fbpx
Таг: Европска Комисија

таг: Европска Комисија

Ферхојген: ЕУ мора да направи нешто против заморот од проширување

Поранешниот европски комесар за проширување, Гинтер Ферхојген, денеска во Братислава порача дека Европска Унија мора да направи нешто против заморот од проширување и јасно да каже дека тој процес не беше оптоварување за старите земји-членки, туку дека од него корист имаа сите, пренесуваат медиумите. - Треба да им се порача на европските земји кои сè уште не се дел од Унијата,...

Хрватска и официјално со најлоши економски прогнози во ЕУ

Хрватска има најлоши економски прогнози од сите членки во Европска Унија, се наведува во есенските прогнози на Европската комисија, а прогнозираниот пад на домашниот бруто-производ (БДП) е зголемен од 0,6 на 0,7 отсто за оваа година. Зголемена е и процената на стапката на невработеност, од минатогодишните 17,3 отсто на 17,7 отсто, јавуваат хрватските медиуми. Европската комисија најдобра оцена даде за ирската економија,...

Почнува со работа новата Европска комисија

Новата Европска комисија(ЕК), на чело со поранешниот премиер на Луксембург и лидер на еврогрупата, Жан Клод Јункер, денеска го почнува својот мандат. Комисијата, всушност, првпат ќе има двајца лидери бидејќи е предвидена и функција прв потпретседател, позиција на која е именуван холандскиот социјалдемократ Франс Тимерманс. Тимерманс ќе биде координатор на Комисијата. Овој дипломат, полиглот и поранешен шеф на холандската дипломатија, остави силен впечаток...

Французинот Паке, нов директор во ЕК за Македонија

Французинот Жан-Ерик Паке е новиот директор на секторот „Б“ во Директоратот за преговори за проширување на Европската комисија, предводен од еврокомесарот Јоханес Хан. Паке доаѓа на местото на Александра Кас-Грање. Од утре на местото на еврокомесарот Штефан Филе доаѓа Австриецот Хан. Директоратот ќе биде раководен од Данецот Кристијан Даниелсон, но во иднина ќе го носи името Директорат за соседство и за...

ЕУ: Русија и Украина да склучат договор за гасот

ЕУ ги повика денеска Украина и Русија да постигнат договор за решавање на спорот за гасот меѓу двете земји. Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, ги повика сите инволвирани страни да ги завршат преговорите за Украина да може да добие достава на гас, што ќе биде сигурна и врз основа на пазарни цени, се наведува во соопштението на ЕК. Предлогот...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...