fbpx
Таг: филмови

таг: филмови

„Скопје Синема Сити“ на 5 и 6 октомври, Руичи Сакамото горд на наградата

Во пресрет на четвртиот филмски настан кој што „Скопје Синема Сити“ го организира годинава, Руичи Сакамото го изрази своето задоволство за наградата доделена од овој Фестивал за животно дело. Четвртото есенско издание на „Скопје Синема Сити“ се одржува на 5 и 6 октомври во Кинотека на Македонија. На есенското издание ќе бидат прикажани четири филмови: „ЕКВ - Како да беше...

Со три проекции вечерва завршува 21. Скопје филм фестивал

Со проекциите на филмовите „Самит“, „Диви момчиња“ и „Пеперутки“ вечерва завршува 21-то издание на Скопје филм фестивал. Во рамките на фестивалот публикaта можеше да гледа повеќе од 50 нови филмови, од кои голем број биле дел од големите светски фестивали или го свртеле вниманието на критиката со иновативниот израз и авторски пристап. Покрај тоа имаше и работилници и гостувања на...

„Скопје Синема Сити“ од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија

Од 15 до 19 јуни, во киносалата на Кинотека на Македонија ќе се одржи третото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје Синема Сити“ во организација на граѓанското здружение „Номад-Арт“ во соработка на Кинотека на Македонија. Фестивалот на својата програма ќе има документарни филмови чијашто главна тема ќе биде музиката, без оглед на жанрот или годината на продукција,...

Минатата година речиси 10 отсто повеќе кино-проекции отколку во 2015

Во 2016 година во вкупно 14 кина во земјава се прикажани 985 филмови, со вкупно 16.295 кино-проекции, што е за 9,7 отсто повеќе од 2015 година, говорат податоците од Државниот завод за статистика. Во изминатата година, бројот на посетители во македонските кина изнесувал 441.017 лица.

Два филмски фестивали ќе се одржат во Штип неделава

Штип неделава ќе биде дoмаќин на два филмски фестивали. Вечерва во Домот на млади ќе гостува филмскиот планински фестивал „Ехо“, со програма која е селекција од најдобрите и наградувани филмови на фестивалот, што лани во октомври се одржа во Скопје. Филмовите изобилуваат со убавините на планината, зборуваат за планинарите, искачувањата и за слободата. Фестивалот го организираат Дом на млади од Штип и Форумот...

Утре во Тетово почнува интернационалниот филмски фестивал „Ода“

Неделава тетовци ќе имаат можност да уживаат во проекција на 36 краткометражни филмови и на четири долгометражни од 25 држави во светот. Филмовите ќе се прикажуваат во рамки на интернационалниот филмски фестивал „Ода“, кој ќе почне утре а ќе заврши на 8 октомври. - За овој фестивал аплицираа 855 филма, а избравме 37 краткометражни. Според програмата на интернационалниот филмски фестивал „Ода“,...

Финансиски образовано население – поефикасна економија, смета Богов

„Финансиското образование е од големо значење за поединците и за целото општество. Доколку поединците се финансиски описменети, тогаш можат да носат оптимални економски одлуки и ефикасно да управуваат со личните финансии. Финансиски образовано население придонесува за поефикасно функционирање на севкупната економија“, истакна денеска гувернерот на Народна банка, Димитар Богов, на промоцијата на двата едукативно-документарни филмови по повод одбележувањето на...

Француската актерка Астрид Ветнал, специјална гостинка на „Филм фест“ во Охрид

Познатата француска актерка Астрид Ветнал денеска од Белгија пристигнува во Охрид. Таа ја игра главната улога во филмот „Пат за Истанбул“ на Рашид Бушареб, кој публиката ќе го гледа на „Филм фест“ во Охрид. Денеска е програмата од претпоследниот ден на фестивалот „Филм фест“, со прикажување филмови од кратката програма „Видици“, во рамките на Охридската филмска школа – ФИОФА. Во рамки на...

Ретроспективата на Манчевски во Бразил

Во Бразил почна ретроспективата на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Неговите филмови „Пред дождот“, „Прашина“, „Сенки“ и „Мајки“ ќе бидат прикажани како дел од едукативната и културна кино-дебата за човекови права (Human Rights Cinedebate) на бразилскиот Федерален универзитет на Рио Гранде до Сул. Ретроспективата почна со проекцијата на „Пред дождот“ на 26 август, а следуваат на 23 септемрви „Прашина“, на 21...

„Анимакс Скопје фест“ го отвори повикот за анимирани филмови

Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје фест“ објавува отворен повик за аплицирање за годинешното петто јубилејно издание на фестивалот, кое ќе се одржи во периодот од 5 до 8 ноември во Скопје, Република Македонија. Право да се пријават имаат сите филмови изработени во која било техника на анимирање, завршени по 1 јануари 2014 година, кои претходно не биле пријавени...

