fbpx
Таг: филмска индустрија

таг: филмска индустрија

Вештачката интелигенција и правата на интелектуална сопственост – тешките битки претстојат

Американските актери и сценаристи во 2023 година се впуштија во штрајк, во кој еден од главните барања им беше да се регулира користењето на творбите генерирани од вештачката интелигенција. Најголемиот американски синдикат за актери (SAG-AFTRA) бараше поголема заштита при реплицирањето на лицата и гласовите на актерите со помош на вештачка интелигенција, додека сценаристите од САД здружени во синдикатот на...

Времето на целосно дигитализирани актери доаѓа со брзи чекори напред

Харисон Форд во најновиот филм за Индијана Џоунс- фотографија од Lucasfilm Ltd
Едно од предвидувањата на научната фантастика за сосема „дигитализирани“ актери,  коишто можат целосно да бидат репродуцирани од компјутер со своите глас и појава - најчесто во верзија од нивната младост - има и сѐ повеќе индикации дека ќе стане реалност побргу отколку што мислиме. Со употребата на вештачка интелигенција (ВИ) може да се измонтира филмска снимка во која реалниот...

Се доделија „Златните глобуси“, победник е филмот „The Power of the Dog“

Годинешното доделување на наградата „Златен глобус“ се одржа вчера во Лос Анџелес во речиси анонимни услови, без присуство на славни личности, црвен тепих, а немаше ниту телевизиски пренос. Наместо тоа, овогодинешните добитници на престижната награда во филмската индустрија беа објавени на официјалната страна на „Златен глобус“ и на профилите на социјалните мрежи на некои од реномираните славни личности. Победник во...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...