fbpx
Таг: филмски проекции

таг: филмски проекции

„МакеДокс“ преку платформата „Глеј“ овозможи бесплатни документарци до 20 јануари

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ почна со програмата „Зимски МакеДокс“, со која онлајн се прикажуваат победниците на фестивалите на четири основачи на документарната мрежа „Doc Around Europe“, информираат од фестивалот. Како нова иницијатива, програмата „Зимски МакеДокс“ се лансира со цел да го зголеми интересот за онлајн гледање креативни документарни филмови. Наградените документарни филмови на четири европски фестивали од мрежата „Doc...

Прикажан филмот „Клима и енергетика“ пред скопските средношколци

„Клима и енергетика“ е името на филмската проекција наменета за средношколци која се прикажа синоќа во киното Синеплекс. Ова се активности кои се дел од проектот „Младинското кино на ЕУ: Зелен договор“, наменет за енергијата и климата. Како што информираат од организацијата „Гоу грин“, на настанот присуствувале околу 100 ученици од средните училишта во Скопје, кои дискутирале за климатските...

Под мотото „Лупење идеи“, „МакеДокс“ годинава носи 71 документарец на четири локации во Скопје

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 13. издание ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и тоа во Куршумли-ан, плато на Музеј на Македонија пред Куршумли-ан, МКЦ и „Europe House Скопје“. Четвртото издание на МакеКоПроДокс форумот ќе се одржи во МКЦ на 22 и 23 август. Под...

„Куќата на Гучи“ и „Мементо“ во чест на Александар Џамбазов на програма во Кинотека

Кинотеката на Северна Македонија во претстојната мартовска филмска програма носи бројни изненадувања за љубителите на филмот со проекции на десетина нови наслови од светската, европската и домашната кинематографија. Програмата започнува од утре, 1 март со проекција на популарниот „Куќата на Гучи“, кој годинава е номиниран за Оскар во категоријата за најдобра шминка и фризура. Имено, филмот што е во режија...

Публиката на „Санденс“ за фестивалски фаворит го изгласа „Navalny“, филмот за рускиот опозиционер Алексеј Навални

По девет дена со селективна проекција на 84 долги и 59 кратки филмови, а со доделување на вкупно 32 награди, заврши годинешното издание на најголемиот независен филмски фестивал во САД, „Санденс“ 2022. Фестивалот оваа година започна на 20 јануари и се одржуваше онлајн поради ситуацијата со вирусот заклучно до 30 јануари кога беа соопштени и добитниците на престижните награди. Во продолжение...

„Сестри“ и „Самоуништување“ на февруарската програма во Кинотека

Во филмската програма за месец февруари,  Кинотеката на Северна Македонија ни подготвува проекции на два македонски играни филмови, еден во македонска копродукција, оддава акцент на француската продукција и кинематографија,  ќе може да се проследат и неколку кратки експериментални филмови. Програмата започнува утре со првото прикажување на „Сестри“ од режисерката Дина Дума во 18:00 часот. На проекцијата ќе бидат присутни и...

Нови Сад постана европска престолнина на културата за 2022, заедно со Каунас и Еш

Европски престолнини на културата за 2022 година се српскиот град Нови Сад, литванскиот град Каунас и градот Еш во Луксембург. Богатата програма на културни настани најпрво ќе започне во Нови Сад на 13 јануари, со програмата Дочек 7530. Постанувањето на европска престолнина на културата ќе биде одбележано со мултимедијалната претстава „Зенитеум:: 2022“ на режисерот Драган Живадинов на еден од...

Поради омикронот, фестивалот „Санденс“ ќе има виртуелно издание годинава

На две недели пред неговиот почеток на 20 јануари, фестивалот „Санденс“ соопшти дека овогодинешното издание на еден од најистакнатите филмски фестивали ќе се одржи виртуелно. Омикрон сојот што забрзано се шири низ САД ги одложи настаните со физичко присуство, закажани за периодот од 20 до 30 јануари. „Санденс“ првично беше планирано за годинава да се одржи во хибриден формат, со...

Јубилејното 20-то издание на OFFest ќе се одржи од 9 до 13 ноември

Препознатливиот скопски фестивал OFFest годинава слави јубилеј 20 години од неговите почетоци. На фестивалската програма се поставени пет концерти и проекција на еден документарен филм. Фестивалот ќе се одржи од 9 до 13 ноември во Младинскиот културен центар (МКЦ) и Националната опера и балет (НОБ). Отворањето на фестивалот е закажано за 9 ноември, кога е предвидено да настапи извонредното португалско/шпанско...

До 4 октомври трае пријавувањето за учество на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија 2021“

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ повторно се враќа со одржување во живо. По минатогодишното онлајн-издание, деветтото издание на Џифони Македонија ќе се одржи од 7 до 12 октомри во Скопје во Кинотека, Младинскиот културен центар и киното „Милениум“. Организаторите појаснуваат дека веќе неколку дена е објавен повикот, со кој се повикуваат сите ученици од средните и од основните училишта...

