fbpx
Таг: Фејсбук пост

таг: Фејсбук пост

Објава на Фејсбук ја прикажува смртта на актерот Душко Костовски како нова вест

Очигледно е дека целта на постот била да се привлечат што е можно повеќе кликови и реакции на Фејсбук, па поради тоа и веста е суптилно пренесена да делува како да е нова. Никаде во постот не се спомнува дека станува збор за сеќавање на смртта на актерот Душко Костовски, или пак дека поминале 28 години од неговата...

Со лажна наградна игра на Фејсбук се злоупотребува брендот на „Кока Кола“

Страницата од која се споделува невистинитата наградна игра нема други постови, нема официјални податоци за „Кока Кола“, нема други содржини, нема контакт адреса, ниту вообичаените маркетинг активности коишто „Кока Кола“ ги има на своите официјални комуникациски канали на социјалните мрежи. На официјалната Фејсбук страница на „Кока Кола“ која може да се погледне на следниот линк и таму нема...

Вистиномер: За да се привлечат кликови, се објавува невистина дека врз Путин е извршен атентат

Објавата што ја рецензираме се коси самата со себе – во насловот се вели дека бил извршен атентат врз рускиот претседател Владимир Путин, во текстот пишува за „наводен обид за атентат што се случил во февруари“, според изјава на украински разузнавач, за на крајот да се каже дека нема никакви докази за таквите тврдења, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Вистиномер: ФБ измама од лажен профил со име и фотографија од сопругата на претседателот Пендаровски

Злоупотребата на името и фотографиите на Првата дама е пријавена во Министерството за внатрешни работи во Секторот за компјутерски криминал. Лажниот профил е пријавен во Фејсбук, одговорија од Кабинетот на македонскиот претседател, пишува „Вистиномер“ во новата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Под името Елизабета Пендаровска и фотографија од сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓорѓиевска, лажен профил на Фејсбук...

Вистиномер: Лажно се тврди дека цитокинската бура кај пациент настанала поради примена вакцина

Тврдењето во постот дека цитокинската бура кај момчето е последица на вакцината е лажно. Младиот човек при прераскажувањето на своето лично искуство на ниту едно место не тврди дека цитокинската бура настанала како последица на вакцина против ковид-19, туку како последица на самата болест ковид-19. И мајката на момчето во друг пост на Фејсбук, во делот на коментарите под...

Вистиномер: Нема лекари во државното здравство што работат за 250 евра плата

„Вистиномер“ рецензираше Фејсбук-пост со тврдење дека во земјава некои лекари земаат плата од 250 евра и утврди дека нема такво нешто. Рецензијата подолу ја пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук во кој е споделен текст со наслов ,,Само во Македонија: Пекар со плата од 600 евра, а лекар со 250 евра”. Во самата содржина на текстот лекарите не се споменати...

Вистиномер: Пост дезинформира дека ковид вакцините ќе доведат до нова варијанта што ќе убие 35 проценти од луѓето

Со раскринкување на дезинформациите во еден пост на Фејсбук, во кој се тврди дека вакцините против ковид-19 ќе доведат до појава на нов сој на корона вирусот се зафати „Вистиномер“, изнесувајќи низа факти и докази. Целата анализа на „Вистиномер“ ја пренесуваме подолу:   Рецензираме пост на Фејсбук во кој се тврди дека Комисијата за заразни болести на Велика Британија до владата на...

Вистиномер: Неодобрен и нерегистриран лек се продава како решение за проблеми со бели дробови

Во оваа многу вирална објава со над 1.000 споделувања, преку 6.000 реакции и стотици коментари, се нуди наводен лек за чистење на белите дробови. Но, корисниците на социјалните мрежи треба да бидат многу внимателни, затоа што ова не е лиценциран лек и не може како таков да се продава. Сите кои имаат проблеми за коишто се тврди во објавата...

Вистиномер: Дури и ако се разболат, вакцинираните многу полесно се справуваат со ковид-19 од невакцинираните

Во постот што го рецензираме, со испуштање на важни информации, се креира погрешен впечаток. Дури и да има заразени со ковид по 2 примени дози од вакцината (има такви случаи во сите земји од светот, па и во нашата), тие во најголем дел се со полесна клиничка слика, ретко умираат и ретко се хоспитализирани со тежок тек на болеста....

Вистиномер: Вакцината не е поврзана со демонски сили

Вакцината не претставува смртна опасност, ниту пак, докторите ги трујат граѓаните, како што дезинформира постот. Досега во Северна Македонија нема пријави за смртни случаи од ковид-вакцината. Од Агенцијата за лекови и медицински средства во земјава (МАЛМЕД) објаснуваат дека досега пријавените несакани реакции од вакцините не отстапуваат од опишаните во упатствата за употреба и дека не е пристигната ниту една...

