fbpx
Таг: финансирање

таг: финансирање

Ќе се заштитуваат ендемски растенија и ќе се наплатува влез – националните паркови со проекти за буџетски пари

Сите четири национални паркови во земјава „Пелистер“, „Маврово“, „Галичица“ и „Шар Планина“, поднеле проекти до Министерството за животна средина кои треба да се финансираат од државниот буџет. Министерството годинава одлучи за првпат да додели државна помош на овие институции и со тоа директно да учествува во заштитата на природата. Предвидени се 20 милиони денари, а финансии ќе добие секој...

Фондот ЕУРОИМАЖ чекор поблиску за финансирање телевизиски серии во земјава

Владата на денешната седница ја разгледала и усвоила Информацијата за потребата од учество на Република Северна Македонија во пилот програмата за копродукција на сериска телевизиска програма на ЕУРИМАЖ и го прифатила текстот на Договорот меѓу Советот на Европа и Министерството за култура на Северна Македонија за финансирање на проектот „Поддршка на програмата за телевизиски серии“, информираат од владината прес-служба. ЕУРИМАЖ,...

Османи потврди: Има сознанија за руско влијание на политичкиот живот во земјава преку одредени извори на финансирање

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите потврди дека има сознанија и индиции за руско влијание на политичкиот живот, во земјава преку одредени извори на финансирање. Тој рече дека нема дополнителни информации во врска со информацијата која произлезе од Стејт департментот според која Русија тајно дала повеќе од 300 милиони долари на политички партии и кандидати...

Украинската влада со продажба на незаменливи токени ќе се брани од Русија

Владата на Украина изјави дека ќе започне да издава незаменливи токени (Non-fungible tokens, NFT) за да ја исплаќа војската што ја брани државата при воениот конфликт со Русија, пренесува Би-би-си. Изјавата на заменикот на премиерот, Михајло Федоров беше јавно споделена истата недела кога Украина успеа да собере повеќе од двесте милиони фунти од продажба на воени обврзници. Овие обврзници се...

Нетранспарентноста на Европската инвестициона банка и проектите на Балканот

Една неодамна објавена вест – дека Европската инвестициона банка (ЕИБ) ја усвоила новата политика на транспарентност – немаше да биде вест, доколку не ѝ претходеше бурна расправа за нетранспарентноста на оваа финансиска институција на ЕУ. За жал, веста не носи нови вести – новата политика на транспарентност на ЕИБ всушност ја потврдува старата нетранспарентност. По веста, следеа повеќе реакции за...

Системски промени во распределбата на средствата за граѓанскиот сектор со предлог-буџетот за 2022 година

Советот за соработка меѓу Владата и граѓанското општество побара Владата да го преиспита планирањето средства за финансирање на програмските активности на здруженија и фондации во Буџетот за 2022 година. Како што што напоменуваат, тие бараат средствата од 30 милиони денари во новиот буџет да се предвидат во Раздел 04001 - Влада на Република Северна Македонија, Потпрограма 10 - Администрација, ставка...

Гардијан: Сиромашните земји ќе добиваат финансии од фонд за климатска акција

План за формирање на финансиски фонд за климатска акција е потребен за да се добие поддршка од земјите во развој за постигнување на било каков договор на претстојната Конференција за климатски промени на ОН (КОП 26), пишува Гардијан. Ваквите финансии треба да им помогнат на најсиромашните земји во светот да се справат со предизвиците за намалување на емисиите на стакленички...

Демант на Фондацијата Отворено општество – Македонија: Не го финансиравме кампот „Секс извидници и рокенрол“

Фондацијата Отворено општество – Македонија ги демантира написите кои се појавија во Курир, Република, Нетпрес, Лидер и Плус Инфо, а кои имплицираат дека ФООМ го финансирал извидничкиот настан Sex Scouts and Rock n Roll. Изнесените информации се комплетна невистина и претставуваат дезинформирање на јавноста, велат од ФООМ. „Би сакале да ја информираме јавноста дека Управниот одбор на Фондацијата Отворено општество-...

Заев очекува до почетокот на јуни предлог-решение за изградба на автопатите на Коридорите 8 и 10д

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е можно до крајот на мај или почетокот на јуни надлежните институции во земјава да го изготват предлог-решението за моделот по кој ќе се реализира најавената изградба на автопатските делници Тетово-Гостивар-Букојчани, Требеништа-Струга-Ќафасан и Прилеп-Битола од страна на американско-турскиот конзорциум „Бехтел-Енка“. Заев денеска изјави дека владините стручни служби предводени од вицепремиерот Артан Груби, министерот за...

ЕУ е подготвена да ја поддржи изградбата на брза железничка пруга од Белград до Табановце

Брза пруга од Белград до македонско-српската граница кај Табановце е капиталниот инфраструктурен проект за кој Европската унија е подготвена да ја поддржи Србија со финансиска инвестиција помеѓу 35 и 50 отсто од неопходните средства, или од 600 до 700 милиони евра, јавува белградскиот весник „Политика“. Ова е епилогот на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателката на Европската...

