fbpx
Таг: Фајзер – Бионтек

таг: Фајзер – Бионтек

Ковид вакцините ниту содржат графен оксид, ниту се чистат со суплементи

Фото: Pixabay/qimono
Во постот што го рецензираме се посочуваат суплементи кои наводно „чистат“ од вакцината, односно го отстрануваат графен оксидот наводно внесен при вакцинацијата. Но, ниту една од вакцините против ковид-19 кои се достапни ширум светот, произведени од Фајзер, Модерна, Џенсен, Астра Зенека, не содржи графен оксид во нивните листи на состојки кои се јавно достапни. Во текот на вакциналната кампања...

Различни серии на вакцините на Фајзер немаат различен состав

Во постот и во текстот што се споделува се изнесени повеќе невистини. Во написот како извор на информации и заклучоци се користи базата на пријави за сомнеж за несакани ефекти по вакцинација ВАЕРС. Во постот неточно се тврди и дека тие што биле вклучени во клиничките тестирања биле измамени или принудени да учествуваат. Напротив, учеството во клиничко тестирање е...

Урсула фон дер Лајен не купувала вакцини од компанијата на сопругот

Постот неточно тврди дека Фон дер Лајен купила вакцини од компанијата на нејзиниот сопруг, Хајко Ехтер фон дер Лајен. Тој е германски лекар и од септември 2020 година е медицински директор на американската биотехнолошка компанија Orgenesis, која е специјализирана за клеточни и генски терапии, а не за вакцини против ковид-19. Самата изјава на поранешниот руски претседател Димитри Медведев, којашто...

Вистиномер: Нема докази дека вакцината на „Фајзер“ предизвикува згрутчување на крвта

Не постојат медицински докази дека вакцината на „Фајзер“ ја оштетува човечката крв, односно, дека ја онеспособува да го носи кислородот низ крвотокот. Консензусот на медицинската заедница која третира пациенти со ковид, не соодветствува со ова тврдење, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук шири дезинформации за безбедноста на вакцината на „Фајзер“. Постот тврди дека...

Вистиномер: Не е вистина дека различни серии од вакцината на „Фајзер“имаат различен состав

Во видеото паушално се тврди дека различни серии од вакцината на „Фајзер“ имаат различен состав и дека од одредени серии има процентуално повеќе починати пациенти. Вакцината на „Фајзер“ е иста во сите држави, се произведува во контролирани процеси и од националните влади и од интернационалните регулатори и од самиот производител.  Дополнително, ВАЕРС не смее да се користи како индикатор...

Вистиномер: мРНК вакцините немаат влијание врз бојата на млекото на мајките доилки

На објавата ѝ недостига контекст, односно важната информација од Упатството на ВАЕРС како да се толкуваат подтоците коишто се објавуваат во системот. Извештаите до ВАЕРС можат доброволно да ги достават сите, вклучително и давателите на здравствени услуги, пациентите или членовите на семејствата. Извештајот за несакан настан до ВАЕРС не е доказ дека вакцината е причина за тоа. Тестирањето на...

Вистиномер: Не е точно дека никој во „Фајзер“ и „Бионтек“ не се вакцинирал против ковид

Изјава на доктор Угур Сахин, еден од основачите на компанијата „Бионтек“, дадена на крајот на 2020 година, е злоупотребена во постот за лажно да се тврди дека вработените, сопствениците и директорите на „Фајзер“ и „Бионтек“ не се вакцинирани. Тоа не е точно. Угур Сахин и неговата сопруга Озлем Туречи, исто така, основач на „Бионтек“, во интервјуто дадено  во септември...

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини на „Фајзер-Бионтек“ преку Ковакс-механизмот

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс-механизмот, велат од Министерство за здравство. „До крајот на годината, преку Ковакс-механизмот е најавена испорака на уште 100.000 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“. Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај населението, а кои се препорачуваат за имунизација и на деца над 12 години, ќе бидат дистрибуирани...

Втор случај на делта-варијанта на корона вирус во земјава, Филипче очекува 600.000 вакцини до крајот на јуни

Министерот за здравство Венко Филипче вчера потврди дека е откриен втор случај на заболено лице од делта-варијантата на корона вирусот во земјава, којшто првично беше регистриран во Индија. Тој дополни дека станува збор за колега на македонскиот државјанин кој првично беше откриен оти боледува од индискиот сој. И двете лица биле на работа во Ирак, каде што се заразиле...

Околу 180.000 граѓани чекаат да примат прва доза вакцина, ќе се покријат со „Фајзер“, „Синовак“ и „Астра Зенека“

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека околу 180.000 македонски граѓани во моментов се наоѓаат на список и чекаат за да примат прва доза вакцина против ковид-19. На новинарското прашање дека нема доволно вакцини за аплицирање на прва доза за пријавените граѓани, тој рече дека веќе ги уфрлиле во системот 10.000-те вакцини од „Фајзер/Бионтек“ коишто пристигнаа...

