fbpx
Таг: Европско првенство

таг: Европско првенство

Учениците од гимназијата „Никола Карев“ победија на европското средношколско првенство во кошарка

Во неизвесна игра до самиот крај, со само четири бода разлика, учениците-кошаркари од скопската гимназија „Никола Карев“, денеска во финалето на Европското првенство за средношколци ја победија екипата на Чешка, од училиштето „Бохумил Храбал“. Под покровителство на Федерација на училишен спорт на РСМ, за прв пат во историјата на државата беше одржано Европско првенство во кошарка за средношколци (машки...

Европското првенство за жени ќе се игра во Македонија, Црна Гора и Словенија од 4 до 20 ноември

Под слоганот #PLAYWITHHEARТ, Македонија, заедно со Словенија и Црна Гора, есенва ќе биде домаќин на Европското сениорско првенство во ракомет за жени. Првенството ќе се одржува од 4 - 20 ноември, а меѓу најдобрите 16 европски селекции, македонската женска ракометна репрезентација во прелиминарната фаза ќе настапи во рамки на групата Ц, заедно со Холандија, Романија и Франција, соопшти денес...

Англија стана европски шампион во женски фудбал откако ја победи Германија во финалето

Англија ја победи Германија со резултат 2:1 во финалето на Европското првенство во фудбал за жени, со што ја освои својата прва голема титула, пренесува Јуроњуз. Клои Кели го постигна победничкиот гол по одбиената топка во второто полувреме од судиското продолжение, откако Германија не успеа да изведе чист корнер. Натпреварот заврши со резултат од 1:1 по 90 минути на стадионот Вембли,...

Македонија и Украина вечерва ќе се борат за европската титула во „Кантерстрајк“

Македонската репрезентација вечерва од 19 часот ќе се бори против тимот на Украина за освојување на титулата на Европското првенство во играта „Кантерстрајк“. Натпреварот за првото место следи откако вчера нашиот национален тим со резултат 2:1 ја победи српската репрезентација и се пласираше во финалето, информираат од Македонската Еспорт Федерација. Преносот во живо на вечерашниот финален натпревар може да се...

Македонската е-спорт федерација ќе се бори на Eвропското првенство во „Кантер страјк“

Македонската репрезентација во „Кантер страјк“ на 4 јуни ја започнува мисијата за одбрана на европскиот трон на Европското првенство, информираат од Македонската Еспорт федерација. Европското првенство, кое воедно претставува и регионална квалификација за Светското првенство, ќе се одвива во два дела. Првиот дел е онлајн фазата, каде што тимовите ќе се натпреваруваат во групи и вториот дел е плејоф...

Рамадани и Вандески македонски претставници на Европското првенство во атлетика во Талин

Двајца претставници од Македонија ќе учествуваат на Европското првенство во атлетика до 23 години, кое почнува денеска и се одржува до 11 јули во Талин, Естонија. Главната база на случувањата ќе биде стадионот Кадриорг. Сенад Рамадани е пријавен на две трки, а 20-годишниот атлетичар денеска се натпреваруваше во трката на 400 метри, додека утре (9 јули) ќе се натпреварува на...

По успехот на Дрита Ислами, и атлетичарите Ивановски и Поп Арсова соборија два државни рекорди

Два нови национални рекорди за Македонија се поставени на Европскиот Куп којшто викендов се одржа во Кипар. Атлетичарот Дарио Ивановски го оствари рекордот од 8:06.66 во дисциплината 3.000 метри. Тој заврши на третото место на натпреварот во неговата дисциплина. Атлетичарката Адријана Поп Арсова патеката долга 5.000 метри ја истрча за 17:42, поставувајќи го третиот по ред државен рекорд изминатиов...

Атлетичарката Ислами постави нов државен рекорд и победи на 400 метри со пречки на ЕП во Кипар

Најдобрата македонска атлетичарка Дрита Ислами постави нов државен рекорд на 400 метри со пречки и победи на трката на Европското првенствено - трета дивизија што се одржува во Кипар, информираат од Атлетската федерација на Македонија. „57.53 секунди и прво место, што е еднакво на 1.095 бода според таблицата на Светската атлетика. Подобрување од повеќе од една секунда на претходниот македонски...

Американската телевизија ЕСПН го избра македонскиот дрес за најубав на Европското првенство

Водителите Клинтон Јетс и Херк Гомез од американската спортска телевизија ЕСПН во нивниот осврт на Европското првенство во фудбал, го избраа дресот на македонската фудбалска репрезентација за најубав на првенството. Двајцата водители изразија мноштво на пофални зборови за дресот на македонските репрезентативци во вчерашното видео, што ќе претставува уште еден поттик фудбалерите да се покажат во најдобро светло на утрешниот...

Фудбалерите пристигнаа во Букурешт – првиот меч ќе го одиграат против Австрија во недела

Македонската фудбалска репрезентација пристигна во Букурешт каде во недела (13 јуни) ќе го одигра првиот натпревар во рамките на едно Европско првенство од осамостојувањето до денес. Честа да ни биде противник во овој историски меч ѝ припадна на репрезентацијата на Австрија. Четири дена подоцна, на 17 јуни во 15 часот, на фудбалскиот терен ќе се соочиме со Украина. Инаку, на...