НБРСМ сѐ повеќе ќе финансира проекти за „зелена“ економија

Централните банки почнуваат сѐ повеќе да инвестираат и во финансиски инструменти за финансирање на проекти што придонесуваат за создавање „зелена“ и одржлива економија. Во овој контекст се и последните измени што ги направи и Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) во декември, во рамки на стратегискиот план, при што во наредниот период се предвидуваат истражувачки активности за утврдување на...

Влада: Со 35 милиони евра ќе се реализираат 99 инфраструктурни проекти во 75 градови

Со парите од концесионерот ТАВ, кои беа наменети за изградба на карго аеродром во Штип, ќе се финансираат проекти низ целата држава, соопштија портпаролите на Владата Душко Арсковски и Муамед Хоџа. Како што истакна Арсовски, со 35 милиони евра почнува реализацијата на 99 инфраструктурни проекти во 75 градови. „Станува збор за реализација на инфраструктурни проекти кои ќе им го подобрат квалитетот...

Стартува проектот „ЕУ за општините“, со 5 милиони евра од ЕУ ќе се зајакнува работењето на општините

Од денеска стартува аплицирањето за повикот за предлог-проекти „ЕУ за општините“, кој има за цел зајакнување на единиците на локалната самоуправа, преку три приоритети на ЕУ, солидарност, соработка и зелен пристап. Проектите ќе се финансираат со 5 милиони евра, обезбедени од ЕУ, а дополнително, ќе се кофинансираат со 600.000 евра од буџетот на државата што ќе се реализира преку...

МИОА предлага јавниот сервис догодина да добие околу 19 милиони евра од државниот буџет

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во предлог буџетот за 2021 година за финансирање на Македонската радио-телевизија (МРТ) предлага да се предвидат средства во висина од 1.172.737.280 денари (околу 19 милиони евра) што би се издвоиле од државниот буџет, информираат за „Мета.мк“ од МИОА. Сепак, од ова министерство посочуваат дека за финансирање на радиодифузната дејност за МРТ, Македонска...

МРТ догодина очекува да добие 1 отсто од државниот буџет, но за ова нема одговор од државните институции

Македонската радио-телевизија (МРТ) очекува догодина да добие финансиски средства во износ од еден отсто од реализираните вкупни приходи на државниот буџет за годинава. Јавниот радиодифузен сервис ја објави Предлог-годишната програма за работа за 2021 година, во која се наведува дека согласно Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги догодина треба да добијат значителни повисоки средства од државниот буџет во...

Новинарите и невладините под истрага: Не се откажуваме од демократска Србија

Повеќе од 140 потписи до вчера се собрани на петицијата на граѓански организации, медиуми и индивидуални лица во Србија, која беше објавена заедно со соопштение во врска со истрагата што против невладиниот сектор и медиумите ја спроведува Управата за перење пари на Србија, што и во домашната јавност и во меѓународни рамки беше оквалификувана како притисок и прогон на...

ЕБОР и ЕУ со 85 милиони евра ќе го поддржат развојот на малите и средните претпријатија од Западен Балкан

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и Европската Унија (ЕУ) ја зголемуваат поддршката на малите и средните претпријатија (МСП) од Западен Балкан, со дополнително финансирање, по појавување на пандемијата на корона вирусот. „Банката ќе обезбеди до 70 милиони евра за нови кредитни линии за партнерските финансиски институции за натамошно кредитирање на локалните бизниси во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово,...

Изборниот систем останува извор на криза во Северна Македонија

Фото: Борче Поповски
Со последните измени на Изборниот законик од февруари 2020 г. направени се извесни подобрувања пред сè во регистрацијата на избирачите, во процедурите за гласање и во проширување и прецизирање на надлежностите на Државниот завод за ревизија (ДЗР) и на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), врз контролата на финансиите. Но, сепак, изборниот модел остана со шест изборни единици (во...

Ангеловска: Со ребалансот на буџетот вкупните расходи изнесуваат 3,95 а приходите 3,2 милијарди евра

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека со ребалансот на буџетот вкупните буџетски расходи ќе изнесуваат 3,95 милијарди евра, што е за 1,4 отсто повеќе во однос на првичните проекции. Приходите се планирани на ниво 3,2 милијарди евра и истите се помали за 11,5 отсто или 414,6 милиони евра од планираното. Дефицитот ќе се зголеми на 6,8 проценти од домашниот бруто-производ,...

Трамп привремено го прекина финансирањето на СЗО

Претседателот на САД, Доналд Трамп вчера најави дека земјата ќе престане со финансирање на Светската здравствена организација (СЗО), која ја обвини „дека потфрлила во исполнувањето на основната должност“. САД годишно придонесуваат со околу 400 милиони долари во ова тело, односно околу 15 отсто од вкупниот буџет на организацијата која функционира во рамките на Организацијата на обединетите нации (ООН). Овој потег...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...