангажман на надворешни лица, со договор за дело. Дополнително, ДЗР утврди и дека ФИТР ангажирал стручни лица...

Фондот за иновации за две години потрошил 750.000 евра на хонорарци, утврдиле ревизорите

Државниот завод за ревизија (ДЗР) го објави ревизорскиот извештај за Фонд за иновации и технолошки развој за периодот од 2019 до 2021 година, а во однос на кофинансираните грантови за микро, мали и средни претпријатија за иновации и технолошки развој. Извештајот за работата на Фондот во овој сегмент, според она што го утврдиле ревизорите, изобилува со неправилности во работата,...

За една година се дигитализирани сите ракописи од Институтот „Крсте Петков Мисирков“

Бележиме исполнето ветување на Министерството за култура за забрзано дигитализирање на старите ракописи од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“. Севкупната архива на овој Институт е дигитализирана за половина од ветениот рок од две години, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Министерството за култура во 2021 година најави забрзан процес на дигитализација на ракописите што...

Вештачка интелигенција: Модерна алатка на дигиталното време за развој на општествата и цивилизацијата

Уште од појавата на компјутерите луѓето се фасцинирани од идејата дека еден ден, тие можат да станат попаметни од нас. Разговор објавен на Интернет пред неколку недели ги натера луѓето да веруваат дека ваквата иднина можеби е и поблиску отколку што замислувавме. Транскрипт од разговор помеѓу човек-инженер и вештачката интелигенција „Ламда“ за која се чини дека има свои размислувања,...

Ќе се дигитализираат над 5 милиони записи на Институтот за македонски јазик

Министерството за култура на Република Северна Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) почнаа процес за забрзано дигитализирање на картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, заради заштита, категоризација и ревалоризација на културното наследство на македонскиот јазик. Предизвикот е наменет за претпријатија кои можат да понудат иновативно решение – сами или во соработка со установа која врши...

Ќе се дигитализираат картотеките на Институтот за македонски јазик

Ќе се дигитализираат картотеките на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков”, одлучи Владата, а активностите, кои ќе чинат околу 80.000 евра, ќе треба да ги спроведе Фондот за иновации и технолошки развој. Како што информираат од владината прес служба, Владата на 93-та седница ја разгледала и усвоила Информацијата за преземање активности во врска со дигитализацијата на картотеките при Институтот за...

ФИТР во предизвикот „Стартап херои” поддржа 10 компании да развијат производи за продажба

Вкупно 10 стартап компании ќе ги пласираат своите иновативни производи на полиците низ маркетите Тинекс, во рамките на предизвикот „Стартап херои”, кој го реализираше Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со „Тинекс маркети“ и финансиска поддршка од Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) на Швајцарската агенција за развој и соработка и Фактор траст - финансиско...

Битиќи – Петров: Ќе се распределат 5.7 милиони евра за 103 проекти на компании за забрзан раст

Вкупно 5.7 милиони евра ќе се распределат за поддршка на 103 компании, чии проекти се одобрени за финансиска поддршка во рамките на јавниот повик „Кофинансирани грантови за технолошки развој за забрзан раст”, објавија денеска на заедничка прес конференција заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и директорот на Фондот...

Проектот „m.Health” е победник на Хакатонот „Е-Здравство” на ФИТР и РОШ Македонија

Проектот „m.Health” понуди најиновативно и најкреативно решение за подобро управување со здравствениот систем, во рамките на првиот хакатон „Е-Здравство”, кој се одржа минатиот викенд во организација на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и РОШ Македонија, а во соработка со Министерството за здравство. На хакатонот, 11 проектни тимови под менторство на експерти од здравството работеа на развој на...

ФИТР: Рекордни 616 апликации на јавниот повик „Стартапувај 3“, вкупниот фонд за проекти е 2 милиона евра

На јавниот повик „Стартапувај 3” на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), пристигнати се 616 проектни апликации, што претставува рекорден број во однос на сите останати повици во рамките на повикот Стартапувај, а 42 отсто од апликантите се проектни тимови од физички лица. Инаку, ова е за прв пат ФИТР да овозможи аплицирање на проектни тимови од физички...