САД ја одобрија за користење вакцината на „Фајзер/Бионтек“ за млади од 12 до 15 години

По Канада, и САД ја одобрија за користење вакцината против ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ за младите на возраст од 12 до 15 години, пренесува „Гардијан“. Американската агенција за лекови (ФДА) ја издаде неопходната дозвола, со што младите лица кои имаат над 12 години ќе можат да бидат вакцинирани. Досегашното одобрение по итна постапка за користење на вакцината се однесуваше за...

Денеска 10.000 нови дози вакцини на „Фајзер“, во сабота 100.000 вакцини „Синофарм“ од кинеската армија

Вакцинацијата во земјава се одвива добро, околу 110.000 граѓани се веќе вакцинирани, од кои 23.000 се граѓани се ревакцинирани со втора доза. Ова денеска го изјави министерот за здравство Венко Филипче, кој дополни дека денеска пристигнуваат околу 10.000 вакцини на „Фајзер“. Половина од нив се од директниот договор со производителот, а другата половина преку солидарниот фонд на Европската Унија...

Фајзер и Бионтек поднесоа барање до ЕМА за одобрување на нивната вакцина за деца од 12 до 15 години

Фајзер и Бионтек потврдија дека до Европската агенција за лекови (ЕМА) поднеле барање за проширување на примената на нивната вакцина против корона вирусот кај деца на возраст од 12 до 15 години. Компаниите претходно овој месец поднесоа слично барање до регулаторното здравствено тело во САД, а вакцината е веќе одобрена за употреба кај луѓето на возраст над 16 години...

Стапува на сила трипартитниот договор со Австрија и „Фајзер/Бионтек“ за набавка на 119.600 вакцини

По најавата од Европската комисија во декември минатата година за обезбедување на механизам за распределба на вакцини за земјите од Западниот Балкан преку репрограмирање на ИПА-средства во износ од 70 милиони евра, Секретаријатот за европски прашања информира дека денеска стапува на сила трипартитниот договор помеѓу Северна Македонија, Австрија и „Фајзер/Бионтек“ за набавка на 119.600 дози вакцини против ковид-19. „Им благодариме...

ЕУ ќе добие дополнителни 50 милиони дози на вакцината „Фајзер“ до крајот на јуни

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лаен денеска информираше дека е постигнат договор за испорака на дополнителни 50 милиони дози од вакцината „Фајзер“ со производителот. Со ова, од „Фајзер/Бионтек“ земјите од ЕУ во вториот квартал од годинава ќе добијат вкупно 250 милиони дози од оваа вакцина за имунизацијата на населението, пренесува Јуроњуз. Таа се заблагодари на производителот на вакцините...

Медиа Плус: Таравари дезинформира со тврдењето дека македонската влада не нарачала 800.000 вакцини преку Ковакс

Тврдењето на поранешниот министер за здравство Арбен Таравари во текот на гостувањето на ТВ Алсат М (18.02.2021), дека за Македонија се резервирани само 103.200 дози на вакцини е неточно и со тоа тој ја дезинформира јавноста, пишува „Медиа Плус“ во својата анализа, што ја пренесуваме во целост. „Јас го проверувам, сега го гледам системот Ковакс на телефон и ги гледам...

Основачите на „Бионтек“: Како што видовме, развојот на лекови може да се одвива многу брзо

Бионтек
Во интервју за германскиот неделник „Шпигел“, основачите на „Бионтек“ (BioNTech), компанијата која заедно со „Фајзер“ (Pfizer) ја разви првата вакцина против ковид-19 во светот, зборуваат за нивниот успех, за производството на вакцината и идниот развој на вакцини и лекови. На чело на оваа германска компанија основана во 2008 година се Угур Сахин и Озлем Туречи, брачна двојка со турски...

Во февруари пристигнуваат првите 5.850 вакцини на „Фајзер“ против ковид-19

Република Северена Македонија ќе добие 800.000 вакцини против ковид-19 од производителот „Фајзер“, а првите дози ќе пристигнат во февруари, информираат од Министерството за здравство и додаваат дека министерот за здравство Венко Филипче, во директни преговори со овој производител, обезбедил вакцини за цела 2021 година. „Договорот беше дефиниран утрово во телефонски разговор на министерот Филипче и висок претставник на компанијата, производител...

Вистиномер: Нема доказ, ниту индиции, дека новите вакцини против ковид-19 можат да менуваат генетска структура на човек

Покрај антиваксерите, и експерт за заразни болести изнесува тврдење дека со новите вакцини на Фајзер и Модерна ќе се интервенирало во човековата генетска структура. Но, десетина други професори од други универзитети таквото тврдење веќе го имаат демантирано, наведувајќи дека mRNA вакцините не можат да влијаат врз ДНК, главниот носител на информациите во човечката генетска структура, пишува Вистиномер.мк Пост објава на...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...