fbpx
Таг: Фидел Кастро

таг: Фидел Кастро

Јанко Бачев споделува неверодостојна изјава на Фидел Кастро за следна војна во Европа

Лидерот на политичката партија Единствена Македoнија, Јанко Бачев, на својот Фејсбук профил сподели изјава која наводно ја кажал поранешниот претседател на Куба, Фидел Кастро. Но, иако Кастро никогаш не изјавил вакво нешто како што тврди Бачев, оваа објава е многу вирална со 180 споделувања и над 1.000 реакции, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Кажано пред...

Најстариот син на Фидел Кастро изврши самоубиство

Фидел Кастро Дијас-Баларт, најстариот син на поранешниот кубански лидер Фидел Кастро, изврши самоубиство, соопштија утрово кубанските државни медиуми. „Докторот на науки Фидел Кастро Дијас-Баларт, кој неколку месеци беше под лекарски надзор поради тешка депресија, изврши самоубиство на 1 февруари, на 69-годишна возраст“, пренесе кубанскиот весник „Гранма“. Фидел Кастро Дијас-Баларт е роден пред Кубанската револуција, во бракот на Фидел Кастро со Мирта...

Фидел Кастро погребан во Сантијаго де Куба

Урната со пепелта на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, денеска беше погребана во Сантијаго де Куба, каде пред повеќе од 60 години почна кубанската револуција, чиј водач беше Кастро. Погребот беше одржан откако кубанските власти во последен момент ги откажаа плановите церемонијата да биде пренесувана во живо на телевизија, на национално и на меѓународно ниво. На новинарите од странските...

Фидел Кастро денеска ќе биде погребан во Сантијаго де Куба

Денеска во Сантијаго де Куба ќе бидат погребани посмртните останки на поранешниот кубански водач Фидел Кастро. Вчера беше одржана меморијална служба која ја водеше братот на Кастро, кубанскиот претседател, Раул Кастро. Водачот на кубанската револуција и поранешен претседател на земјата, Фидел Кастро, почина на 25 ноември на 91 година. Урната со пепелта на Кастро пристигна во Сантијаго де Куба, каде пред...

САД нема да испратат официјална делегација на погребот на Фидел Кастро

Соединетите Американски Држави нема да испратат официјална државна делегација на погребот на кубанскиот лидер Фидел Кастро, соопшти денеска Белата куќа, јавуваат светските медиуми. Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест, денеска соопшти дека САД на погребот во Хавана ќе ги претставуваат заменик-советникот за национална безбедност, Бен Родс, и Џефри Делаурентис, кого претседателот на САД, Барак Обама, го номинираше за амбасадор во...

Путин нема да присуствува на погребот на Фидел Кастро

Рускиот претседател Владимир Путин не планира да присуствува на погребот на кубанскиот лидер Фидел Кастро, изјави портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков. Путин е многу зафатен подготвувајќи се за редовното годишно обраќање на нацијата, кое е планирано да се случи на 1 декември, додаде Песков. Руската делегација на погребот ќе ја предводи Вјачеслав Володин, близок соработник на Путин и претседател на руската...

Во Северна Кореја, три дена жалост за Фидел Кастро

Во Северна Кореја почна тридневната жалост поради смртта на лидерот на кубанската револуција, Фидел Кастро, кој почина во петокот вечерта во Хавана, на 91 година. Знамињата во земјата ќе бидат спуштени на половина копје во знак на почитување спрема револуционерниот лидер, а граѓаните се собираат на метро-станицата во Пјонгјанг, каде е поставена стаклена витрина со некролози за Кастро. Во некролозите се...

Алжир прогласи осумдневна жалост поради смртта на Фидел Кастро

Алжир прогласи осумдневна жалост поради смртта на кубанскиот револуционер и поранешен претседател Фидел Кастро. Алжирските медиуми го опишаа Кастро како голем пријател на Алжир, кој дал голема поддршка на земјата во отпорот против Франција во периодот од 1954 до 1962 година. Кабинетот на претседателот на Алжир соопшти дека претседателот Абдулазиз Бутефлик донел одлука за осумдневна жалост по повод смртта на Фидел...

Светските лидери изразуваат сочувство за смртта на Кастро

Светските лидери жалат поради смртта на лидерот на кубанската револуција и поранешен претседател Фидел Кастро, кој почина синоќа по долго боледување. Поранешниот претседател на Советскиот сојуз, Михаил Горбачов, истакна дека кубанскиот лидер бил доволно храбар да ѝ се спротивстави на Америка. - Фидел направи сè да го демонтира колонијализмот и да воспостави соработка. Фидел се спротивстави на американската блокада и со...

Путин: Фидел беше искрен и верен пријател на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин го пофали Фидел Кастро, лидерот на кубанската револуција кој почина синоќа на 91-годишна возраст. Тој го нарече Кастро „симбол на еден период“ и „искрен и верен пријател на Русија“, соопшти Кремљ. „Името на овој истакнат државник со право се смета за симбол на една ера во новата историја на светот“, напишал Путин во телеграмата до кубанскиот претседател...

Десетдневна жалост на Куба, погребот на Фидел Кастро на 4 декември

Кубанските власти прогласија десетдневна жалост поради смртта на револуционерниот лидер Фидел Кастро. Неговата урна ќе биде погребана на 4 декември, во историскиот југоисточен град Сантијаго де Куба. „Од 26 ноември до 4 декември ќе бидат запрени јавните активности и свечености, а националното знаме ќе биде спуштено на половина копје на јавните згради и на воените објекти“, соопштија кубанските власти. Претседателот на...

Почина Фидел Кастро

Кубанскиот лидер и револуционерна икона Фидел Кастро почина на 91 година од животот, објави кубанската државна телевизија. „Ел команданте“ ја изгуби битката со болеста. Неговата смрт претставува крај на една ера и заминување на еден од најголемите, најпознатите и најконтроверзните светски лидери. - Командантот на кубанската револуција почина ноќеска, во 22.29 часот – соопшти неговиот брат и претседател на Куба, Раул Кастро. Во...

Рохани во Хавана на средби со браќата Кастро

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска во Хавана се сретна со актуелниот и со поранешниот претседател на Куба, Раул Кастро и Фидел Кастро. Рохани за време на еднодневната посета на Куба разговарал со 90-годишниот Фидел Кастро. Тој имал одвоена средба и со Раул Кастро, кој го презеде водењето на земјата од својот постар брат во 2006 година. Рохани допатувал на Куба по...

Куба ги легализираше малите и средни приватни претпријатија

Властите на Куба објавија дека ги легализирале малите и средни приватни претпријатија што е нова фаза во реформите кои се спроведуваат од кога е претседател Раул Кастро, кој го презеде управувањето со земјата од својот брат Фидел во 2008 година. Раул Кастро се обидува да го поттикне растот на слабата кубанска економија, но е соочен со отпорот на лидерот на...