fbpx
Таг: европски земји

таг: европски земји

За првпат во историјата, во Европа електричните автомобили повеќе продавани од дизелашите

Во Европа во текот на декември 2021 година се продадени повеќе електрични автомобили во споредба со дизелашите, пишува Фајненшел Тајмс. Станува збор за историски резултат, којшто е силно поддржан од субвенции од владите и законските ограничувања за возилата што испуштаат штетни материи во воздухот. Повеќе од една петтина од продадените автомобили во 18 европски земји, вклучувајќи го и Обединетото Кралство,...

СЗО апелира на поостри мерки во Европа за да се заузда ширењето на новиот сој на корона вирусот

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на корона вирусот којшто за прв пат беше откриен во Велика Британија, јавува Би-би-си. Директорот на СЗО за Европа, Ханс Клуге рече дека потребни се поостри мерки за „израмнување на стрмната вертикална линија“ на зголемениот број на случаи во некои земји. Тој...

Личниот банкрот нема да биде применлив на македонска почва поради високите камати

Во четиригодишната Програма на владата, покрај другото, е најавена имплементација на старата идеја за донесување на закон за личен стечај. Закон за личен стечај е најавен како модел за заштита на должникот и спречување на нови задолжувања. Но, и заштита на доверителите, кои ќе можат да ја наплатат реална вредност на долгот, со што би се спречил системот на...

Владата ќе им го плати авиопревозот на граѓаните кои сакаат да се вратат, парите треба да ги вратат за 15 дена

Владата ќе организира авионски превоз за враќање во земјава на македонски граѓани кои се моментално во странство, по претходна листа од Министерството за надворешни работи, МНР. Таа е подготвена ќе ги покрие и трошоците за билетите на сите патници. А, потоа, во рок од 15 денови, лицата треба да и ги вратат парите на посебна сметка, иако од аеродром,...

Италија бара од европските партнери да ги отворат своите пристаништа за мигрантите

Италијанското министерство за внатрешни работи денеска побара од европските земји да ги отворат своите пристаништа за прием на бродови со мигранти, со што би се ублажил притисокот што го трпи Италија. Денеска во Париз се состанаа министрите за внатрешни работи на Италија, Франција и на Германија, Марко Минити, Жерар Коломб и Томас де Мезијер, кои ќе разговараат за приливот на...

Македонија бара полицајци од европските земји за помош со мигрантската криза

Управувачкиот комитет за координација и за управување со мигрантската криза донел одлука да се испратат официјални барања до поголем број европски земји за испраќање полициски службеници во земјава за помош во справувањето со кризата, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). „На сите состаноци што се одржуваа на регионално или европско ниво, Република Македонија апелираше дека ни е потребна материјална и логистичка...

Независно судство – лесно се ветува, тешко се спроведува

Во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во правосудството насловен:„На правосудството му е потребна финансиска „бустер“ доза“, меѓу другото се забележува дека независноста и кај судството и кај обвинителството, иако законски загарантирано,...