„Бела ноќ“ годинава ќе се одржи на 25 септември, богата програма на различни локации низ Скопје

Овогодинешното издание на „Бела ноќ“ ќе се одржи на 25 септември на неколку локации низ Скопје. Како дел од настанот, на два музички подиума во МКЦ ќе се одржи 11-тото издание на ПМГ Рекордингс фестивалот, на кое ќе настапат ПМГ Колектив, Сетстат, Марија Каева, Блекстејт, Луфтханза, Диџеј Магија, Дарко Јорданов, Нино Наумов, Божидар Видоески, Илина Ангел и DJ UX...

МКЦ од 9 до 19 септември организира кино на отворено низ скопските населби

Младинскиот културен центар (МКЦ) од 9 до 19 септември организира филмски проекции во рамките на патувачкото „Кино на трева“ низ неколку населби во Скопје, информираат од МКЦ. Проекциите се бесплатни за сите граѓани и ќе се реализираат според принципот „прв дојден, прв услужен“. Од МКЦ информираат дека настаните ќе се реализираат согласно актуелните протоколи и мерки против ковид-19, додека...

Утре започнува шестото издание на КРИК-фестивалот за критичка култура

Со филмската проекција на Artists Under the Big Top: Perplexed и дискусија, утре вечер во Музејот на современа уметност започнува шестото издание на КРИК-фестивалот за критичка култура, која годинава се одржува под насловот „Јазол - привремено постоење, анксиозност и загубена иднина“. „Шестото издание на КРИК - фестивал за критичка култура навлегува во втората пандемиска година. И токму она што го...

Со доделување на наградите за најдобри документарци, затворено 12. издание на „МакеДокс“

Со прогласувањето на наградените филмови, проекцијата на долгометражниот документарец „Хелмут Њутн: Лошите и убавите“ на Геро фон Бом и концертот на Тони Китановски и неговиот бенд во рамките на „Ноќни приказни“, вчера вечер заврши 12. издание на „МакеДокс“. На овогодишното издание на „МакеДокс“ беа доделени пет награди и четири специјални признанија. Жирито наградата „Кромид“ за најдобар филм од главната програма ја...

Филмови за Том Вејтс и за Брајан Ино на „Скопје синема сити Chill Out“

Филмскиот фестивал „Скопје синема сити“ организира дводневен летен филмски настан, Chill Out, во отворениот простор на Кинотека на Македонија, в четврток и в петок ( 27 и 28 август). Настанот ќе се отвори со изложба на визуелниот уметник Стефан Шашков „Мешање звуци“, која е инспирирана од музиката на авангардните амбиент-музичари Брајан и Роџер Ино, Џон Хасел, Харолд Бад и Роберт...

Ревијално прикажување на победниците на „Галичник Филм Фестивал“ во Скопје в петок

„Галичник Филм Фестивал“, кој се одржа од 5 до 8 август, ја возобнови филмската традиција во Галичник, стара дури еден век.  Во текот на четирите дена, публиката составена од староседелци и дојденци од сите генерации, можеше да следи краткометражни филмови и музичка програма на Упија. Оние кои не можеа да ги проследат фестивалските проекции, ќе може бесплатно да ја гледаат...

Второто издание на Галичник филм фестивал ќе се одржи од 5 до 8 август во преубавиот Галичник

Викендов, од 5 до 8 август 2021 година, со поддршка од Агенцијата за филм и Делегацијата на Европската Унија Скопје, ќе се одржи второто издание на Галичник Филм Фестивал. Амфитеатарот Упија во Галичник на 1.500 метри надморска височина ќе биде домаќин на филмските проекции под отворено небо, а доцните часови се резервирани за концерти со филмска музика, информираат организаторите...

Косовскиот филм „Улиште“ на Блерта Башоли победник на годинешниов „Синедејс“

Филмот „Улиште“ на косовската режисерка Блерта Башоли е победник на 20-тото издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“. Тој ја освои наградата - победник во Официјалната селекција. Овој филм ја раскажува приказната на жена чиј маж исчезнал во косовската војна, додека таа се обидува да основа мал бизнис за да обезбеди егзистенција на своите деца, борејќи се истовремено со патријархалното...

„Beach Film Festival“ ќе се одржи од 21 до 25 јули во Охрид

Со акустичниот концерт со Хана Корнети, на 21 јули, со почеток од 20:30 часот, започнува 4-тото издание на „Beach Film Festival“ во Охрид. На три локации во градот - плажата Горица 3, Лапидариумот и бродот Армада ќе се одвиваат планираните активности. Покрај филмските проекции на плажата Горица 3, во Лапидариумот ќе се одржи работилница за филмска критика. Планирано е да...

Утре почнува 20-то издание на Синедејс, ќе се гледаат филмови на повеќе локации низ Скопје

Со проекција на филмот „Анет“ во 21 часот во Градскиот парк, утре вечер ќе биде отворено јубилејното 20-то издание на Синедејс кое ќе се одржи на повеќе локации во Скопје. Покрај во киното во Градскиот парк, филмските проекции, работилниците, концертите и другите предвидени настани ќе се одржат во паркот на Младинскиот културен центар, паркот Ибни Пајко и кината Фросина...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...