fbpx
Таг: Европска вселенска агенција

таг: Европска вселенска агенција

Европската вселенска агенција во новата класа го вклучи и првиот астронаут со физичка попреченост

Британскиот параолимпиец Џон Мекфол е меѓу најновите именувани астронаути регрутирани од Европската вселенска агенција (ЕСА), со што стана првиот астронаут со физичка попреченост. Мекфол е дел од новата класа на европски астронаути кои беа претставени вчера и се први регрутирани астронаути по 2009 година. Според Би-би-си, Европската вселенска агенција сака да ја прошири дефиницијата за тоа што сè е потребно...

Европа планира да одвои милијарди евра за активности во вселената

Европските министри за истражување денеска и утре се на средба во Париз за да се договорат околу издвојување на буџет од 18,5 милијарди евра потребни за понатамошни активности во вселената. Според Би-би-си, на агенда на вселенските истражувачи се мисии на Месечината и Марс, како и лансирање на сателити за набљудување на временските услови и шифрирање на глобалните комуникации. Предложениот буџет за...

Како астронаутката Саманта Кристофорети ја изведе легендарната сцена од „2001: Одисеја во вселената“?

Неколку дена пред астронаутката Саманта Кристофорети да се врати на Земјата од Меѓународната вселенска станица на 15 октомври, Европската Вселенска Агенција (ЕСА) објави видео клип кој покажува дека таа во реалноста ја изведува сцената со сателитот од научнофантастичниот филм „2001: Одисеја во вселената“. Оваа сцена се смета за една од најлегендарните во историјата на кинематографијата. Во клипот Кристофорети чекори по...

На меѓународната вселенска станица ќе се намести движечки робот за помош на астронаутите (видео)

Европската вселенска агенција (ЕСА) на меѓународната вселенска станица (МВС) се подготвува да постави тн. „роботска рака“ (ЕРА). Таа ќе полета на 15 јули, а пристигнувањето се очекува на 23 јули. Станува збор за движечки робот, кој ќе се движи надвор и блиску до рускиот дел на МВС. Лансирањето ќе се изврши со руската ракета „Протон“. „ЕРА“ е долга 11 метри...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...