fbpx
Таг: Ф16

таг: Ф16

НАТО авионот за воздушно патролирање прелета над Скопје (Галерија)

Македонското небо од денес и официјално е дел од системот на НАТО алијансата за воздушно патролирање. Авионот АВАКС и борбените воздухоплови Ф-16 на НАТО денес прелетаа над главниот град со цел да демонстрираат како се изведува мисијата на Алијансата за воздушно патролирање над С. Македонија. АВАКСОТ слета на скопскиот аеродром, додека два авиона Ф-16 предвидено е да слетаат околу 15...

Генералштаб на АРМ: Првиот прелет на грчките авиони над македонското небо беше успешен

Два борбени авиони на грчкото воздушно воздухопловство утрово направиле два успешни прелети на височина поголема од 1,5 километри во воздушниот простор на земјава, објаснуваат од Генералштабот на АРМ за „Мета“. Инаку, оваа патрола била претходно договорена со Грција, со прецизирани време, место на влез и излез, маршрута и височина. Информацијата дека ќе се случуваат била испратена до државната агенција МИА...

МЗШВ: Активно се работи за подигнување на електронскиот систем, базата на министерството е сигурна и етапно се враќа во функција

Електронскиот систем на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 12-ти овој месец беше цел на хакерски напад од меѓународна хакерска група Black Byte. Нападот предизвика блокирање на редовниот работен...