ФИТР за прв пат инвестира во 4 стартап компании за развој на дигитализација на земјоделството

Четири стартап компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на првиот „Предизвик за дигитализација на земјоделство” кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) и Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) финансирана од Швајцарската Агенција за развој и соработка. Добитниците се: проектот: „FIELLDTEQ - дигитална земјоделска...

ФИТР: Поддршка за над 150 ученици од целата држава за иновативни зелени проекти

Вкупно деветнаесет основни и средни училишта од целата држава ќе реализираат зелени проекти за зачувување и унапредување на животната средина и биодиверзитетот, информираат од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Проектите се наградени во рамките на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи #4 – зелени проекти”, кој го спроведува Фонд за иновации и технолошки развој во соработка со Министерството...

Објавен првиот хакатон на ФИТР и Рош Македонија „Е-Здравство“ за иновативни решенија во здравствениот систем

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со фармацевтската компанија Рош Македонија како корпоративен партнер, заедно со Министерство за здравство и Управата за електронско здравство, денеска го објавија јавниот повик за учество на првиот хакатон: „Е-Здравство“, со кој ќе се бараат е-решенија за подобро управување со здравстениот систем и кои ќе бидат целосно бесплатни и достапни до...

Битиќи: Развојот на економијата доаѓа од бизнисот, не од политичарите

Фатмир Битиќи
Владата е таа која треба да им го олесни и да им го трасира патот за водење бизнис на младите претприемачи, пред сѐ на оние кои сакаат за првпат да започнат со сопствен бизнис. Затоа што развојот на економијата доаѓа од бизнисот, не од политичарите. При тоа е клучно, младите да добијат јасна визија што сакаат да постигнат и...

ФИТР: Најголем е интересот за стартап компании за софтвер за претпријатија

Повеќе од 70 отсто од стартап компаниите во државата во фазата на развој на бизнисот имаат потреба од дополнителни финансиски средства, покажува истражувањето од „Стартап Македонија“ со поддршка на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Според анализата со која се опфатиле над 80 стартапи од државава и повеќе од 28 организации за поддршка и инвеститори, дури 62,7 отсто...

ФИТР објави повик за млади иноватори „Младите создаваат“, вкупниот фонд за поддршка е 146 илјади евра

ФИТР повик
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска го објави јавниот повик „Младите создаваат“ за воспоставување на лаборатории за производство. Целта е преку проекти, учениците и студентите на возраст од 15 до 29 години, не само да стекнат знаење, туку и вештини и тоа на креативен и аналитички начин да го применат за изнаоѓање нови решенија на различни проблеми. Аплицирањето...

ФИТР и „Семос Едукација“: Бесплатни обуки за 1.000 лица за вештачка интелигенција

„Семос Едукација“ и Фондот за иновации и технолошки развој започнуваат партнерски проект за развивање и поголема имплементација на вештачката интелигенција во државата. Преку бесплатна едукација 1.000 средношколци од 17 и млади до 29 години ќе имаат можност да учат како да ја применат вештачката интелигенција во секојдневното живеење и работење. Проектот предвидува посети на две бесплатни обуки кои претставуваат вовед...

ФИТР: За нови старт-ап и спин-оф компании обезбедени неповратни 2 милиона евра

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска го објави конкурсот за кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва, старт-ап и спин оф, од инструментот за поддршка „Стартапувај 3“, кој ќе трае до 12 јуни годинава. Вкупниот буџет изнесува 2 милиони евра и преку овој инструмент се очекува да се поттикне развојот на воведувањето иновации и да се обезбеди поддршка...

Без вклученост на граѓанскиот сектор, не може да се зборува за плурализам и за отвореност

Учеството на јавноста во креирањето на јавните политики е нешто што во поширока смисла би значело „од граѓаните за граѓаните“. Правилниците, стратегиите, акциските планови, законите, законските измени - сите...