fbpx
Таг: фабрика Треска

таг: фабрика Треска

Шанса за Центар и општина Центар во костец за земјиштето кај фабриката Треска

Од граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ денеска укажаа дека градоначалникот на Центар, Горан Герасимовски ги крши одлуките и прописите и работи спротивно од сопствените предизборни ветувања во однос на комплексот Треска во центарот на Скопје. Од општината реагираа дека станува збор за лаги и манипулации. Од „Шанса за Центар“ изјавија дека не добиле информација на Совет на општина Центар кој...

Се расчистува просторот во „Треска“, следува ли бетонизацијата и на овој дел од градот?

Сопствениците на земјиште во кругот на некогашната фабрика „Треска“ започнаа со расчистување на старите објекти. Според градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски до општината пристигнале 36 барања за издавање решенија за отстранување од кои одобрени се 13. Чистењето на просторот ќе го вршат самите сопственици и ќе се одвива во неколку фази. Герасимовски вели дека по пожарот пред пет месеци...

Резервоарот за нафта во фабриката „Треска“, која неодамна гореше, е празен, констатирала инспекцијата за животна средина

Резервоарот за нафта во поранешната фабрика за мебел Треска, во која неодамна се случија два пожари едноподруго, е празен, констатирал Државниот инспекторат за животна средина. Во третиот инспекциски увид во последните денови, инспектори на ДИЖС и на Општината Центар го посетиле местото каде се наоѓа резервоарот за нафтени деривати и утврдиле дека е изграден согласно тогашните постоечки стандарди и...

Нова епизода на „Шорткат“: Репортажа од Чешка за тоа како може да се зачува индустриското наследство

Во емисијата „Шорткат“ неделава ја објавуваме репортажата од локалитетот Долњи Витковице, кој претставува заштитено индустриско наследство во чешкиот град Острава. Овој некогашен комплекс не е напуштен и заборавен како фабриките „Треска“, „Купром“ и Стакларницата во Скопје, туку е претворен во креативен центар што го посетуваат над 1,3 милиони лица од целиот свет. Во денешната епизода информираме и за големиот пожар...

„Шанса за Центар“ бара да се утврди дали пожарот во „Треска“ е подметнат и какви материи се чуваат во фабриката

Од граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ реагираа по пожарите што вчера и денеска ја зафатија поранешната фабрика за мебел „Треска“ во центарот на Скопје. Тие бараат да се утврди дали пожарот во „Треска“ е подметнат и какви материи се чуваат на оваа локација. „Старите хали повторно горат кога е во ек јавна дискусија за тоа што ќе се случува понатаму...

Нов пожар во фабриката „Треска“, брзо е изгаснат, но пожарникарите ќе имаат дежурен тим на терен

Утрово во кругот на поранешната фабрика „Треска“ се појавил нов пожар, во којшто бил запален простор од магацините откако вчера гореше огромна хала. Покрај противпожарните екипи кои се на терен и го гаснеа огнот, Мета.мк забележа дека се затворени улиците Рузвелтова и Владимир Полежиноски, за да им се овозможи на пожарникарите непречено да работат и да имаат дотур на...

Пожарот во фабриката „Треска“ изгаснат, нема повредени лица

Пожарот што избувна во поранешната фабрика за мебел „Треска“ е изгаснат и нема повредени лица. Командирот на Скопската противпожарна бригада изјави дека пожарникарите работат на расчистување на теренот и отстранување на можни остатоци за да не се обнови огнот. „Не можам да кажам дали е подметнат пожарот, тоа ќе го утврдат надлежните органи. Важно е дека спречивме ширење на пожарот....

Втор пожар во фабриката „Треска“ за седум месеци, периодот помеѓу преполн со обвинувања и закани за тужби

Денешниот пожар во халите од поранешната фабрика за мебел „Треска“ е втор во низа по минатогодишниот пожар што се случи кон крајот на септември. Скопските пожарникари на 25 септември вечерта интервенираа во кругот на фабричката хала, откако граѓаните од околните згради пријавиле за густ чад што се ширел од фабричката хала. Од септември лани до денес, серија на обвинувања и...

Општина Центар го објави Конкурсот за идејно решение за локалитетот кај фабриката Треска

Општина Центар денеска го објави Конкурсот за изработка на идејно архитектонско-урбанистичко решение за локалитетот фабрика Треска на Електронскиот систем за јавни набавки и на официјалната веб-страница на Општина Центар, информираат општинските власти. За оваа атрактивна локација во центарот на Скопје е создадена програмска задача од стручна Комисија ангажирана за изготвување на задачата, за која од Општината велат дека имала за...

Општина Центар: Се врши најгруб притисок врз советниците за локацијата кај поранешна „Треска“

Општина Центар соопшти дека на вчерашната седница на Советот, во прилог на допис доставен од Агенцијата за планирање на просторот, било изнесено и известување од инвеститорите и сопствениците на земјиштето кај „Треска“ со закана за кривични пријави против советниците и градоначалникот ако ја продолжат постапката за тендер и ако ги суспендираат постојните урбанистички планови. Како што објаснуваат од општината, дописот...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...