fbpx
Таг: Филипо Гранди

таг: Филипо Гранди

За првпат во историјата, во светот има над 100 милиони присилно раселени луѓе

Бројот на луѓе принудени да избегаат од конфликти, насилство, кршење на човековите права и прогон сега ја надмина застрашувачката бројка од 100 милиони за првпат во историјата, зголемен од војната во Украина и други смртоносни конфликти. „Сто милиони се страшна бројка – подеднакво отрезнувачка и алармантна. Тоа е рекорд што никогаш не смееше да се постигне. Ова мора да послужи...

ОН: Бегалската криза е глобален проблем кој бара глобално решение

Бегалците и барателите на азил се глобален феномен кој бара одговор на глобално ниво, изјавил за „Би-би-си“ високиот комесар за бегалци на Обединетите нации (ОН), Филипо Гранди. Гранди, кој должноста висок комесар за бегалци ја презеде во јануари годинава, вели дека повеќе земји треба да им помогнат на неколку држави кои го носат товарот од бегалската криза и дека „затвореноста...

Филипо Гранди, нов комесар на УНХЦР

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, го именува италијанскиот дипломат Филипо Гранди за нов висок комесар за бегалци на ОН (УНХЦР), кој ќе биде одговорен да ја реши една од најголемите бегалски кризи, соопштија синоќа од ОН. Гранди (58) ќе го замени Португалецот Антонио Гутареш, кој беше на чело на УНХЦР од 2005 година. Именувањето на Гранди треба да биде...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...