fbpx
Таг: Евровизија 2022

таг: Евровизија 2022

„Калуш оркестра“ го продаде евровизискиот трофеј за 900.000 долари за донации кон украинската војска

Украинскиот бенд „Калуш Оркестра“ преку аукција објавена на Фејсбук го продаде победничкиот евровизиски трофеј со цел да набави средства за донација кон украинската воена армија, јавува Укринформ. Цената на кристалниот микрофон беше проценета на 900.000 долари, коишто ќе бидат искористени за набавка на три „PD-2“ дронови за украинската војска. „Благодариме на сите што дониравте, а особено на тимот на „Whitebit“ што...

Победа на Украина на Евросонг 2022, „Калуш оркестра“ настапуваше со душа за својата земја

По пласманот како фаворити на првата полуфинална вечер, „Калуш оркестра“ победнички ја испеаја песната „Стефанија“ на вчерашното финале на 66-то издание на Евровизија каде се пласираа како победници со високи 631 поен. Во знак на поддршка и солидарност кон моменталните воени случувања во Украина, беднот кому му беше дадена специјална дозвола за напуштање на државата на крај од настапот гласно...

Андреа ќе настапи на Евровизија, но можеби тоа ќе биде крај за учествата на Северна Македонија

По настанот со Андреа Коевска, која за време на официјалната церемонија за отворање на „Евросонг 2022“ го фрли македонското знаме на тиркизниот тепих и предизвика бурни реакции во јавноста, Уредничкиот колегиум на МРТ ја соопшти својата одлука за санкциите кои планира да ги преземе. Како што е наведено во соопштението, кое го објавија три дена по немилиот настан, одлучиле Андреа...

Украинскиот фолк-рап бенд „Калуш оркестра“ со песната „Стефанија“ фаворит на Евровизија

Украинскиот бенд „Калуш оркестра“ по вчерашниот енергичен настап со песната „Стефанија“ на тековното натпреварување за најдобра песна на Евровизија 2022 се пласираше во финалето и стана еден од потенцијалните фаворити за победа откако видеото на Јутјуб од нивниот настап беше најгледано од сите останати 40 учеснички видеа, пренесува Вашингтон Пост. Фолк-рап бендот во состав на Олег Писук, Ихор Диденчук и...

Андреа гостуваше на националното финале за Евровизија во Романија

Македонската претставничка на Евровизија 2022, пејачката Андреа гостуваше на националниот избор за претставничка песна од Романија каде за прв пат во живо ја испеа „Circles“ премиерно во својата финална верзија. Дел од програмaта беа и настапите на неколку актуелни евровизиски претставници од другите земји, Intelligent Music Project од Бугарија, Zdob și Zdub & Frații Advahov од Молдавија, Владана од Црна...

Жирито пресуди – Андреа со песната „Circles“ е нашиот претставник на Евровизија 2022

Вчера, во емисијата „Стисни плеј“ во просториите на Македонската радио-телевизија, беше изгласана конечната одлука за нашиот евровизиски претставник, според гласовите на жирито, Андреа Коевска со песната „Circles“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Торино. Годинава за прв пат по седум години, организаторот на Националниот избор, МРТ го врати натпреварувачкиот карактер на изборот за претставничка песна со што формираше онлајн...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...