fbpx
Таг: европа

таг: европа

Џонсон: Британија не се отцепува од Европа и ќе остане посветена европска сила

Велика Британија ќе остане посветена европска сила, дури и кога ќе ја напушти Европската Унија, изјави британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатиите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа во Потсдам. Џонсон истакна дека излегувањето од Унијата не значи дека Велика Британија се отцепува од континентот. - Обединетото Кралство не...

Mej: Британија со Брексит не ја напушта Европа

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Братислава изјави дека Велика Британија со Брексит не ја напушта Европа. - Остануваме во НАТО. Велика Британија и понатаму ќе стои до своите сојузници на источното крило на НАТО. Неодамна одобривме засилување на британската армија за источното крило и редовно ќе праќаме наши војници на вежбите во Словачка и кај другите сојузници – рече...

„Луфтханза“ со намален профит поради терористичките напади

Најголемиот германски авиопревозник „Луфтханза“ соопшти дека поради терористичките напади и сè поголемата политичка и економска нестабилност, значително опаднал бројот на резервации за авионски летови, особено на долгите дестанции во Европа. Како што јавуваат светските агенции, акциите на германскиот гигант денеска паднале за 5,6 отсто и сега чинат 10,47 евра по акција. Покрај заканите од тероризам, Европа се соочува и со политичка нестабилност...

Британија останува посветена на европската безбедност

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека неговата земја ќе остане посветена на европската сигурност по гласањето за излез од ЕУ. - Тоа што ќе го кажам е дека Британија ја напушта ЕУ, но не ѝ врти грб на Европа, ниту на европската одбрана и сигурност – рече Камерон по доаѓањето на самитот на НАТО во Варшава. Камерон, кој се залагаше...

Обама: Брексит стави пауза на интеграцијата на Европа

Одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската Унија го става целиот проект на ЕУ за евроинтеграција на пауза, соопшти денеска американскиот претседател Барак Обама. Обама за „Ен-пи-ар“ денеска изјави дека Брексит доведе до пресилна реакција низ целиот свет. - Се создаде мала хистерија по гласањето за Брексит, небаре НАТО исчезна, трансатлантската алијанса се распадна, а секоја држава поита кон својот...

ПССЕ: Мигрантската криза е проблем на Европа, а не на Грција

Бегалската и мигрантската криза во Источниот Медитеран треба целосно да се сфати како европски и глобален проблем, а не само како проблем на Грција, се наведува во Резолуцијата 2118, усвоена денеска по завршувањето на третиот дел од редовното годишно заседание на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ). Јунскиот дел од заседанието во Стразбур ја обележа расправата за оваа криза. Во...

Ципрас загрижено апелира на европска солидарност и обединување

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, изрази голема загриженост поради резултатите на референдумот за излез на Велика Британија од Европската Унија, оценувајќи го овој чекор како потврда за длабоката политичка криза во ЕУ и за криза на европскиот идентитет. Ципрас апелираше за европска солидарност и обединување, но и за промена на насоката во која се движи ЕУ преку големи демократски и социјални реформи. -...

Официјално отворен најдолгиот железнички тунел во светот

Најдолгиот и најдлабокиот железнички тунел во светот „Готард“, кој минува под Швајцарските алпи, денеска и официјално е пуштен во употреба. Тунелот е долг 57 километри. Изградбата траела речиси две децинии, чинела околу 12 милијарди швајцарски франци, а во неа биле ангажирани 2.400 работници. „Готард“ ќе ги поврзува северна и јужна Европа. Според швајцарските власти тунелот ќе биде револуција во европскиот товарен сообраќај....

Турција се закани дека ќе испраќа бегалци во Европа

Турција ќе испраќа бегалци во Европа доколку Европскиот парламент донесе „погрешна одлука“ при разгледувањето на предлозите за воведување безвизен режим за турските државјани, соопшти поранешниот советник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Бурхан Кузу. - Доколку донесат погрешна одлука, ние ќе станеме бегалци - напиша Кузу на „Твитер“. Тој во изјава за „Блумберг“ рече дека Европа ќе биде несреќна, доколку вратата на Турција...

Заев: Македонија ќе биде дел од големото европско семејство

Градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска положи свежо цвеќе пред споменикот на паднатите борци во Народно ослободителната-антифашистичка борба на Македонија во Струмица. - Треба темелно да си го исчистиме сопствениот двор од нештата што сериозно ни ги разнишуваат темелите на државата и на државноста за да ѝ покажеме на Европа дека Македонија се враќа на вистинскиот пат...

Вајнрајт: Можни се нови терористички напади во Европа

Директорот на Европол, Роб Вајнрајт, денеска во Рим предупреди дека во Европа најверојатно ќе се случи нов терористички напад од голем обем. - Заканата од терористички напади и понатаму е особено голема, најсериозна од 11 септември и стравувам дека во иднина ќе бидат можни нови напади во Европа – рече Вајнрајт во обраќањето пред комитетот за Шенгенскиот договор на италијанскиот...

