fbpx
Таг: евтина струја

таг: евтина струја

Евтина струја од 1 декември и преку ден, периодов ќе се средуваат броилата

Евтината дневна струја ќе биде достапна од 1 декември годинава за околу 200.000 домаќинства што имаат смарт броила. За останатите потрошувачи, оваа поволност ќе се вклучува постапно во текот на декември, заедно со читањето на струјомерите, информираа денеска од Електродиструбиција, фирма-ќерка на ЕВН. Воедно, тие апелираат да им се овозможи пристап до броилата од страна на потрошувачите, за да се...

Ќе се врати евтината тарифа на струјата, но од кога, ќе зависи од анализа на Регулаторна

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) планира да ја врати евтината тарифа  бидејќи падна цената на струјата на светската берза. Како што за Мета.мк изјави претседателот на РКЕ, Maрко Бислимовски, евтината дневна тарифа ќе се врати, но во кој часовен интервал и опсег ќе зависи од податоците што ќе ги даде анализата која ја прави РКЕ во моментов. „Свесни сме дека...

Од 1 јули можно е враќање на евтината струја од 14 до 16 часот, најавува Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави можно враќање на евтината дневна тарифа на струјата од 1 јули. Тој рече дека се разговара со Регулаторната комисија за енергетика за ова прашање, поаѓајќи од фактот дека државата ќе има вишок на електрична енергија што ќе ја произведе од мај до октомври годинава. „Заедно со Регулаторната комисија за енергетика работиме во насока...

Цените на струјата во земјава слични како во Србија и Косово, а далеку пониски од Хрватска

Македонија има најниска цена на евтината струја и речиси изедначени цени во скапата тарифа со Србија и Косово, додека Хрватска има забележително повисоки цени и во ниската и во високата тарифа. Сите држави од регионот во текот на минатата година најмалку еднаш ги коригираа цените кои граѓаните ги плаќаат за потрошена електрична енергија. Во земјава на почетокот на јули стартуваше...

Бислимоски: Ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

Марко Бислимовски претседател на РКЕРКЕ
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, Марко Бислимоски денес најави дека тарифниот систем за плаќање на потрошената електрична енергија на домаќинствата во државава ќе се менува. Според него, со промените на тарифниот систем оние кои трошат најмногу, ќе плаќаат повисока цена на струјата и обратно. Односно, потрошувачите кои ќе трошат големи количества на струја, ќе ја плаќаат...

Анѓушев вели дека со либерализацијата, струјата нема да поскапи

Заменик-претседателот на Владата  задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, заедно со министерот задолжен за подобрување на инвестициската клима, Зоран Шапуриќ, и со министeрот задолжен за привлекување на странски инвестиции, Аднан Ќахил, на конференција за медиумите, давајќи отчет за стоте дена од работењето на Владата, ги презентираа ветените и релизираните обврски, како и проектите кои...

Груевски: Се што прави СДСМ е спротивно на намалувањето на трошоците

Како и за најголем дел од ветувањата на СДСМ, така и од ветувањето за намалување на трошоците за живот за граѓаните, нема да има ништо, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по денешната посета на општина Бутел, како коментар на воведувањето дополнителен термин за евтина струја како една од мерките за намалување на трошоците за живот. - Се што прават...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во наредната година ќе ја зголеми цената на струјата

СДСМ и Заев промовираат популистички потег, единствено за да ги изманипулираат граѓаните и да добијат некој глас повеќе на локалните избори, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев за воведување дополнителни два часа евтина тарифа на електрична енергија. „СДС во наредната година ќе ја зголеми цената на струјата. Со либерализација на пазарот на електрична енергија...

Од 1 октомври се враќа евтина струја од 14 до 16 часот

Од 1 октомври ќе се врати евтината струја, било одлучено на владина седница, а соопшти денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Мерката ќе чини осум милиони евра, пари кои, како што рече Заев, ќе се вратат кон граѓаните. Евтината струја ќе биде во периодот од 14 до 16 часот и од 22 до 7 часот секој ден, додека во недела...

Владата го направи првиот чекор за враќање на евтината струја преку ден

На својата 16. седница, Владата вчера усвоила информација во врска со воведување евтина дневна тарифа на електрична енергија за домаќинствата, што беше едно од предизборните ветувања на СДСМ. Следниот чекор ќе биде подготвување владина препорака до Регулаторната комисија за енергетика веднаш да одржи работен состанок со претставници на „ЕВН Македонија“ - АД Скопје, Министерството за економија и на кабинетот на...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...