Француски филмски фестивал – отворање во Скопје, затворање во Охрид

Пред осум години, со ентузијазмот и со стекнатиот капитал на писателот Јордан Плевнеш, како поранешен македонски амбасадор во Франција, во Охрид почна и повеќе години се одржуваше Фестивалот на францускиот филм, кој донесе значаjни остварувања и познати актери. Фестивалот кој трае до 17 до 20 јуни, по петгодишно одржување во Охрид, сега е префрлен во Скопје, а во Охрид ќе...

Француски филмски фестивал од 17 до 20 јуни

Осмото издание на Францускиот филмски фестивал ќе се одржи од 17 до 20 јуни, а ќе бидат прикажани десетина француски филмови од најуспешната француска продукција во текот на изминатите две години. Настанот е организиран со поддршката на Министерството за култура на Македонија и Регионот Долна Нормандија. На отворањето на фестивалот ќе биде присутен и почесен гостин, а ќе има и презентации...

Летната програма на Кинотека почнува со детски фестивал

Летната програма во Кинотека на Македонија почнува со филмскиот фестивал „Тинтири-минтири“, посветен на детските филмови, но и на филмови што ги изработиле деца, а ќе се одржува од 5 до 7 јуни. Во првите денови од јули, пак, во Кинотеката ќе се одржува „Скопје синема сити“ – фестивал на музички филмови. Ќе бидат прикажани шест документарци кои се однесуваат на популарната...

Денеска почнува филмскиот фестивал во Тетово

Четвртото издание на филмскиот фестивал „Watch out“ ќе се одржи во Тетово од 26 до 29 мај во амфитеатарот на Меморијалната куќа на комунистичката партија во Тетово. За фестивалот имало пријавено повеќе од 150 апликации од пет континенти, а жирито одбрало 32 филма кои ќе бидат прикажани во четирите фестивалски дена. Фестивалот го организира Центарот за балканска соработка „Лоја“ од...

Фестивалот на францускиот филм само еден ден во Охрид

Осмото издание на традиционалната манифестација Фестивал на францускиот филм, годинава е со неколку измени и со ревидирана програма. Фестивалот ќе има само еден ден во Охрид, а и свеченото отворање се сели во Скопје, на 17 јуни. На фестивалот филмовите ќе бидат прикажани во рамките на свеченото затворање, кое ќе се одржи на 20 јуни во Охрид, од 20.30 часот. Во...

Во петок почнува „Скопски филмски фестивал“

Со светската премиера на филмот „Медена ноќ“ на режисерот Иво Трајков, во петок свечено ќе биде отворено осумнаесеттото издание на „Скопски филмски фестивал“. Фестивалот ќе треае до 24 април, а за осумте дена публиката ќе види повеќе од 60 филмови од светската, европската и од македонската кинематографија. На фестивалот ќе бидат прикажани документарецот за Сноуден, добитникот на „Оскар“, „Граѓанинот четири“, како и...

Промоција на документарци на студенти по режија

Првата генерација студенти на Факултетот за филмска режија од Штип, во класата на Антонио Митриќески, вечерва ќе прикаже краткометражни документарни филмови. Ова ќе биде и прво претставување на филмови на студенти по филмска режија, како дел од испитни активности. Ќе бидат прикажани осум филмови, на тема автопортрет. Филмовите на студентите Викторија Витанова, Ѓорѓи Лазов, Тања Симоновска, Александра Донева, Зоран Лазаров, Никола...

„Амазон“ почнува да снима филмови

Компанијата „Амазон“ објави дека ќе снима и ќе снабдува со филмови кои првобитно ќе бидат наменети за кината, а потоа ќе ги дистрибуира на нејзините претплатници преку услугата „прајм инстант видео“. Американскиот гигант во интернет-дистрибуција објасни дека филмовите кои ќе ги произведува ќе бидат достапни на неговата платформа во САД само четири до осум недели по појавувањето во кината. Снимањето на...

„Брдмен“ и „Гранд хотел Будимпешта“ со најмногу номинации за „Оскар“

„Американски снајперист“, „Момчештво“, „Брдмен“, „Гранд хотел Будимпешта“, „Игра на имитирање“, „Теоријата за сè“, „Удар со камшик“ и „Селма“ се номинациите за најдобар филм за 87. издание на церемонијата за доделување на наградите „Оскар“. „Брдмен“ и „Гранд хотел Будимпешта“ имаат најмногу, по девет номинации, а по нив следува „Игра на имитирање“ со осум номинации. За најдобар режисир номинирани се Алехандро Гонзалес за „Брдмен“, Ричард...

„Замрзнатото кралство” и „Волкот од Волстрит“ најмногу пиратски симнувани филмови

„Замрзнатото кралство“ и драмата на Мартин Скорсезе, „Волкот од Волстрит“, се најмногу пиратски симнувани филмови во 2014 година. Овие филмови биле симнувани повеќе од 30 милиони пати. Научниот филм на Алфонсо Куарон „Гравитација“ е на трето место меѓу симнуваните филмови, и тоа со цели 29,4 милиони пати. Четвртата позиција е за „Хобит“, симнуван 27,6 милиони пати, а приказната за суперхероите од...

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...