НАТО и ЕУ предупредуват дека ИД планира напади со биолошко оружје

Терористичката група Исламска држава планира напади со билошко и со нуклеарно оружје во Европа, сметаат функционери на НАТО и на ЕУ. Постои „оправдана загриженост“ дека терористичката група се обидува да добие супстанца што може да се користи за да се развие билошко, хемиско и радиолошко оружје, тврдат функционерите. Заменик-шефот за противтероризам во Европската комисија, Хорхе Берто Силва, на саемот за безбедност и...

„Билд“: Терористите планираат напади на европските плажи

Германскиот весник „Билд“ денеска објави дека европските плажи, особено во Италија, Шпанија и на југот на Франција, би можеле да бидат мета на исламистички бомбашки напади. „Планираа терористички напади на нашите плажи“, е насловот на „Билд“, објавен со слика на која плажата се гледа низ нишан, пренесуваат италијанските медиуми. Германскиот весник наведува дека постои страв дека терористи можат да се преправат во...

Грчките мали и средни претпријатија размислуваат за заминување од Грција

Лошата бизнис-клима и високите даноци сè повеќе ги тераат грчките компании да размислуваат за преселба на активностите во странство. Истражувањето на Институтот „Ендевор Грис“ (Endeavor Greece) покажува дека во моментов 9.000 помали грчки компании размислуваат за заминување од државата. Според истражувањето, најголема причина за тоа е е даночната нестабилност во Грција, слабиот пристап до капитал и високите даноци. Иако обично претпоставките се...

Ердоган бара поддршка од Европа во борбата против курдските сепаратисти

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Вашингтон ги повика европските земји да ја поддржат кампањата на неговата влада против курдските сепаратисти, после нападот со автомобил во кој загинаа седум лица на југоистокот на Турција. Неговиот говор пред Институтот „Брукингс“ е обележан со судири меѓу турските безбедносни служби и демонстрантите новинари. - Не можеме тоа веќе да го толерираме. Се надевам дека...

САД издвојуваат уште 20 милиони долари за бегалците во Европа

САД ќе издвојат дополнителни 20 милиони долари за помош на бегалците во Европа, изјави заменик-американскиот државен секретар за менаџмент и ресурси Хедер Хигинботом за време на посетата на грчкиот остров Лезбос. Хигинботом наведе дека, со тоа вкупната помош на Вашингтон за европската мигрантска криза од минатата година изнесува 43,6 милиони долари. Најголем дел од фондот, 17,5 милиони долари, ќе биде издвоен...

Лавров: Кога се соочуваме со тероризам, треба да се остават геополитичките игри настрана

Европејците би требало да ги остават настрана геополитичките игри во момент кога се соочуваат со тероризам, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Лавров, на почетокот на состанокот со неговиот германски колега, Фран Влатер Штајнмаер, изјави дека Русија е подготвена да разговара за борбата против заканите од тероризам. - Се надевам дека Европејците, кои се соочуваат со сериозна закана од...

САД ги предупредија граѓаните за ризикот ако патуваат во Европа

На потенцијалниот ризик од патувања во Европа, ги предупредија САД своите граѓани, наведувајќи дека по Брисел, терористичките групи планираат напади и во други градови на континентот. „Терористичките групи продолжуваат да планираат непосредни напади во Европа, а цел им се спортски настани, туристички места, ресторани и јавниот транспорт“, се наведува во предупредувањето изададено од Стејт департментот. За тие американски граѓани што сепак ќе патуваат...

Европските лидери со осуда за нападот во Брисел и со поддршка за народот

Европските лидери ги осудија терористичките напади во Брисел, а изјави на сочувство и на поддршка до белгискиот народ стигнуваат од сите страни. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека „неговите мисли се со народот на Белгија“ и го осуди „варварскиот напад во Брисел“. Во осуда на терористичкиот напад во Белград се вклучи и Австрија. Канцеларот Вернер Фарјман и вицеканцеларот Рајнхлд Митерленер ги...

Лидингтон: Важно е изборите на 5 јуни да бидат веродостојни

Британскиот државен министер за Европа, Дејвид Лидингтон, кој е во работна посета на Република Македонија, денеска ќе има средба со министерот за надворешни работи, Никола Попоски. Вчера Лидингтон имаше средби со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, и со лидерите на политичките партии ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Зоран Заев, и на ДУИ, Али Ахмети, на кои во фокусот на...

Порталб: Двата парка кај автобуската станица во Тетово без редовно одржување (фото)

Општинските власти не ги одржуваат редовно Жена паркот и Скејтпаркот во Тетово. Тревата во двата парка не е искосена веќе извесно време, но има и отпадоци. Од јавното комунално...