fbpx
Таг: европа

таг: европа

Исламска држава се реорганизира и се фокусира на напади во Европа, оцени ОН

Џихадистичката Исламска држава, и покрај воените неуспеси во Ирак и Сирија се реорганизира и ги насочува своите напади во странство, посебно во Европа, соопштија Обединетите нации. Потсекретарот на ОН за политички праташа Џефри Фелтман изјави дека џихадистите пружаат отпор во Мосул и Рака, но и дека ги реорганизираат своите воени структури, давајќи им поголеми овластувања на локалните водачи и фокусирајќи...

Заев: На Македонија, повеќе од кога било ѝ е потребна Европа

„Mожно и остварливо e Македонија да биде дел од обединета Европа. Граѓаните се обединети како никогаш досега во вредностите што го штитат човековото достоинство, што гарантираат еднаквост пред законот и правда за сите, што обезбедуваат економска стабилност на семејствата и безбедносна стабилност на државата“, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во своето обраќање по повод Денот на Европа и...

Денеска се одржува вториот круг од претседателските избори во Франција

Во Франција утринава, во осум часот, беа отворени избирачките места на кои 47 милиони Французи во вториот круг од претседателските избори ќе одлучуваат за новиот шеф на државата. До 12 часот, излезноста на гласачите е 28,23 отсто. Своето право на глас го остварија и претседателските кандидати, лидерката на ултрадесницата, Марин ле Пен, и проевропски ориентираниот претседателски кандидат, Емануел Макрон. https://twitter.com/MailOnline/status/861156515344003072 Францускиот претседател во...

САД со предупредување до своите државјани што патуваат во Европа, поради тероризам

Стејт департментот на САД издаде предупредување до американските државјани што имаат намера да патуваат во Европа, укажувајќи на континуираната закана од терористички напади. „Додека локалните влади ги продолжуваат операциите за сузбивање на тероризмот, Стејт департемнтот сепак останува загрижен од можноста за идни терористички напади. Државјаните на САД секогаш треба да имаат на ум дека симпатизери на терористите или саморадикализирани екстремисти можат да...

ИОМ: Повеќе од 43.000 мигранти пристигнале во Европа од почетокот на 2017 година

Повеќе од 43.000 мигранти и бегалци пристигнале во европските земји од почетокот на оваа година, откако успаеле да го преминат Средоземно Море, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ), пренесуваат агенциите. Во извештајот се наведува дека во овој период исчезнале околу 1.000 луѓе за време на опасното патување преку Медитеранот во Европа. Инаку, бројот на мигранти што во изминатите четири месеци пристигнале на...

Постојат и подобри места за живот според исламските прописи од Европа, им порача Шојбле на мигрантите

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, изјави дека муслиманите кои мигрираат кон Европа треба да сфатат дека постојат и подобри места за живот доколку не сакаат да го прифатат европскиот начин на живеење. - На мигрантите што не го прифаќаат европскиот начин на живеење, треба да им се каже: „Донесовте погрешна одлука“ – изјави Шојбле на дебата во Берлин. Тој истакна дека...

Ердоган: Ќе продолжам да ги нарекувам нацистички остатоци и фашисти

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе продолжи да ги нарекува европските земји „нацистички остатоци и фашисти“ доколку го задржат „сегашниот став“ кон Турција. - Тие не дозволуваат моите министри да држат говори во Европа. Кога референдумот на 16 април ќе заврши, ќе одлучиме. Сè има цена – рече Ердоган на собирот по повод реферндумот во турскиот град Зонгулдак. Ердоган...

Околу 300 мигранти влегоа во шпанската енклава на северот на Мароко

Околу 300 мигранти денеска ја преминале границата меѓу Мароко и Шпанија и влетале во Суета, шпанска енклава на северот на Африка, соопштија властите. Во петокот речиси 500 мигранти ја прескокнаа оградата и влегоа во Суета. Суета и Мели, исто така шпански територии на северот на Африка, претставуват единствена копнена граница меѓу ЕУ и Африка. https://www.youtube.com/watch?v=K_F-QhxNvHk

Пенс: Ќе бидеме со НАТО и Европа, сакаме соработка со Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе направи се Иран никогаш да не развие нуклеарно оружје способно да им се заканува на членките на НАТО, но пред се на Израел, изјави американскиот потпретседател Мајкл Пенс. Говорејќи на Минхенската безбедносна конференција, Пенс рече дека ублажувањето на санкциите кон Иран на таа земја само би и дале повеќе слобода да му се заканува на...

Радев: Не можеме да ја браниме Европа без Шенген

Бугарскиот претседател Румен Радев истакна дека Бугарија ги прави сите напори за да ги заштити нејзините надворешни граници и да ги заштити сите европски граѓани. Радев рече дека земјата се потпира на „поголема посветеност на сите земји членки на ЕУ“ во случај на засилување на мигрантскиот бран. - Исто така, Бугарија се потпира на поддршката на други земји за членството во...