Вистиномер: Нема никакви докази дека крвната слика се влошува по примање вакцина против ковид-19

Пост на Фејсбук, без никакви научни докази и факти, ги убедува луѓето дека, доколку се вакцинираат против ковид-19, ќе имаат влошена крвна слика. Ова е една од низата објави на социјалната мрежа Фејсбук кои се дел од антиваксерската кампања, пишува „Вистиномер“. ШОКАНТНО! Луѓето, кои примиле „В“ имаат влошена крвна слика! Докторка ја споредувала крвната слика на пациентите пред и по земањето...

Вистиномер: ЕМА не издала нова препорака вакцината „АстраЗенека“ да не се дава на постари од 60 години

Објава на Фејсбук, преку насловот на текстот што се споделува, шири невистини дека има нова препорака од Европската aгенција за лекови (EMA) да не се вакцинираат постарите од 60 години. Повод за ваквиот наслов е интервјуто на лидерот на работната група на ЕМА за ковид-19, Марко Кавалери за италијанскиот весник „Ла Стампа“, но тој потоа за „Ројтерс“ изјави дека...

Вистиномер: Претседателот на Танзанија не бил убиен, туку починал во болница од здравствени причини

Потпретседателката на Танзанија, Самија Сулуху, причината за смртта на шеесет и едногодишниот претседател Џон Магуфули не ја лоцира во никакво убиство, туку посочи дека имал здравствени проблеми, односно срцево заболување. „Википедија“, повикувајќи се на изјава од потпретседателката Сулуху, пишува дека  претседателот имал коморбидитети повеќе од 10 години, а, исто така, наведува дека постоеле шпекулации во најмалку два наврата дека...

Вистиномер: Не е точно дека жената ќе се нарекува „родител кој раѓа”

Фејсбук пост, во којшто е споделен медиумски напис, ја дезинформира јавноста дека се воведуваат нови правила, со кои наместо мајка, жената ќе се нарекува „родител кој раѓа“, пишува Вистиномер.мк во својата нова анализа, којашто подолу ја пренесуваме во целост. Во оваа објава, која во моментот на нашата рецензија има над 45 интеракции (реакции, споделувања и коментари), се вели: „Сатанисти !!! Орвел го...

Вистиномер: Бремена жена немала спонтан абортус по вакцинација за ковид-19

Во информација споделена на Фејсбук пост, се тврди дека жената на фотографијата, претставена како доктор Сара Белтран Понсе, имала абортус неколку денови откако ја примила вакцината на Фајзер против ковид-19. Според објавата од 7 февруари 2021 година, жената  наводно „си го убила нероденото дете, заради својата глупава глава без интелигенција и без верба во Бог, и се вакцинирала против...

Вистиномер: Лага е дека тестови за ковид-19 во Демир Хисар се вршат во гаража

Пост на Фејсбук шири дезинформација за тоа каде се земаат брисови за ковид-19 во Демир Хисар, пишува Вистиномер.мк, во новата анализа. Во објавата се пласира фотографија на која нејасно се насетуваат две медицински лица во некаква заштитна облека, која може да биде медицинска - но иста таква се користи и при употреба на инсектициди во земјоделството и овоштарството - како...

Вистиномер: Лажна Фејсбук-страна шири антибугарска пропаганда

Лажна Фејсбук-страна која се преставува дека е официјална Фејсбук страна на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Гази Баба шири антибугарска пропаганда, пишува Вистиномер. На страната е објавено кратко видео на кое се гледа млад човек на кого не му се гледа ликот како го пали знамето на Бугарија, а во позадина се слуша една од химните на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ....

Вистиномер: Корона вирусот е ВИРУС, а не бактерија

Манипулација околу корона вирусот и ковид-19 е направена во објава на Фејсбук на македонски јазик, при што два главни елементи се во игра – дека е бактерија и дека се лекува со аспирин, пишува Вистиномер во својата нова анализа. Авторот на манипулацијата, т.е дезинформацијата пласирана во постот, тврди дека германски лекари откриле оти станува збор за бактерија и дека врз...

Вистиномер: Болничка вежба за справување со Ковид-19 не претставува заговор за да се измисли пандемијата

На Фејсбук неодамна се појави злоупотребено видео, кое потоа се сподели ширум социјалната мрежа, па и преку пост на македонски јазик, пишува „Вистиномер“. Што содржи видеото? Најпрвин слушаме анонимен глас (ликот не се појавува), кој на хрватски јазиквели дека ќе видиме видео клип во кој, пак, можат да се видат глумци во болница на кои им е речено да глумат дека...

Курти со услови за формирање на Заедницата на српски општини, во Белград турканици во парламентот

Косовскиот премиер Албин Курти презентираше услови кои ќе овозможат да се разгледа формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО), а опозициските партии тоа го нарекоа промена во...