fbpx
Таг: европратеник

таг: европратеник

Илхан Ќучук: Нема да има подобар предлог, никој не му витка рака на Скопје

Нема да има промена на позицијата на ЕУ - ниту има таква желба, ниту пак неколку месеци пред европските избори во ЕК, Советот ќе се зафатат да се ангажираат со менување на правилата. Правилата се тие, усогласени се и секој треба да се прилагоди на нив. Второ - нема да има подобар предлог, бидејќи овој е најдобриот. Никој не...

Три лица го претепале секретарот на Бугарскиот клуб во Охрид

Дваесет и едногодишниот Бугарин од Охрид, Христијан Пендиков, секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид, синоќа бил претепан од три лица пред угостителски објект во центарот на градот. Информацијата на Фејсбук ја објави бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој извести и дека Пендиков е примен в болница. „Насилството, омразата и дискриминацијата треба да сопрат! Очекувам моментална реакција од властите...

Ковачев го прогласи Пендаровски „за заведен или неписмен“

Со остри зборови европратеникот од бугарската владејачка партија ГЕРБ, односно од Европската народна партија, Андреј Ковачев се нафрли на македонскиот претседател Стево Пендаровски, поради неговата изјава дека „земањето бугарски пасоши од страна на Македонци поради интерес е во истиот историски контекст во кој Гоце Делчев во 1900-та година не можел да се напише нешто друго освен Бугарин“. Ковачев рече...

Каракачанов не чита историја, а ни договори кои ги потпишала владата во која членува

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов и претседател на ВМРО-БНД, а по него и бугарскиот европратеник Андреј Ковачев од ГЕРБ, обајцата припадници на бугарската политичка десница, викендов настапија со остри квалификации за македонскиот национален идентитет. Вториот, иако не ги повтори заканите од Каракачанов дека Бугарија може да го блокира зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО ако...

Кукан: Ратификацијата на Договорот со Бугарија е позитивен чекор напред

Европратеникот Едвард Кукан денеска ја поздрави ратификацијата на Договорот за добрососедство со Бугарија оценувајќи ја како позитивен чекор напред во регионалната соработка. „Добри вести од македонското Собрание каде е ратификуван Договорот за пријателство со Бугарија. Позитивен чекор напред, кој се надевам дополнително ќе ја зајакне регионалната соработка“, напиша Кукан на „Твитер“. https://twitter.com/EduardKukan/status/953193239284199426 Инаку, Кукан е дел од европратеничката тројка, заедно со Иво...

Вајгл денеска ќе има средби со Џафери и со опозицијата во Собранието

Иво Вајгл, известувач на Европскиот парламент за Македонија, денеска во Собранието во 14.30 часот ќе се сретне со спикерот Талат Џафери, соопшти собраниската служба за информирање. Потоа европратеникот од Словенија ќе се сретне со експерти на ЕУ, по што ќе има средби со координаторите на пратеничките групи на опозициските ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА, Илија Димовски и Африм Гаши. Вајгл ќе се...

Кукан се надева на значителен пресврт во кризата во Македонија и на Балканот

Европратеникот Едвард Кукан, известувач во сенка за Македонија во Европскиот парламент, во интервју за „Еуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans) вели дека во наредните месеци очекува значителен пресврт во политичките случувања во Македонија и во другите балкански земји зафатени од „трендот“ на блокада и на бојкот на клучните институции. - Ние се соочуваме со сериозна политичка криза во Македонија и...

Што негира Вајгл: Дека Груевски спомнал „затвор“ или дека нему му се испуштило?

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и дека пренесувал нешто што Груевски му го кажал нему при нивната последна средба во Скопје. Сепак, во демантот никаде не се споменува зборот „затвор“. Односно никој, ниту...

Почна средбата на Вајгл со Заев

Почна средбата на преседателот на СДСМ, Зоран Заев, со европратеникот Иво Вајгл. На почетокот Вајгл на даде изјава и рече дека тоа ќе го стори на крајот од средбата. Европратеникот денеска ќе има средби со лидерите на поголемите политички партии, а според најавите, треба да се сретне и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Иво Вајгл утре во посета на Македонија

Европратеникот Иво Вајгл, кој е известувачот за Македонија во Европскиот парламент и посредник во преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, за надминување на политичката криза, утре доаѓа во Скопје. Неговата посета е да се информира за текот на преговорите за спроведувањето на договореното од Пржино.

Европратеник од Бугарија ја обвини македонската полиција за тортура врз Бугарите

Eвропратеникот од Бугарија, Ангел Џамбаски, испрати писмо до Европската комисија во врска со испрашувањата бугарски граѓани од службите за безбедност на Република Македонија. Имено, според Џамбаски, на 25 ноември 2014 година, претседателот на Бугарскиот културен клуб од Скопје реагирал поради повреда на правата на граѓаните во Струмица и во Кочани, нанесени од полицијата во Македонија. Од македонското Министерство за внатрешни работи, запрашани...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...