fbpx
Таг: Европска Централна Банка

таг: Европска Централна Банка

Европската централна банка со предупредување до банките за можни кибер-напади од руските хакери

Европската централна банка (ЕЦБ) ги предупреди банките дека се можни кибер-напади од руски хакери во периодот на ескалација на тензиите со Украина, јавува Ројтерс. ЕЦБ ги подготвува европските банки за евентуален кипернапад спонзориран од Русија, додека се зголемуваат тензиите во врска со украинскиот конфликт. Конфликтот меѓу Русија и Украина ги потресе политичките и деловните лидери кои стравуваат од инвазија која...

ЕЦБ догодина предвидува раст на БДП во еврозоната од 3,9 отсто, за 5 отсто помалку од очекувањата

Европската централна банка, ЕЦБ, соопшти дека очекува побавно закрепнување на економијата во еврозоната во однос на претходните очекувања и додава дека до 2023 година инфлацијата ќе биде далеку од предвидените 2 отсто. „Сите предвидовме дека ќе има втор бран, но неговата длабочина и траење како и мерките за изолација не се на очекуваното, констатирано ниво“, изјави претседателката на ЕЦБ, Кристин...

Народната банка во иднина полесно ќе открива фалсификувани евра

Европската централна банка (ЕЦБ) и Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) склучија договор за соработка во сферата на заштитата на банкнотите во евра од фалсификување. Со тоа, како што соопштија од НБРСМ, се остварува уште еден чекор во исполнувањето на препораките од најновиот извештај на ЕК за следење на мерките на Европскиот систем на централни банки. Договорот го потпишаа гувернерката...

ЕУ треба да се подготви за зголемување на каматните стапки, порачаа банкарите од Охрид

Сите ние треба да им кажеме добредојде на повисоките каматни стапки, најави Бас Бекер од регионалната канцеларија на Меѓународниот монетарен фонд за Централна и Источна Европа на прес-конференцијата во Охрид за време на одржувањето на седмата годишна истражувачка конференција на Народната банка на Македонија. - На оваа конференција главно прашање е кое ќе биде влијанието на движењето на каматните стапки...

Куере: Треба да прескокнете некои фази и директно да одите на дигиталниот пазар

Мора да создадете финансиско опкружување во кое може да застанете цврсто на нозе и да имате капацитет да ги издржите шоковите во глобалната економија. Тоа се прави со силна економија во однос на хартиите од вредност и тоа се покажа во последната година. Сакам да ја пофалам НБРМ која направи одлична работа. Оваа порака денеска ја испрати членот на Извршниот...

ЕЦБ нема да ја зголеми каматната стапка

Каматните стапки нема да се зголемат сè додека не заврши програмата за откуп на обврзници, која ќе продолжи до декември, изјави претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги. Тој додаде дека откупот на обврзници ќе биде со темпо како и досега, во износ од 60 милијарди евра месечно. Според првиот човек на ЕЦБ, закрепнувањето на економијата во еврозоната е резултат на...

Стапката на инфлација во еврозоната е највисока во последните три години

Официјалните бројки покажуваат дека инфлацијата во државите што припаѓаат на еврозоната, во декември се зголеми на највисоко ниво во последните три години, главно поради зголемување на трошоците за енергија. Европската статистичка агенција (Евростат) соопшти дека годишната стапка на инфлација се зголемила на 1,1 процент во декември од 0,6 отсто во ноември. Декемвриската стапка е највисока од септември 2013 година, кога инфлацијата исто така...

ЕЦБ ја продолжи финансиската помош за Грција под построги услови

Грција доби зелено светло од Европската централна банка за продолжување на итната помош за ликвидност, но по повисока цена. ЕЦБ одлучи да ја продолжи програмата во исти рамки, но ги скрати колатералните гаранции, кои се користат за ликвидноста на банките. Според аналитичарите, тоа значи дека за две третини се намалува лимитот на финансии што банките може да ги влечат од итниот...

Грција задоволна од Еврогрупата

Грчката влада изрази првично задоволство од денешниот состанок на Еврогрупата. Од Атина ги толкуваат позитивно денешните пораки од Брисел, истакнувајќи дека има добра вест за Грција бидејќи Еврогрупата дала зелено светло да почнат да се применуваат одлуките од 20 февруари, со што Европската централна банка ќе треба да ја олабави ригорозната позиција што ја има кон Грција. Според информациите од извори од...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...