Јагма за сликички од македонски фудбалери по пристигнувањето на албумот „Еуро 2020“

За прв пат после распадот на Југославија, колекционерите на сликички од Северна Македонија имаат прилика да ја видат фудбалската репрезентација на својата држава во албум посветен на едно Европско првенство. Судејќи по реакциите на социјалните мрежи и по според активностите околу трафиките, најновиот албум „Еуро 2020“ од италијанскиот издавач „Панини“ предизвикува огромен позитивен интерес, кој се надоврзува на радоста предизвикана...

Скопје славеше по фудбалската победа и пласманот на Европското првенство [галерија]

Победата на македонската фудбалска репрезентација во мечот против Грузија и извојуваниот пласман на претстојното Европско првенство, вчеравечер и во текот на ноќните часови се прославуваше масовно во главниот град, Скопје. Првиот пласман на Европското првенство во фудбал во македонската историја ги извади скопјани на улиците, при што често пати можеа да се видат и знамиња и шалови со сонцето од...

Заев и Мицкоски им честитаа на ракометарите за победата над Словенија

Преку своите профили, премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчеравечер им ја честитаа победата на македонските ракометни репрезентативци кои со победа над машката репрезентација над Словенија од 25:24 ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. „Одличен почеток на нашата репрезентација на Европското првенство во ракомет. Вие сте нашата гордост и заедно се радуваме...

Одбојкарите освоија сребрен медал и никој не ги пречека

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија, која вторпат го освои сребрениот медал во Европската лига, вчеравечер се врати дома, но за неа немаше организиран пречек, како за ракометарите, па сами минаа низ Порта Македонија, на плоштадот ја отпеаја македонската химна и потоа заиграа оро. Како што извести „Екипа“, од „пречекот“ директен пренос од својот мобилен телефон преку „Фејсбук“ правел капитенот Никола...

Сениорската женска кошаркарска репрезентација пријавена на квалификациите за Евробаскет 2019

Сениорската кошаркарска репрезентација во женска конкуренција по три години отсуство од кошаркарската сцена во Европа, ги почнува активностите. Тоа што претседателот на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, како и генералниот секретар, Моника Гаврилоска, го најавија минатата година на собирот со сениорките, оваа година ќе стане реалност – националниот А-тим е пријавен и ќе учествува во квалификациите за Европското првенство, кое ќе...

Португалија е нов европски првак во фудбал

Фудбалската репрезентација на Португалија е нов европски првак, откако во големото финале Европското фудбалско првенство ја совлада домашната селекција на Франција со 1-0. Стрелец на победничкиот гол беше Едер во 109. минута од натпреварот. УЕФА го прогласи дефанзивецот на Португалија, Пепе, за најдобар играч на финалето на Европското првенство помеѓу Португалија и Франција. Фудбалерот на Реал Мадрид одигра одлично финале од 120...

Британски новинар незабележан ја поминал сигурносната зона на стадионот во Марсеј

Репортер на британскиот таблоид „Сан“ успеал да се инфилтрира во сигурносната зона на стадионот „Велодром“ во Марсеј без никој да го запре. Рос Кембел успеал незабележан да пројде до местото на стадионот каде никој не смее да има пристап без акредитација, наведувајќи дека на својот пат не наишол на ниту една проверка, иако француските власти уверуваат дека се преземени сите мерки...

Во Марсеј тепачка помеѓу навивачи на Русија и на Англија

Група руски и англиски навивачи се степаа во Марсеј, а снимката од тепачката во која летале шишиња и столови е објавена на интернет. Тепачката се случила во пресрет на натпреварот на двете фудбалски репрезентации на Европското првенство во фудбал, кое вчера почна во Франција. Полицијата против напаѓачите употребила солзавец. Во тепачката учествувале околу 200 луѓе, а двајца Англичани се уапсени. Натпреварот помеѓу репрезентациите...

Вежба за спречување терористички напад на стадионот во Лион

Вчера вечер на стадионот „Парк олимпик“ во предградието на францускиот град Лион се одржа масовна воена вежба за спречување на терористички напади за време на Европското првенство во фудбал. Според сценариото пред натпреварот Украина-Северна Ирска двајца напаѓачи се кренале во воздух на влезот на стадионот, при што загинале десет, а ранети се 80 лица. Гледачите се во паника, а обезбедувањето...

Македонија изигра нерешено со Норвешка

Македонската ракометна репрезентација изигра нерешено против репрезентацијата на Норвешка. Натпреварот од втората фаза на Европското првенство, кое се игра во Полска, заврши со резултат 31:31. На полувремето македонските ракометари водеа со четири поени разлика (17:13). Играч на натпреварот беше Кире Лазаров, кој постигна 11 гола. Пет гола даде Дејан Манасков, а три Филип Миркуловски. Борко Ристовски имаше 11 одбрани. Кај Норвешка, Кристијан Бјорнсен даде шест...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со една поголема мечка и уште две помали,...