fbpx
Таг: фестивали

таг: фестивали

Во Скопје се одржува првиот Street Food Week, уживање на отворено со храна и музика

Првото издание на фестивалот Street Food Week неделава се одржува во центарот на Скопје во организација на Бистро Комедија, информираат од Јуроп Хаус. На просторот пред Театар Комедија, во периодот од 13 до 17 јуни се претставуваат 10 штандови со храна во периодот по 19 часот. Фестивалскиот настан е придружен со музика од пет диџеи за секој засебен ден, а...

Град Скопје не го поддржа единствениот фестивал за феминизам ПРВО ПА ЖЕНСКО

Единствениот фестивал за феминизам и феминистичка култура во Северна Македонија, ПРВО ПА ЖЕНСКО годинава остана без средствата од Град Скопје. Градските власти одлучија да не ја поддржат овогодинешната музичка програма на фестивалот којшто годинава го слави јубилејното десетто издание, информираат организаторите Тиииит! Инк. „Оваа година ППЖ го слави своето јубилејно десетто издание, па затоа се потрудивме и програмата на фестивалот...

Поради прогласената тридневна жалост, се откажува одржувањето на неколку фестивали

Поради прогласената тридневна жалост по вчерашниот пожар во тетовската ковид болница во која загинаа 14 лица, Владата апелираше до сите општествени чинители да ги одложат сите јавни и приватни прослави, забави, културно-уметнички и спортски настани, партиски и друг тип на промоции предвидени за овие три дена. Организаторите на неколку настани веќе официјално соопштија дека ги откажуваат предвидените активности во наредните...

Денеска почнува првото издание на Дојран Рок Фест

Денеска ќе се одржи првото издание на Дојран Рок Фест на плоштадот во Стар Дојран. Фестивалот, којшто претендира да постане традиционален во летниот период и во текот на наредните години, ќе биде отворен со настапот на пет различни музички групи од земјава, и тоа: Bad Obsession, High Voltage, Cruel, Daktili и The Chicks. „Особено сме горди и посебно возбудени за...

„Beach Film Festival“ ќе се одржи од 21 до 25 јули во Охрид

Со акустичниот концерт со Хана Корнети, на 21 јули, со почеток од 20:30 часот, започнува 4-тото издание на „Beach Film Festival“ во Охрид. На три локации во градот - плажата Горица 3, Лапидариумот и бродот Армада ќе се одвиваат планираните активности. Покрај филмските проекции на плажата Горица 3, во Лапидариумот ќе се одржи работилница за филмска критика. Планирано е да...

Во понеделник започнува Драмскиот аматерски фестивал во Кочани

ДАФ
Со монодрамата „Лидија, или сè што знам за жените“ која ќе биде изведена пред Споменикот на слободата во Кочани, во понеделник започнува 57 издание на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија. Пандемијата со корона вирусот ги промени плановите на организацијата, па, наместо во мај, како што беше досега, фестивалот ќе се одржи во септември и октомври. Поради новонастанатата ситуација, претставите ќе...

Фестивалот EXIT презакажан за 2021 година

егзит фестивал
Веќе е извесно дека фестивалот Егзит нема да се одржи годинава поради коронавирусот. Организаторите на фестивалот во понеделникот се огласија на социјалните мрежи појаснувајќи дека се одлучиле на овој чекор поради здравствената безбедност на учесниците и публиката. „Откако после нашето последно обраќање, здравствената ситуација во земјата (Србија) за жал не се подобри, а имајќи предвид дека здравјето и безбедноста на...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...