fbpx
Таг: факултет

таг: факултет

Вучиќ: Ова ми е последен мандат

Повеќепати кажав дека ова ми е последниот мандат, вели српскиот претседател Александар Вучиќ во интервјуто што вчера го даде за српската телевизија „Пинк“, зборувајќи за неговите политички непријатели. Тој првин ја разчисти дилемата околу оценките на факултетот, која стана актуелна откако шефот на пратеничката група на Српска напредна странка, Александар Мартиновиќ, во српското Собрание ги донесе индексот и фотокопија од...

ВМРО-ДПМНЕ одржува панел-дебата „Видливи и реални проекти“ во МОБ

Панел-дебата на темата „Видливи и реални проекти“ организира ВМРО-ДПМНЕ во Македонска опера и балет. Настанот се одржува во рамките на тридневниот отчет на партијата за постигнувањата, проектите и за политиките. На вечерашната дебата, меѓу другите, учествуваат и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, заменик-министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, заменик-министерот за образование и за наука, Спиро Ристовски, и директорот на...

ОЈО поднесе обвинение против шест лица од „Еразмус“, за едно постапката е запрена

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција информира дека денеска до Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинителен акт против шест лица осомничени во предметот „Еразмус“. ОЈО ја запрело истражната постапка за Т.Ф., ценејќи дека нема докази што потврдуваат дека осомничениот го сторил кривичното дело. „Обвинителството ги товари обвинетите врз основа на докази што го потврдуваат основаното сомневање дека повеќепати во...

Студентите на Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе може да се запишуваат преку мобилен телефон

Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) од Штип ќе запишува нова генерација на студенти преку новата електронска платформа која денеска беше претставена на јавноста. Средношколците кои сакаат да се запишат на некој од факултетите преку платформата ќе може да ги внесат своите лични податоци, по што ќе одговараат на прашањата кои се однесуваат на државната матура. Целата процедура со плаќањето исто така е електронска. Сепак,...

Матурантите ќе се запишат на факултет за знаење

Најголем дел од идните студенти ќе се запишат на факултет за да стекнат повеќе знаење во областа што ги интересира, покажува анкетата на порталот „Факултети“ направена меѓу 446 матуранти. Според резултатите, 27 проценти од анкетираните матуранти како втора причина за запишување на факултет ја одбрале дипломата бидејќи сметаат дека полесно ќе им донесе вработување, а 18 проценти од нив го прават...

Факултет во Москва евакуиран поради дојава за бомба

Московската полиција утринава евакуираше околу 1.000 луѓе од Рускиот универзитет за нафта и гас, поради дојава за поставена бомба. Како што јавуваат руските медиуми, непознато лице се јавило во полицијата и пријавило дека на Факултетот за нафта на југозападот на Москва е поставена бомба. На местото веднаш пристигнала специјалната полиција, која евакуирала 1.000 лица, а со помош на полициско куче, се пребаруваат...

Студентски собир пред Архитектонски факултет во Скопје

Студентите уште еднаш го повторија својот став дека не го сакаат новиот тест на факултетите
Стотина студенти синоќа се собраа пред Архитектонски факултет во Скопје, на третиот Студентски пленум, на кој се разговараше за најавата од Министерството за образование да воведе екстерно тестирање во високото образование, пренесе „Радио МОФ“. Под мотото „Не ведни глава, придружи се!“, студентите уште еднаш го повторија својот став дека не го сакаат новиот тест на факултетите. Дискусијата на студентите се задржа на две...

Само еден концесионер на мала хидроцентрала во Националниот парк „Шар Планина“ се откажал, останатите бараат обесштетување

Концесионерите на четири од седумте мали хидроцентрали кои се зацртани во Националниот парк „Шар Планина“ побарале надомест за вложените средства за да се откажат од изградбата. Само еден концесионер...