fbpx
Таг: фирма

таг: фирма

Бугарска фирма со највисока понуда за рудниците Злетово и Тораница

На денешното електронско наддавање за концесија за рудниците Злетово и Тораница, бугарската компанија „Минстрој“ понудила највисока цена од трите фирми што ги исполнувале условите за учество во наддавањето. Компанијата која е со седиште во Софија, понудила два милиони евра за преземање на рудниците Злетово и Тораница. Фирмата „Индоминерали“, која досега управуваше со рудниците, е во стечај. Другите две компании што наддавале, понудиле по 900.000...

Судија од Охрид осомничен за примање поткуп

Секторот за внатрешни работи Охрид поднел кривична пријава против 56-годишниот Р.С., судија во Основниот суд Охрид, поради постоење основан сомнеж дека примил поткуп. Според полициските информации, осомничениот судија, кој постапувал по граѓански предмет, на 25 јануари годинава од вработен во локална фирма, која била тужена странка во случајот, побарал и примил поткуп од 5.000 денари за да пресуди во корист...

Постaвен камен-темелник на германската „Акомпласт“

Во Прилеп денеска беа поставени темелите на германската фирма „Акомпласт“, компанија поврзана со најновата технологија во производство на делови за автомобили. Со оваа фабрика, во која ќе бидат вработени околу 250 лица, се очекува да заживее и целата локална економија, како и фирмите од градот што ќе соработуваат со неа. Вработените ќе бидат високообразовани кадри од техничките науки, кои ќе имаат и обука во...

Скопски бизнисмен осомничен за даночно затајување на околу 715.000 евра

Основното јавно обвинителство Скопје, по добиено известување од Управата за финансиска полиција, оформило предмет и издало наредба за спроведување истражна постапка против скопјанецот Ф.С., сопственик и управител на фирмата „Фарком инженеринг“, осомничен дека затаил данок од околу 44 милиони денари или околу 715.000 евра, соопшти Јавното обвинителство. „Според добиеното известување, во периодот од 2010 до 2015 година лицето Ф.С. од Скопје, како сопственик...

Сопственичка на фирма од Виница осомничена за фалсификување пари

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднела кривична пријава против З.А. (36), која се товари за фалсификување пари, соопшти полицијата. Осомничената, според полицијата, откако набавила една фалсификувана банкнота од 100 евра, на 30 октомври оваа година ја пуштила во оптек, односно при набавка на цигари за нејзината фирма во Виница на дистрибутерот му платила со лажната банкнота.

Управител на битолска фирма не плаќал придонеси и давал плата на рака

Битолската полиција проднела кривична пријава против 44-годишниот З.Р., управител на фирмата „Колега“, и против правното лице, поради сомневање дека сторил повреда на правата од работен однос и повреда на правата од социјално осигурување. Според полициските информации, осомничениот, како управител на фирмата „Колега“, од јануари 2013 година до август годинава, нередовно, нецелосно и на рака им ги исплаќал платите на вработените. Покрај тоа,...

За 1.000 евра станала директорка на фирма со долгови од 81.000 евра

Прилепската полиција поднела кривична пријава против А.Д.(44) од селото Дебреште, инаку сопственик и основач на фирмата „Еуролидер туризам“, кој се товари за измама, злоупотреба на службената положба и овластување, потоа оштетување или повластување доверители и фалсификување исправа. Во врска со случајот, пријава е поднесена и против прилепчанецот М.К.(40) кој се товари за кривичното дело измама. Како што информираат од полицијата, сопственикот...

Украдени 80 автомобилски гуми од скопска фирма

Меѓу четвртокот и петокот минатата недела, на улицата 1632 во Скопје, непознат сторител извршил тешка кражба во фирмата „Мото центар“, од која однел околу 80 користени гуми, соопшти полицијата. Вкупната материјална штета, според полициските информации, била проценета на околу 300.000 денари, односно околу 5.000 евра. Полицијата засега нема осомничено лице за тешката кражба.

Нарачувал стока иако фирмата му била со блокирана сметка

Секторот за внатрешни работи Струмица поднел кривична пријава против скопјанецот М.Б. (23), кој се товари за измама и против фирмата „Бјути-ИД“ поради оштетување или повластување доверители. Како што информираат од полицијата, осомничениот во јуни минатата година, заедно со уште едно лице, го измамил сопственикот на струмичката фирма „Ивани“ од кого побарал да му испорача стока во вредност од околу 390.000...

Кривична за претседател, секретар и за архивар во Здружението на возачи – Радовиш

Тројца вработени на раковoдни позиции во Здружението на возачи - Радовиш се осомничени за злоупотреба на службената положба и за фалсификување исправи и деловни книги, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, кривични пријави биле поднесени против Љ.П. (65), претседател на Здружението на возачи, В.Г. (63), вработен како секретар, и П.Г. (64), архивар во Здружението. Претседателот на Здружението, според полицијата, незаконски донел...

