fbpx
Таг: филтрирање

таг: филтрирање

„Арсена“: Гевгелиската вода, покрај арсен, содржи и ванадиум

Анализата на примерок од водата за пиење од гевгелискиот водовод, земен на 16 јуни годинава, покажала присуство на енормно количество на арсен во водата, штетно за здравјето на човекот, информираат од граѓанската иницијатива „Арсена“. Анализата што ја извршила меѓународна лабораторија, како што додаваат од „Арсена“, покрај арсен, покажала и присуство на тешкиот метал ванадиум во водата од гевгелискиот водовод. „Само пред еден...

МВР за „Мета“: Оградата двојно го намали протекот на мигранти

По подигнувањето на жичената ограда на македонско-грчката граница кај Гевгелија, во земјава од Грција дневно во просек влегуваат 2.640 мигранти, што е двојно помалку од периодот претходно, велат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР). Вчера, според министерството, биле регистрирани и им биле издадени потврди на вкупно 3.784 мигранти, од кои најголем дел се државјани на Сирија, односно 1.783...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...