Британски „Телеграф“ го рангира Охрид меѓу 30 најубави градови во Европа

Според проценките на Јапонската асоцијација на агенти за патување, објавени на интернет-страницата на британскиот весник „Телеграф“, градот Охрид е рангиран на 28. место меѓу 30 најубави градови во Европа. Страницата го опишува Охрид како град кој се наоѓа на брегот на езерото што го носи истото име и кој ги исполнува условите и за културен и за природен локалитет на УНЕСКО. Првото место...

Дачиќ: Харадинај е тест за Европа

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека случајот со некогашниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај, кој во Франција беше уапсен по српската потерница за воени злосторства, е тест за Европа. - Ако политичките одлуки се поважни од тоа дали некој е воен злосторник или не, се поставува прашањето дали казнувањето воени злосторници е цел за која...

Европа треба да се врати на своите корени, порача папата Франциск

Папата Франциск денеска повика Европа да го врати својот идентитет во момент кога се соочува со бегалска криза, Брексит и со верски инспирирани насилства. Својот годишен говор за надворешната политика, папата го посвети на промовирање мир во време на масовни миграции, економска стагнација и на екстремистички терор во светот. Поглаварот на Римокатоличката црква ги пофали европските земји кои примиле бегалци и истакна...

Се интензивира фашистичката реторика во Европа и во САД, оценија ОН

Стандардите за заштита на човековите права во светот се под невиден притисок, соопштија синоќа Обединетите нации, предупредувајќи дека „фашистичката реторика“ станува застапена и во Европа и во САД. Говорејќи во пресрет на Меѓународниот ден за човекови права, кој е одбележува на 10 декември, високиот комесар за човекови права на ОН, Зеид Рад ал Хусеин, побара луѓето во светот за се спротивстават на...

Австрија како иден претседавач со ОБСЕ ќе бара дијалог со Русија, порача Курц

Австрија следната година, како претседавач со ОБСЕ, ќе бара дијалог со Русија, која со кризата во Украина го прекрши меѓународното право, порача денеска на министерскиот состанок на земјите членки на ОБСЕ, шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц. - И покрај сите црвени линии кои се пречекорени, неопходно е да ѝ се пристапи на Русија, затоа што сè друго нема да...

Намалување на тензиите меѓу Европа и Русија, главна тема на состанокот на ОБСЕ во Хамбург

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска во Хамбург го почнаа дводневниот годишен состанок, на кој ќе се разговара за проблемите на безбедноста во Европа, Брексит, како и за победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Ситуацијата во Украина, исто така, ќе биде ставена на врвот на...

Трамп го поканил Орбан да го посети Вашингтон

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, телефонски разговарал со унгарскиот премиер Виктор Орбан, кого, меѓу другото, го поканил да го посети Вашингтон, јавуваат светските медиуми. Орбан, во интервју објавено на интернет-изданието на унгарскиот весник „Вилагаздашаг“, вчера изјавил дека Трамп му ставил до знаење дека многу ја цени Унгарија. Унгарскиот премиер изјавил дека му рекол на Трамп оти долго не бил...

„Шпигел“: САД цел век го предводеа светот, дојде времето на Европа

САД веќе цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, Америка доброволно се откажа од таа улога, пишува германскиот весник „Шпигел“. Весникот оценува дека е време Европа и Ангела Меркел да ја пополнат таа празнина. „Во јануари, кога Доналд Трамп ќе положи заклетва како 45. претседател на САД, американската ера ќе ја прослави стотата годишнина, но истовремено...

Иванов: Неодлучноста на ЕУ да ја деблокира интеграцијата е една од причините за кризата

Неодлучноста на Европската Унија и на НАТО да ја деблокираат интеграцијата на Македонија беше една од главните причини за политичката криза во Македонија, што кулминираше оваа година. Ова, меѓу другото, го кажа претседателот Ѓорге Иванов на панел-дискусијата посветена на проширувањето на Европската Унија на конгресот на Паневропската унија во Виена. - Неодлучноста на Унијата да ги надмине блокадите и заморот од проширувањето...

Николиќ: Србија ќе мора да ги затвори границите за мигранти

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска изјави дека ако Европската Унија не ги прифати мигрантите, Србија ќе мора да ги затвори границите. - Ние мора да ја затвориме границата за мигранти затоа што тие не сакале да бидат овде и да живеат со нас – рече Николиќ. Тој додаде дека официјален Белград е во постојан контакт со ЕУ и изрази уверување дека Брисел...

Руските сили нападнале 40 градови во Донбас, гранатирани населени места во повеќе региони

Украинските власти тврдат дека руските сили нападнале повеќе од 40 градови во Донецкиот и Луганскиот регион во најжестоката офанзива од почетокот на руската агресија врз Украина. Укринформ јавува за...