Управителка на кочанска фирма осомничена за даночно затајување

Секторот за внатрешни работи Штип поднел кривична пријава против Ж.П. (40) од Кочани, управителка на фирмата „Петров хит“, и против правното лице, поради сомневања за даночно затајување, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, осомничената, во текот на минатата година, како управител на фирмата, со намера да одбегне делумно плаќање персонален данок и ДДВ, давала лажни податоци за приходите на „Петров...

Купувале мобилни телефони и стока преку неликвидна фирма

Тројца прилепчани, Т.Ѓ. (61), Д.Н. (35) и М.Г. (36), и локална фирма се осомничени дека сториле кривично дело измама, информира полицијата. Осомничените, според информациите, во текот на мај 2014 година ја презеле локалната фирма „Гризли дан“,и покрај тоа што знаеле дека е неликвидна и неспособна за плаќање. Сопственик и управител на фирмата првин станал Д.Н., кој заедно со другите склучил претплатнички договор...

Фирма од Василево осомничена за затајување данок

Струмичката полиција поднела кривична пријава фирмата „Силвер - АС“ од Општина Василево и против В.М.(23) од Валандово, одговорно лице во фирмата, поради сомневање за даночно затајување и за фалсификување и за уништување деловни книги. Како што информираат од полицијата, во март 2013 година, при извршена контрола од Упрвата за јавни приходи (УЈП) и Упрвата за финансиска полиција во „Силвер -...

Тетовска фирма се обидела да прошверцува автобус на преминот Ќафасан

Четворица тетовчани се осомничени дека се обиделе нелегално да внесат цел автобус преку граничниот премин Ќафасан, во близина на Струга, на македонско-албанската граница. Царинската управа поднела кривична пријава против една фирма и три физички лица, сите македонски државјани, поради обид за нелегално внесување во државата на автобус марка „ман“, со проценета вредност од околу 824.000 денари или околу 13.400 евра. Еден...

Од скопска фирма украден сеф со пари, пиштол и документи

Непознат сторител, ноќта меѓу понеделникот и вторникот, провалил во фирмата „Боико инженеринг“ на улицата Њуделхиска и украл метален сеф со плен чија вредност била проценента на околу 3.000 евра, информира полицијата. Како што информираат од полицијата, крадецот во фирмата влегол насилно отворајќи ја влезната врата, а во металниот сеф што го одзел, имало 1.200 евра, пиштол, марка „застава М-88“, издаден...

Скопјанец осомничен за упад во веб-страницата „Експлоринг Маседониа“

Четириесет и четиригодишен скопајнец бил осомничен дека неовластено упаднал во компјутерскиот систем на компанијата „Некстсенс“, преку кој била уредувана интернет-страницата „Експлоринг Маседониа“ (exploringmacedonia.com), соопшти МВР. Секеторот за компјутерски криминал и дигитална форензика, против осомничениот А.Т. (44) поднел пријава за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. Според МВР, во серверската единица на компанијата, нелегално упаднал во јуни минатата година и извршил промена на официјалната...

Миле Јанакиески ќе го раскине договорот со „Лудвиг Фајфер“

Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, на прес-конференција објави дека ќе го тужи портпаролот на СДСМ, Петар Шилегов, но и дека го раскинува договорот со германската фирма „Лудвиг Фајфер“, која е во куќата на Јанакиески, пренесе „Нова ТВ“. Пред три дена, портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, објави дека седиштето на германската фирма „Лудвиг Фајфер“ е во куќа на министерот...

СДСМ: Кој ги чисти улиците од снег во Прилеп?

Директор на фирмата „Пела транс компани“, која неколку години по ред ги добива тендерите за одржување на улиците во Прилеп во зимски услови, е Бобан Синадиноски, близок роднина на министерот Миле Јанакиески, обвинува Миле Талевски, член на Советот на Општина Прилеп. - На интернет-страницата на електронскиот систем за јавни набавки, не можеме да најдеме објавен тендер за зимско одржување на улиците...

Ставрески бара Шилегов да се извини

Од Министерството за финансии реагира на прес-конференцијата на портпаролот на опозицискиот СДСМ и велат дека Петре Шилегов веќе втор ден по ред бесрамно ја замајува и ја дезинформира јавноста. - Неколкупати Шилегов, со тенденција, го споменува вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, дека потпишал договор со фирмата-изведувач на канализациската мрежа во Прилеп. Го повикуваме господинот Шилегов јавно да го...

Украден сеф од менувачница на улица Македонија

Вчеравечер, околу 22 часот, непознат сторител провалил во менувачница на улица Македонија во Скопје и украл сеф во кој, според пријавата, имало 12.000 евра, информираат од полицијата. Како што информираат оттаму, станува збор за менувачницата „НН“, сопственост на скопјанецот Д.Н. (43). Полицијата нема осомничено лице за тешката кражба. Полицијата презема мерки и за откривање на сторителот на кражба во магацин на фирмата „АТА...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...