fbpx
Таг: Европарламентарци

таг: Европарламентарци

Не е точно дека претставници на Европскиот парламент го газат знамето на Донецката Народна Република

Оваа информација e објавена на 8 декември годинава, на Јаху Њуз. Луѓето кои го газат знамето воопшто не се претставници на Европскиот парламент, а видеото е снимено месеци по почетокот на воената инвазија на Русија врз Украина, така што ова видео не би можело да биде една од причините за инвазијата, спротивно на она што се тврди во постот,...

Ветер во грб побара Димитров од европарламентарците

„Градењето модерна европска демократија е, пред сè, во интерес на нашите граѓани, во интерес на земјите од регионот и од интерес на ЕУ. Стабилна, економски просперитетна и успешна Република Македонија подразбира стабилен и просперитетен регион“, порачал министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во денешното обраќање пред Комитетот за надворешни работи во Европскиот парламент (АФЕТ), соопшти Министерството за надворешни работи. Во...

Ахмети: ДУИ останува посветена на реформите и на решавање на споровите со соседите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) останува ангажирана во спроведувањето на реформите и во решавањето на проблемите, како што е прашањето за името и другите отворени прашања со соседните земји, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со европратениците Едвард Кукан и Иво Вајгл. – Храбро ќе бараме и ќе работиме во правец на споменатите реформи, не само во судството,...

Пропаднаа преговорите меѓу власта и опозицијата во Албанија, посредувани од ЕП

Преговорите меѓу власта и опозацијата во Албанија, посредувани од европарламентарците Кнут Флекенштајн и Дејвид Мекалистер, не успеаја да донесат никакви резултати, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Опозицијата, предводена од Љуљзим Баша, смета дека критериумите за техничка влада не треба да бидат предмет на преговори. Разговорите на двајцата европратеници со претставниците на власта и на опозацијата траеја нeколку часа. Извори...

Груевски три часа му објаснувал на Хан дека ова било „политичко силување“

Средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханеси Хан, траела три часа и на неа, како што соопштуваат од партијата, Груевски и неговите соработници „многу директно, јасно и прецизно“ ги претставиле своите позиции за моменталната политичка состојба, но и за „сите причинители, поттикнувачи и извори на неколкугодишната криза во Македонија“. Груевски на...

Груевски дојде на разговори со Хан, но не сакаше да се слика ниту за твит

Во тек е средбата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн. „Јоханес Хан и европратениците на разговори со Никола Груевски. Итно е потребна нова влада. Види го парламентарното мнозинство. Уставот мора да биде почитуван“, напиша на „Твитер“ Мајкл Карнитшниг, кој е дел...

Ахмети: Ние сме дел од мнозинството и нема да го прекршиме договорот

Ние сме дел од мнозинството и нема да го прекршиме договорот, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, во Собранието. - Ние ги дадовме нашите потписи за парламентарно мнозинствo и не планираме да ги прекршиме нашите ветувања –...

Чавков: Пратениците утре ќе имаат непречен пристап во Собранието

Утре пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот, вели за „Дојче веле“ директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков. Утре, во 12 часот, во Собранието треба да се одржи координација на парламентарните политички партии за формирање на Комисијата за избори и за именување, како основа за продолжување на конститутивната седница за избор на претседател на Собранието. Утре напладне...

Кукан, Флекенштајн и Вајгл ќе препорачаат ЕП да го одложи донесувањето на извештајот

Ги повикуваме претседателот и сите политички партии да ја почитуваат демократската одлука на граѓаните на земјата и без понатамошно одложување да го прифатат секое договорено парламентарно мнозинство, се вели во заедничката изјава на тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл во врска со актуелните политички случувања во Македонија. - Како што неколкупати кажавме заедно со комесарот Хан, очекуваме...

Изборите и човековите права, теми на разговор помеѓу европарламентарците и ЛДП

Делегација на Либерално-демократската партија во состав Филип Аврамчев и Јасмина Конеска, денеска оствари средба со европратениците Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн. За време на средбата, присутните се осврнале на неколку теми, меѓу кои и Договорот од Пржино, како и изборите на 11 декември. На европратениците им биле презентирани програмските приоритети на ЛДП, економијата, екологијата и човековите права. Европратеникот Вајгл сериозно бил...

Ричард Ховит утре доаѓа во Скопје

Група еврпарламентарци, предводени од Ричард Ховит, утре ќе дојдат во посета на Македонија. Предвидено е Ховит во рамките на посетата да се сретне со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. По средбата, Ховит ќе одржи прес-конференција во седиштето на партијата. Засега не се откриваат детали ниту, пак, за што конкретно ќе разговаараат и ќе соопштат на прес-конференцијата. Посетата на европарламентарците доаѓа во пресрет на...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...